Bautura racoritoare cu piersici

Cunoasteti retete de bauturi, de cocktail-uri sau alte amestecuri care garanteaza succesul unei petreceri? Postati-le aici pentru cei mai putin cunoscatori, dar la fel de petrecareti.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

antoniah
Expert in arta culinara

Bautura racoritoare cu piersici

Mesajde antoniah » 18/09/2012 03:46

Iubesc vara (”ma despart” de fiecare data greu de ea)...

Desi vara acestui an este pe sfarsite, zilele saptamanii trecute au fost calduroase si ne-am bucurat de aceasta combinatie racoritoare (piersici si lapte de cocos).

In rest... incerc ”sa invat” sa ma bucur de venirea toamnei (desi niciodata nu mi-a prea reusit ”jocul” acesta).

Va doresc sa aveti zile calde si frumoase! :flower:

Autor reteta: Tarla Dalal.

INGREDIENTE (pentru 2 portii):

- 2 piersici mari
- 235 ml lapte de cocos
- 3 - 4 lingurite cu zahar
- gheata zdrobita in blender

MOD DE PREPARARE:

- Se pune apa la fiert intr-o oala (oala se alege astfel incat sa incapa cele doua piersici).
- Se pun piersicile in apa care atinge temperatura de fierbere si se lasa timp de 2 minute.
- Se indeparteaza coaja piersicilor. Miezul fructului se taie bucatele.
- Se pun in blender piersicile pregatite anterior, laptele de cocos si zaharul. Se mixeaza toate igredientele.
- Se adauga gheata inainte de servire.
Fişiere ataşate
DSCN6840.JPG
DSCN6840.JPG (83.59 KiB) Vizualizat de 2012 ori
DSCN6838.JPG
DSCN6838.JPG (70.8 KiB) Vizualizat de 2012 ori
DSCN6837.JPG
DSCN6837.JPG (71.54 KiB) Vizualizat de 2012 ori

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 18/09/2012 10:46

Bun, aromat si atat de sanatos! Cred ca v-ati alintat cu o asemenea bautura!

Iti doresc sa mai tina caldura putin, cat sa o poti aduna si sa treci intr-un final cu bine peste noul sezon.

:hug: :pup: :flower:
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 18/09/2012 11:52

yafa scrie:Bun, aromat si atat de sanatos! Cred ca v-ati alintat cu o asemenea bautura!

Iti doresc sa mai tina caldura putin, cat sa o poti aduna si sa treci intr-un final cu bine peste noul sezon.

:hug: :pup: :flower:

Yafa draga, de cand ma stiu am iubit vara, caldura si tot ce aduce ea (inclusiv vacanta :blushing: ). Bauturica aceasta a fost pe cat de simpla pe atat de aromata! O clipa macar mi-am imaginat ca ”vara mai are o poveste lunga de spus”... :vis:

Iti multumesc! Va doresc o saptamana frumoasa iar celor mici multe succese si bucurii! :hug: :pup: :flower:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 18/09/2012 11:57

Gand la gand cu bucurie :D :D :wink: ....a fost bun, sant sigura de asta....sper ca vara totusi sa nu plece inca de la voi, sa mai ramana putin , sa se impleteasca cu o toamna lunga si calda, sa poti trece usor peste .....imbratisari multe :hug: :hug: :pup: :pup: :hug:

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 19/09/2012 12:05

Antonia,iti doresc si eu sa ai parte de cit mai multa caldura,daca nu,stii ca eu oricind iti pun la pachet... :wink:

Tare mult imi place bautura care ai pregatit-o,trebuie sa fie f. buna si racoritoare... :roll: :roll:

:hug: :pup: :hug: :pup:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 19/09/2012 12:13

pupi scrie:Gand la gand cu bucurie :D :D :wink: ....a fost bun, sant sigura de asta....sper ca vara totusi sa nu plece inca de la voi, sa mai ramana putin , sa se impleteasca cu o toamna lunga si calda, sa poti trece usor peste .....imbratisari multe :hug: :hug: :pup: :pup: :hug:

Sper sa fie o toamna lunga si calduroasa :vis: (mama mi-a spus zilele trecute ca in dimineata de 15 septembrie si-a amintit de anii in care mergeam amandoua de mana in prima zi de scoala - cu flori, codite, fontite etc :) ). Scoala era bucuria toamnei (ma bucuram mult ca incepe scoala)... Un mic ”secret”: mi-a placut intotdeauna la scoala. :blushing:

Bauturica a fost aromata (ma bucur ca am fost inca o data gand la gand). :hug:

Te pup, iti doresc o zi frumoasa, o toamna calda si blanda cu mult soare! :hug: :pup: :flower:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 19/09/2012 12:21

Danieluta scrie:Antonia,iti doresc si eu sa ai parte de cit mai multa caldura,daca nu,stii ca eu oricind iti pun la pachet... :wink:

Tare mult imi place bautura care ai pregatit-o,trebuie sa fie f. buna si racoritoare... :roll: :roll:

:hug: :pup: :hug: :pup:

Dani draga mea tu ai caldura din plin acolo. Vor prinde bine pachetelele cu putina caldurica (mai ales la iarna).

Te pup si iti multumesc! :hug: :pup: :flower:

iosubveronica
Incepator

Mesajde iosubveronica » 19/09/2012 05:46

Vin si eu la un paharel,cred ca este asa de bun :hug: :hug:
ImagineImagineImagineImagine[/url]

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 19/09/2012 07:35

iosubveronica scrie:Vin si eu la un paharel,cred ca este asa de bun :hug: :hug:

Te servesc cu drag. :hug: :flower: :flower: :flower:

Înapoi la “Bauturi”