Caricaturile

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

andrei
Moderator

Caricaturile

Mesajde andrei » 05/02/2006 12:21

Cu totii cred ca ati auzit deja de publicarea acelor caricaturi intr-un ziar din Danemarca si preluarea lor de catre cateva ziare Europene importante. Aparitia acestora sa soldat cu violente in multe capitale cu locuitori musulmani si avertizari ale autoritatilor de a nu veni in zona.
Cum vedeti voi problema ? Un nou razboi pe baze religioase ? ...

adinush
Bucatar in devenire

Mesajde adinush » 05/02/2006 04:09

Parerea mea e ca nu trebuiau sa se faca acele caricaturi pe teme atat de delicate.Toata lume stie ca musulmanii sunt niste fanatici si in nici un caz nu cred ca stiu de gluma :)
Si cand stii ca risti sa starnesti o ditamai furtuna mai bine o lasi balta.Eu am europafm deschis in continuu si azi am auzit la fiecare ora vorbindu-se despre violente.Si se pa re ca undeva(n-am prins de la inceput) au reusit chiar sa treaca de cordonul facut de politie.NImeni nu contrazice libertatea presei dar totusi cred ca era recomandata un pic mai multa moderatie

adinush
Bucatar in devenire

Mesajde adinush » 05/02/2006 04:15

Si acum cei care ma contrazic.."CerĂŽnd protejarea cu orice preţ a libertăţilor individuale, ziarul France Soir, al cărui redactor şef a fost dat afară de editorul egiptean al cotidianului, pentru că republicat caricaturile incriminate notează, fără să abordeze această demitere: „Fanatismul se hrăneşte din capitularea ĂŽn faţa lui... Se ştie unde a dus acest spirit de la Muenchen”, mai scrie ziarul parizian, făcĂŽnd aluzie la capitularea democraţiilor vesteuropene ĂŽn faţa nazismului."

andrei
Moderator

Mesajde andrei » 05/02/2006 06:46

Ca de obicei exagerari de ambele parti. Ideea ar fi sa convenim cum ar fi fost mai bine sa se procedeze.
Chiar sunt curios ce va fi la noi in tara dupa ce maine , Evenimentul Zilei va publica respectivele caricaturi.
Sper sa nu am dreptate dar cred ca e o refulare a sentimentelor pur anti crestine si se prefigureaza un nou tip de razboi religios.
Poate totusi nu ...

andrei
Moderator

Mesajde andrei » 05/02/2006 06:47

Btw, la Beirut sunt problemele respective .

adinush
Bucatar in devenire

Mesajde adinush » 05/02/2006 06:50

Le publica si la noi? Eu pana acum nu le-am vazut..doar am citi articole despre ele pe net

andrei
Moderator

Mesajde andrei » 05/02/2006 06:54

Am vazut la Realitatea TV pe directorul de la Evenimentul Zilei care a spus ca a " hotarat sa le publice maine pentru a informa cititorii despre care caricaturi este vorba ".

adinush
Bucatar in devenire

Mesajde adinush » 05/02/2006 06:59

Eu am vazut doar 2 si erau poze la ziarele in care a aparut asa ca nu era o imagine prea clara.In schimb am vazut pe CNN niste imagini de la ambasada Danemarcei in Liban din care nu prea a mai ramas prea mult(dekt niste ziduri si mult fum),un ziarist german care a fost rapit numai pt faptul ca era dintr-o tara in care s-au publicat acele caricaturi,etc

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 06/02/2006 01:44

Parerea mea e ca privim problema din punctul nostru de vedere - a culturii europene, unde nu s-ar supara nimeni de un asa gen de caricatura.

Trebuie sa se respecte si religia si cultura fiecaruia si sa nu fie luata peste picior. Pe de alta parte nu mi se pare normal sa lovesti intr-o tara intreaga pentru o singura publicatie. Daca era o campanie dusa la nivel national atunci intelegeam, dar daca un ziar publica ceva de genul asta, nu cred ca te apuci sa zici ca toti danezii sau norvegienii is de vina :) Nu mai zic de a te apuca sa le dai foc :lol:

Mai mult ca sigur ca sunt interese ascunse si grupuri care prefera sa foloseasca acest lucru pentru a face o separatie clara si violenta.

Acuma butoiul de pulbere se afla peste putul de petrol - si de scanteie nici nu e nevoie :wink:

Ioana
Bucatar Sef

Mesajde Ioana » 06/02/2006 02:29

eu din cate am inteles la clubul roman de presa s-a hotarat sa nu se publice si la noi caricaturile, si la drept vorbind eu una nici macar nu sunt curioasa sa le vad.

Înapoi la “Zona libera”