aragazul de inox

Cunoasteti mici trucuri usor de realizat, dar care fac diferenta dintre o mancare reusita si una esuata? Prezentati-le aici pentru cei care nu au reusit inca sa le descopere singuri. De asemenea daca aveti nelamuriri privind anumite retete veti primi ajutor din partea membrilor comunitatii.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

blindu dorina
Incepator

aragazul de inox

Mesajde blindu dorina » 20/09/2007 04:53

aragazul de inox se curata usor fara sa ramana urme dupa ce ai gatit pe el daca il stergi cu un servetel pe care ai pus cateva picaturi de baby oil (ulei pentru bebelusi)
DORINA

adry
Bucatar de elita

Mesajde adry » 20/09/2007 05:40

Mersi! Chiar pe asta n-o stiam :clipocit: dar o sa incerc imediat!

cara
antitalent culinar

Re: aragazul de inox

Mesajde cara » 20/09/2007 06:20

blindu dorina scrie:aragazul de inox se curata usor fara sa ramana urme dupa ce ai gatit pe el daca il stergi cu un servetel pe care ai pus cateva picaturi de baby oil (ulei pentru bebelusi)

dorina, o sa fiu de-a dreptul patetica. iti dai seama? sa apar in magazin..in zona cu proaspete mamici si proaspeti tatici+/- bebelusi la vedere...si sa ma prefac ca iau un ulei pentru bebele meu inexistent. adica, ma rog, sa il iau efectiv din raft si sa ma uit la el.. eventual sa citesc indicatiile si apoi sa compar sortul de ulei ales cu alte sortimente din raft nestiind ce sa aleg..:P si eventual sa vina si un personaj amabil gata sa imi explice cum sa folosesc unguentul sau sa ma intrebe ce fel de ten are bebele meu :P iar eu.. sa am in minte in tot acest timp: aragazul de inox.. :P =)) absolut beton!! =)) =)) =)) =))

nu vreau sa imi imaginez ce o sa gandeasca sotul meu cand va vedea uleiul pt bebe in bucatarie langa aragaz... :P =))

blindu dorina
Incepator

Mesajde blindu dorina » 20/09/2007 06:25

=)) la asta nu m.am gandit pt ca eu sunt proaspata mamica am un baietel de 4 luni...ar fi tare chiar asa sa se intample=))

Ioana
Bucatar Sef

Mesajde Ioana » 20/09/2007 06:27

sau poti folosi silicon spray, din ala cu care dai pe bordul de la masina. sa vezi cum luceste inoxul. il folosesc si pentru hota

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 20/09/2007 06:32

:P daca vad ca nu razbesc cu produsele 'dedicate' aragazului meu arhaic, o sa imi fac curaj..si o sa cumpar si uleiul pentru bebe :wink: sper sa ma limitez la acest produs si sa nu mai iau si hainute, suzeta sau lapte praf :P =)) pentru ca sotul meu va considera ca sunt mai mult decat fine apropouri :P

in zona libera se pot deschide subiecte de prezentare. daca micutul iti lasa un pic timp liber, poate postezi acolo macar o poza de familie :hug: intre timp, bun-venit, dorina, si sper sa ramai cat mai mult cu noi!

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 20/09/2007 10:08

:? eu nu am aragaz de inox , dar chiuveta este de inox si o frec cu bicarbonat de sodiu . Am sa incerc si eu varianta cu ulei :flower:

adry
Bucatar de elita

Mesajde adry » 20/09/2007 11:10

Eu am tot timpul in casa ulei johnson's baby (il folosesc ca hidratant de corp dupa dus, eu bebelusul de cateva decenii bune :cry: :cry: :cry: )
E bun sper si de aragaz inox? Inca n-am avut motiv sa-l incerc (poate maine daca murdaresc :lol: )

eli
Incepator

aragazul de inox

Mesajde eli » 20/09/2007 11:12

se mai poate degresa cu detergent de vase si apoi se lustruieste cu CLIN.Eu nu am aragaz de inox dar am vazut la o prietena care asa si-l intretine si vreau sa spun ca arata super.
eli

adry
Bucatar de elita

Mesajde adry » 21/09/2007 09:52

eli scrie:se mai poate degresa cu detergent de vase si apoi se lustruieste cu CLIN.Eu nu am aragaz de inox dar am vazut la o prietena care asa si-l intretine si vreau sa spun ca arata super.

Exact asta e si metoda mea :D

Înapoi la “Sfaturi utile in bucatarie”