alegere instrumente de masura in bucatarie - america ?!?!"

Cunoasteti mici trucuri usor de realizat, dar care fac diferenta dintre o mancare reusita si una esuata? Prezentati-le aici pentru cei care nu au reusit inca sa le descopere singuri. De asemenea daca aveti nelamuriri privind anumite retete veti primi ajutor din partea membrilor comunitatii.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

alegere instrumente de masura in bucatarie - america ?!?!"

Mesajde crista » 14/06/2011 09:45

Fetelor din america in special dar intrebarea este deschisa tuturor celor care pregatesc bunatati dupa retete americane cu cantitati in cups , oz si alte alea ... am o rugaminte : Care sunt instrumentele de masura pe care le folositi cel mai des in bucatarie ??

Eu de exemplu pemtru retetele europene am un cintar normal pentru tot ce este de cintarit deci scris in retete in grame si o cana gradata pentru lichide si deci tot ce se gaseste in retete in ml ( mililitri ) . Nu imi trebuie nimic in plus, mazxim o lingura si un pahar pentru retete romanesti . Ma gindesc ca si voi aveti intrumentele voastre preferate si care pot fi folosite in toate ocaziile . Pe net numai daca intri intr-un magazin virtual sunt zeci de pagini de canite, lingurite, si alte minuni pentru tot ce inseamna " cups " deci masuratoare de volum , am vazut si cintare astea nu sunt pentru restul cind de exemplu imi spune in pounds ,. lbs, oz si alte nebunii ...

Intrebarea se refera mai mult la a ma lumina ce trebuie sa am in bucatarie, pe care sa le aleg ca sa fie : ieftine, usor de gasit , bune la toate ...

intrebarea 1 referitoare la cup si spoon

- e mai buna o singura cana gradata ( vezi poza) ?

- sau un set de cescute si lingurite de genul asta ( vezi poza ) ? trebuie sa le am pe toate sau exista si mai putine dar ka fel de folositoare , sau daca e bal bal sa fie si daca tot cumpar sa am tot ) ?

intrebarea 2
- de cintar pot sa ma lipsesc, adica transformind in grame din oz as face ce face el si m-as folosi de cintarul meu ?
Fişiere ataşate
cana gradata.jpg
cana gradata.jpg (41.76 KiB) Vizualizat de 8450 ori
progressive cups and spoons.jpg
progressive cups and spoons.jpg (26.23 KiB) Vizualizat de 8450 ori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 14/06/2011 06:44

Crista, iti pun aici cateva poze cu cele cateva scule pe care le am eu si le folosesc la tot.....chestia este ca daca iti place sa dai banii aiurea sau daca nu te pricepi la bucatarie, esti nou in domeniu, vrei sa le cumpari pe toate...la tine nu e cazul :P ...deci eu am
Masuri romanesti

- un pahar gradat ptr volume ( Romania ceausista...cred ca are 25 de ani)
- un pahar plastic, gradat in ml

Masuri americane

-cup gradata in sistem american si european( cana sticla capacitete 2 cupe=500 ml)
- 1 paharel gradat ( sticla) in ml si oz ( de le 1/2 lingurita pana la 120 ml) complex :wink:
- 2 recipiente de plastic , gradate si alea ( doar pe sistem american ) de la 1 cup in jos adica 1/2 cup,,1/3 cup, 1/4 cup, 3/4 cup, 2/3cup etc ( astea au venit cu masina de paine)
- 1 instrument plastic care la un capat are masura de lingura si la celelalt capat are masura de lingurita( tot din dotarea masinii de paine)

Ce ai pus tu aici sant masurile de cups si masurile mai mici precum si masurile de linguri si lingurite...cele de la lingurite in jos eu nu le mai socotesc necesare pentru ca cineva care a stat deja in bucatarie putin stie ca 1/2 masura lingura este cam de 3 ori cat iei intre degete si 1/8 masura lingurita este cam cat iei un praf de sare( sau pe varful unui cutit ascutit) ...
Iti pun aici ce folosesc eu , putine dar sincer am un sertar de ele si nu pun mana pe ele...unele au chiar eticheta atasata inca...deci , dupa parerea mea , cele mai necesare sant cele ce le trimit plus un cantar cu ambele sisteme de masurat de la gr la kg si de la oz la lb
Fişiere ataşate
010 sc.jpg
010 sc.jpg (57.04 KiB) Vizualizat de 8407 ori
009 sc.jpg
009 sc.jpg (56.07 KiB) Vizualizat de 8407 ori
008 sc.jpg
008 sc.jpg (56.49 KiB) Vizualizat de 8407 ori
007 sc.jpg
007 sc.jpg (63.29 KiB) Vizualizat de 8407 ori
004 sc.jpg
004 sc.jpg (66.6 KiB) Vizualizat de 8407 ori
006 sc.jpg
006 sc.jpg (68.3 KiB) Vizualizat de 8407 ori
005 sc.jpg
005 sc.jpg (68.12 KiB) Vizualizat de 8407 ori
002 sc.jpg
002 sc.jpg (70.85 KiB) Vizualizat de 8407 ori
001 sc.jpg
001 sc.jpg (55.92 KiB) Vizualizat de 8407 ori

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 14/06/2011 08:21

multumesc mult Pupi :hug: asa este nu vreau sa dau banii aiurea pe multe si fara rost mai intii pentru ca nu as avea unde sa le pun abia e loc pentru ce am acum si apoi pentru ca si acum am multe porcarii pe care poate le-am folosit o data si pe urma gata ... si asta nu e bine 8)

asta cred ca cel mai ca lumea

-recipiente de plastic , gradate si alea ( doar pe sistem american ) de la 1 cup in jos adica 1/2 cup,,1/3 cup, 1/4 cup, 3/4 cup, 2/3cup etc

pentru restul pot sa fac si transformarea 1 uncie = 28 ,.. grame si ma lipsesc de cintar sau cana gradata ...

Înapoi la “Sfaturi utile in bucatarie”