Activitate ferventa exact in perioada votarii.

Aici puteti posta critici (sau laude) la adresa site-lui. De asemenea puteti face orice sugestie privitoare la ce ar trebui schimbat sau la ce ati fi interesat sa vedeti pe site.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, Moderatori

cara
antitalent culinar

Activitate ferventa exact in perioada votarii.

Mesajde cara » 09/08/2010 08:46

Cate mesaje trebuie sa posteze X, un nou membru, inregistrat sa zicem in 9 august, anul curent, pentru a avea drept de vot? 50? 100? Poate ar trebui sa ridicam pragul.., nu de alta, dar concursul acesta cu miza palpabila devine un total fiasco. Ar trebui sa fie un numar de retete postate in cartea de bucate- macar sa se chinuie cu copy/paste..- conditie necesara si suficienta ca sa capete drept de vot..
Sau.. o alta idee: sa nu voteze cei care se inscriu exact in perioada de votare a concursului din luna respectiva. Simplu.

...Si unde puneti ca vad exact ce vede orice muritor de rand de pe aici. Sunt in public, ca toata lumea- nu in culise. Imaginati-va ce tastam daca aveam imaginea de ansamblu..

Sau mai bine nu va imaginati nimic..

Incep sa regret ca am sustinut candva organizarea acestui concurs.

Ma astept ca voturile celor care scriu mesaje laudative in mod frenetico-cumulativ, fix in perioada votarii, doar ca sa totalizeze numarul de mesaje care le da drept de vot, sa fie anulate.

Dati-mi un motiv sa mai accesez rc.

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 10/08/2010 01:04

Cara draga ai pus punctul pe I....la asta ma uitam si eu , urmaream , .....idea de a nu avea drept de vot cei care se inscriu in ultima perioada ( inaintea votarii si posteaza intr-un ritm alert) este buna....te sustin in idee :peace: .....nu :rusine: mi se pare corect ce se intampla , ar trebui luate masuri.
Stiu ca este tentant premiul pentru unii dar asta nu inseamna ca trebuie sa se preteze la lucruri care .....sa zicem....se ascund dupa perdea :x
Noi am tras semnalul , sa vedem ce se intampla acuma :vis: :vis: :vis:
....sper ca cei in cauza sa se :blushing: si sa nu mai persiste in actiunile lor :hug:

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 10/08/2010 10:10

Am putea face o verificare si la momentul votarii (la formular) ... pentru toti cei care au f multe mesaje in perioada de votare, (si au in total intre 50-100 mesaje postate), sa nu aiba dreptul de a vota pt concursul respectiv ...

Ce parere aveti? Asta bineinteles va fi dublata de o urmarire ca si pana acum a legitimitatii de catre moderatori.

P.S. Scuze pentru intarzierea raspunsului, dar am fost iar pe drumuri weekendul asta :? Dar macar data asta cu folos :))
Imagine

lilianacostache
Bucatar in devenire

Mesajde lilianacostache » 10/08/2010 10:49

Am observat si eu intensificarea activitatii unor anumite persoane in ultima vreme, mesaje postate intr-o mare aflare in treaba din punctul de vedere al continutului. Chiar am si cautat sa vad daca persoanele respective au postat vreo reteta, ceva...ioc! Evident, scopul urmarit era realizarea numarului de mesaje necesare pentru a dobandi drept de vot. Si eu propun sa verificam activitatea celor vizati si sa li se interzica votarea in luna in care frecventa mesajelor este suspect de mare si mesajele nu au continut pertinent.
Bucataria salveaza Romania!

http://vorbalilianei.blogspot.com/

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 12/08/2010 04:08

lilianacostache scrie:Am observat si eu intensificarea activitatii unor anumite persoane in ultima vreme, mesaje postate intr-o mare aflare in treaba din punctul de vedere al continutului. Chiar am si cautat sa vad daca persoanele respective au postat vreo reteta, ceva...ioc! Evident, scopul urmarit era realizarea numarului de mesaje necesare pentru a dobandi drept de vot. Si eu propun sa verificam activitatea celor vizati si sa li se interzica votarea in luna in care frecventa mesajelor este suspect de mare si mesajele nu au continut pertinent.

Nu doar intr-o mare aflare de treaba ci intr-un bombardament :shock:
Sper ca si-au colorat cartea de poze pt gradinita (ca de citit retetele mai greu si cronofag pe deasupra), ca au vizionat MACAR pozele ca sa poata colora in cunostinta de cauza! (a se citi replica plina de inteligenta a userului care admira borcanele dragalase ale unei zacusti cat se poate de banale...come on...nici chiar asa!!! Da'cu zacusca ce avusi??? Aha, e arhicunoscuta zacusca, dar sunt bocanele dragute! OF,of, of!!!)
Din pacate, de la a cersi voturi pt a pleca in excursii in alte tari si pana la meschinaria de-a primi carti de bucate ce se gasesc in orice biblioteca de culinareasa, calea nu e prea lunga, vaz... :twisted: :twisted: :twisted:

Sunt prea noua pe aici dar parerea mea despre "a vota cea mai buna poza" nu mi se pare corecta: cea mai buna reteta, DA, cea mai usoara si buna reteta, DA, insa cea mai buna poza... :?:

Va cer scuze daca am indraznit sa-mi spun parerea si am suparat cu ea pe oarecineva, dar am impresia ca se pot spune AICI, pe acest site, unele lucruri si pareri care nu ar fi admise pe alte site-uri, cu multe fitze si apreturi, fel de fel :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 12/08/2010 09:49

Iulia, ai dreptate si cu parere de rau trebuia sa recunosc....de multe ori retetele sant alese pe baza pozelor nicidecum pentru reteta in sine.... chichitze mici, efecte mari :P ......foarte bine ai facut ca ti-ai spus parerea, nu e nici o suparare, nu are importanta ca esti noua sau membru mai vechi, idea este de a spune ce gandesti :) :hug:

ioneluta
Incepator

Mesajde ioneluta » 12/08/2010 08:19

cum adica? eu daca m-am inscris azi, mi se va bloca contul, doar pt. ca am nimerit in perioada unui concurs?
e absurd!
si dupa ce se term ina concursul imi veti debloca contul, apoi cand va incepe urmatorul, mi-l veti bloca iar?
e o prostie, nu va suparati!
probabil ca cara,scuzati cacofonia, a fost insttintata de o prietena de aici sa ia atitudine, doar ca sa castige niste amarate de carti...mi se pare penibil, atat pt. cara cat si pt. deja presupusa castigatoare care are o reteta slaba...e noninghetata...
si mai scrie pe acest site sa te inscrii, sa devii membru...pt.ce? de ce sa-ti faci cont, daca acesta oricum ti se va bloca?
administratorii nu au o politica democratica, ci una haotica
nu va suparati, cu respect :peace:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 12/08/2010 08:32

Ioneluta draga mea , cu parere de rau :( trebuie sa iti spun ca citesti degeaba ce citesti....mai incearca inca odata si daca nu merge , mai fa un efort.... :rusine: nu arunca cu noroi in nimeni pana nu esti sigura ca ai inteles exact ce se petrece :x .....
Cara este un membru foarte vechi al comunitatii , pot spune ca este aici de la inceputuri.....nu tine apararea nimanui si nici nu are in obiectiv castigarea cartilor...
La subiectul asta a fost vorba de persoanele care se inscriu azi si intr-o zi sau 2 zile posteaza asa de mult incat sa isi adune cele 50 de mesaje necesare votarii...dupa aia dispar ca magarul in ceata si gata :x ....mai intra la votare doar atunci cand favorita prietena se va mai inscrie la concurs :vis:
Pe domnia ta nu :rusine: te-a avut nimeni in vizor si nimeni nu iti blocheaza contul si sa il deblocheze dupa votare :wink: ....nu are de ce ...tu ai doar 6 mesaje pe RC si nu te-ai aruncat in valtoare sa postezi 50 mesaje in 1-2 zile.....
Stai linistita ca nimeni nu se leaga de tine.... :peace:...cel putin deocamdata :wink:

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 12/08/2010 09:46

ioneluta scrie:cum adica? eu daca m-am inscris azi, mi se va bloca contul, doar pt. ca am nimerit in perioada unui concurs?
e absurd!
si dupa ce se term ina concursul imi veti debloca contul, apoi cand va incepe urmatorul, mi-l veti bloca iar?
e o prostie, nu va suparati!
probabil ca cara,scuzati cacofonia, a fost insttintata de o prietena de aici sa ia atitudine, doar ca sa castige niste amarate de carti...mi se pare penibil, atat pt. cara cat si pt. deja presupusa castigatoare care are o reteta slaba...e noninghetata...
si mai scrie pe acest site sa te inscrii, sa devii membru...pt.ce? de ce sa-ti faci cont, daca acesta oricum ti se va bloca?
administratorii nu au o politica democratica, ci una haotica
nu va suparati, cu respect :peace:

Sincer, eu nu ma supar absolut deloc. E bine ca ti-ai scris punctul de vedere. Trebuie sa citesti cu atentie ce am scris (eventual citeste-mi toate cele 4000 de mesaje) si apoi poti sa faci presupuneri legitime. Eu am scris mesajul in urma cu cateva zile. Stii ce era ciudat? Nu se sesizase nimeni. Toate erau bune si frumoase. Eram singura revoltata din zona. Tu pari foarte noua. Nici nu erai pe site cand am scris mesajul. Sau erai?

In legatura cu reteta pe care o proclami castigatoare: de unde stii ca o sa fie castigatoare???? Nimeni nu stie ce rezultat o sa fie pana in data de 15 august.

Sorbetul este o inghetata, dupa cum bine stii si tu. Eu, de exemplu, pot manca numai sorbet- in general imi iau de banane (exista pe piata). De lamaie verde nu pot consuma pentru ca nu-mi permite stomacul :(

Preferata mea dintre retetele postate in concurs este inghetata propusa de yafa :hug: iar cea de pe locul trei este a andreei (inghetata de cafea). Trebuie sa zic ca nici cea de pe locul doi in topul preferintelor mele nu este inghetata lui lory. Crezi ca ar trebui sa fac o campanie de denigrare si sa nu ii las pe altii sa voteze sau sa ii influentez sa voteze doar pentru ca imi plac sau nu imi plac mie retete?????
Democratia este o mare aflare in treaba, suntem toti egali, zicem vrute si nevrute, dar baza trebuie sa ramana respectul. Nu respectul declarat, ca cel cu care iti inchei mesajul, ci cel demonstrat in modul in care scrii si conversezi aici.
Sfatul meu este sa fim calmi. O sa castige reteta cea mai populara. :peace:
Ultima oară modificat 12/08/2010 10:04 de către cara, modificat 1 dată în total.

LORY
Bucatar de elita

Mesajde LORY » 12/08/2010 10:00

Cara problema acestei" doamne" nu e inghetata mea ci eu...are un dinte pentru mine.
Asa cum ai zis si tu nu se stie cine iese castigator.Sper sa castige ca sa nu mai fie suparata :hug: stie ea cine :wink:
"Prietenii sunt ingeri tacuti care ne pun pe picioare atunci cand aripile noastre uita cum sa zboare."

Bucataresele Vesele

Înapoi la “Sugestii si reclamatii”