Cafeneaua ( 56)

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 27/11/2013 07:57

Pupi... :hug: :pup: :flower: Ma bucur mult ca esti aici... :)
Ultima oară modificat 27/11/2013 10:26 de către Danieluta, modificat 1 dată în total.

alejoe
Bucatar de elita

Mesajde alejoe » 27/11/2013 08:09

DANI o bucatica de crostata servesc si eu :wink: ma bucur ca sunte-ti toate la cafeluta :) :hug: am facut si al doilea tort , mai usor cu frisca , ricotta , mandarine cred ca am postat reteta in ianuarie la concurs :D O SEARA PLACUTA :flower: :flower:
claudia

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 27/11/2013 08:47

alejoe scrie:DANI o bucatica de crostata servesc si eu :wink:

Draga mea,te servesc cu mult drag...♥ ♥ ♥

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 27/11/2013 09:21

Dani, sa sti ca si eu fac mereu crostata aia a ta :D , e tare buna.....mersi inca odata pentru reteta si idee, imi place ca se face foarte repede si usor PLUS :D ca e , asa cum am scris inainte, foarte buna :hug: :hug: :pup: :pup: .
Eu acuma fac varzutele de Brusselle cu slaninuta( pancetta), garnitura de fasole verde, sosul de cranberries, conopida la cuptor si daca mai am timp am sa fac si rulada de castane, apoi fug la lucru.....maine o sa fie o zi grea....vorba aia, pune-te masa, starnge-te masa :wink: , vase de spalat , casa de curatat.
Azi am rugat-o pe prietena mea brutareasa sa imi dea niste aluat de cozonac pentru ca eu nu mai am timp de aluaturi acuma....poate am sa fac si un cozonac daca ma lasa timpul si asa destul de limitat....va pup fetelor, fug la treaba :hug: :hug: :pup:

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 27/11/2013 09:44

pupi scrie:Dani, sa sti ca si eu fac mereu crostata aia a ta :D , e tare buna.....mersi inca odata pentru reteta si idee, imi place ca se face foarte repede si usor PLUS :D ca e , asa cum am scris inainte, foarte buna :hug: :hug: :pup: :pup:

Pupi,ma bucur mult sa stiu c-o pregatesti si ca-ti place... :hug:

Si eu sint la bucatarie acum,a dat gateala peste mine... =)) si-mi fac o mincarica de fasole boabe cu cirnat afumat... :roll:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 27/11/2013 11:44

pupi scrie:Anto si la mine e frig dar e soare :D .
Eu am in curte o "bird bath", un picior de ciment cu o farfurie mare deasupra si in ai avem ap in permanenta, vara/iarna pentru pasarele. Avem un cuib de colibri in curte si le-am obisnuit sa vina acolo. Langa baia asta am un copac cu o bordura de ciment inconjurat.....pe bordura aia pun o tavita cu faramituri de paine sau seminte , plus ca am agatat in pom un tub de plastic cu gaurele in care pun seminte pentru pasari. Ele au un simt deosebit de a depista mancarea si gasesc intubul ala tot ce le pun....de acolo le hranesc toata iarna....stai sa vad daca am baterie la aparat, poate ies in curte sa fac ceva poze sa vezi despre ce vorbesc.

poate ii dai tatalui tau tema de casa sa iti faca o casuta micuta de lemn in care sa pui seminte sau faramituri de paine :wink: :hug: :hug: :pup: :pup:

Pupi iti multumesc mult pentru idei. :hug: :hug: :hug: Saptamana aceasta sper sa vina tata la noi si am sa ii spun. De obicei asa se intampla... C si tata se straduiesc sa gaseasca solutii pentru ”problemele” mele. :P Acum ”problema” va fi o un loc cald pentru pasarele. :) Am o casuta din lemn (cea pe care am fotografiat-o in vara) si am mai pus inca doua casute mai mici pe ramurile unui pom. :) Am sa caut si eu un loc ferit pentru tavite cu mancare. Am gasit in computer intamplator fotografii cu doua dintre casute (am facut fotografiile in vara). Te pup. :hug: :pup: :flower:
Fişiere ataşate
colaj.jpg
colaj.jpg (115.89 KiB) Vizualizat de 910 ori

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 28/11/2013 12:51

Dupa pasarelele Antoniei va ofer si eu o cafea cu curcani :roll: ca sa fim si noi cele din batrinul continent in ton cu americancele :party: :party:

Happy Thanksgiving fetelor !!! cind va treziti va asteapta o cafeluta

Imagine
va las si linkul ca reteta este tare simpatica
http://www.viezine.com/vie/2012/11/than ... -delights/

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 28/11/2013 05:53

Crista,frumoasa tratatie... :hug:

Happy Thanksgiving pentru cine sarbatoreste... :flower: :flower: :flower:

Va doresc o zi/seara frumoasa... :peace:
Fişiere ataşate
thanksgiving_coffee.jpg
thanksgiving_coffee.jpg (58.75 KiB) Vizualizat de 882 ori

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 28/11/2013 10:32

Servesc si eu o cafeluta alaturi de voi.

Frig tare la noi... - 2 C. :(

Va :hug: pe toate. Sa aveti noapte buna / o zi frumoasa!

alejoe
Bucatar de elita

Mesajde alejoe » 28/11/2013 10:45

Antonia noapte buna si vise placute , fetele de peste ocean o zi frumoasa , va servesc cu o feliuta de tort azi e ziua sotului :wink: :flower: :flower:
Fişiere ataşate
nov_2013_051.jpg
nov_2013_051.jpg (89.59 KiB) Vizualizat de 864 ori
claudia

Înapoi la “Zona libera”