August 2006 - Alegere Reteta pentru Concurs

In aceasta zona alegem in fiecare luna cea mai bune reteta.

Moderatori: Nally, adi, kia, adinush

admin
RC Admin
RC Admin

August 2006 - Alegere Reteta pentru Concurs

Mesajde admin » 02/08/2006 11:26

Am terminat cu torturile in mijlocul verii, de acuma trebuie sa alegem reteta de gatit pentru luna August. Deschidem o noua sesiune de discutii pentru a alege tema concursului pe aceasta luna :party:

Nally
Bucatar

Mesajde Nally » 02/08/2006 06:18

Ok... ce propuneti sa facem?

Eu votez cu orice care nu intra in categoria desert! :D
''Incepe ce poti face, sau ce poti visa: indrazneala are geniu, putere si magie...'' J. W. von Gheothe

www.retete-apetisante.ro

Sandra Donaghey
Bucatar in devenire

Mesajde Sandra Donaghey » 02/08/2006 08:46

Eu propun sa urmatoarea tema: De la lume adunate si inapoi la lume date.
Am vazut ca sunt fete raspandite peste tot..sau aproape peste tot.Fiecare fata care se afla inafara granitelor tarii sa faca daca vrea un meniu la alegere din tara respectiva.Pentru ca mi se pare firesc si normal ca in momentul in care ne legam de alta tara sa ne legam cu traditii si obiceiuri.Si desigur in aceasta categorie si intra si gastronomia.Meniul daca se poate sa fie alcatuit din fel principal si un desert.Cateva cuvinte la adresa meniului si reteta cu poze bineinteles. Pentru fetele care sunt in Romania , ele isi pot alege meniu din tara sau din oricare alta tara de pe glob cu conditia ca reteta sa ii apartina ( ma refer sa fie facuta de ea si nu copiata de pe internet..la poze ma refer indeosebi).
Pentru aceasta tema de concurs castigatorul sau castigatoarea va primi un premiu de la mine .Premiu ce va fi trimis prin posta .Si bineinteles polonicul virtual de la admin.
Cam asta am avut de spus..asteptam si alte propuneri
kiss for you

Sandra Donaghey
Bucatar in devenire

Mesajde Sandra Donaghey » 02/08/2006 08:48

Sandra Donaghey scrie:Eu propun sa urmatoarea tema: De la lume adunate si inapoi la lume date.
Am vazut ca sunt fete raspandite peste tot..sau aproape peste tot.Fiecare fata care se afla inafara granitelor tarii sa faca daca vrea un meniu la alegere din tara respectiva.Pentru ca mi se pare firesc si normal ca in momentul in care ne legam de alta tara sa ne legam cu traditii si obiceiuri.Si desigur in aceasta categorie si intra si gastronomia.Meniul daca se poate sa fie alcatuit din fel principal si un desert.Cateva cuvinte la adresa meniului si reteta cu poze bineinteles. Pentru fetele care sunt in Romania , ele isi pot alege meniu din tara sau din oricare alta tara de pe glob cu conditia ca reteta sa ii apartina ( ma refer sa fie facuta de ea si nu copiata de pe internet..la poze ma refer indeosebi).
Pentru aceasta tema de concurs castigatorul sau castigatoarea va primi un premiu de la mine .Premiu ce va fi trimis prin posta .Si bineinteles polonicul virtual de la admin.
Cam asta am avut de spus..asteptam si alte propuneri

M-AM REFERIT DACA TEMA CARE AM PROPUS-O EU SE RESPECTA VOI TRIMITE PREMIUL .ASTA CA SA NU SE INTELEAGA ALTCEVA .
PUPICI
kiss for you

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 03/08/2006 01:59

eu sunt de acord cu nally (desi tu nu ai voie sa te plangi, se pare ca dulciurile tale au steaua in frunte, sau ar trebui sa zic polonic :P ), dar nu se mai poate tata, nu am fost in stare sa ma abtin de la tort decat 2.5 zile. Atat. sunt f. lenesa si nici vointa nu prea am, asa ca daca am putea face ceva mai sanatos de data asta, sau sa propunem un ingredient si fiecare face ce vrea. Nu stiu daca voi ati vazut sau auzit de Iron Chef de pe food network, dar aia e ideea lor, sa faci 5 feluri de mancare( in cazul nostru ar fi unul singur) care sa puna in valoare ingredientul respectiv, si in functie de gust, originalitate si cum arata (la noi judecate dupa poze si subiectivismul electoratului), se alege castigatorul.

Nally
Bucatar

Mesajde Nally » 03/08/2006 02:21

Bre imi dadusi idee ... ce ar fi sa facem ceva ce are ca principal actor pestele... ca e usor... sanatos... si dietetic (unii :!: )... zisei si eu ... nu dadui cu parul! :peace: Daca tin minte bine nu am facut deloc retete cu peste in concurs... s-a mai discutat dar nu a iesit invingator... :paguba:

Faza cu meniul... mai greu de realizat... mai ales de noi cele din roamania... ce sa iei original... ca toata mancarea romaneasca ii cunoscuta de toate si toti dintre noi... ca doara suntem romani... si sa facem un meniul special ...specific altei tari sigur nu e original ca nu is ingredientele de acolo... specifice regiunii... adik acolo is la ordinea zilei si aicilea is delicatese... daca m-am facut inteleasa! :flower:
''Incepe ce poti face, sau ce poti visa: indrazneala are geniu, putere si magie...'' J. W. von Gheothe

www.retete-apetisante.ro

Nally
Bucatar

Mesajde Nally » 03/08/2006 02:35

Sandra Donaghey scrie: Pentru fetele care sunt in Romania , ele isi pot alege meniu din tara sau din oricare alta tara de pe glob cu conditia ca reteta sa ii apartina ( ma refer sa fie facuta de ea si nu copiata de pe internet..la poze ma refer indeosebi).

Sandra te asigur ca pe acest forum nu am vazut pana acum poze copiate de pe alte forumuri si insusite aici de catre membrii RC! Din contra poze de aici luate si insusite de catre alte persoane pe alte forumuri date ca exemple personale :rusine: ...

De originalitatea retetelor ce sa zic... eu am invatat sa gatesc de pe net! Nu pot spune ca sunt originala ... :D dar un lucru stiu sigur... ce postez sunt retetele mele pentru ca le-am probat si papat impreuna cu familia si prietenii mei... nimeni nu imi poate spune ca nu e reteta facuta de mine!

Retete originale pot spune ca le realizeaza marii bucatari in momentele lor de mare inspiratie in rest toata lumea copiaza si presteaza retete luate de ici de colo auzite si rastalmacite... asta nu inseamna ca sunt proprietari de retete... :wink:

Si gata cu off-topic din partea mea! :flower: :peace:

www.retete-apetisante.ro

Theodora
Bucatar in devenire

Mesajde Theodora » 03/08/2006 10:02

Cum eu sunt cam absenta vara din bucatarie,datorita temperaturilor,exclud din start,in ce ma priveste,un meniu!!! :o Eu abia reusesc sa fac o mancare,dar sa mai fac si deserturi si alte alea!!!
Chestia cu ceva traditional s-a mai propus,cred ca tocmai eu am propus-o,adica sa faca fiecare o mancare din locul in care se afla...Grecia,Italia,Ardeal,Moldova si asa mai departe...dar s-a zis ca e mai bine sa facem toti aceeasi mancare sa avem o munca mai usoara la votat...daca nu ma insel!
De peste,am putea face,desi nu prea le am,as gasi eu ceva...de pe net bineinteles,dat facuta apoi de mine! Originala,nu?
Va pupic acum si sa auzim de bine! :flower:
Imagine
Imagine
Imagine

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 03/08/2006 10:42

Ce spuneti de vinnete sau ardei grasi drept ingrediente de baza? Se pot face mancaruri destul de usoare din ele :bum: :cafea:

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 03/08/2006 10:46

Eu de fel nu ma pot decide usor, asa ca ce vreti voi, vinete, dovlecei, peste (prima si ultima varianta chiar mi-au trecut prin cap), numai sa hotarati voi.

Înapoi la “Concurs - Reteta Lunii”