Cateva preparate de Craciun

Cunoasteti retete culinare atat de bune incat va aduc prietenii in casa la fiecare Paste sau Craciun? Sunteti rugati sa gatiti mancaruri speciale pentru aniversarile altora sau alte ocazii? Descrieti aici mancarurile care fac sarbatorile voastre mai speciale decat ale altora.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 03/01/2008 01:13

Mi se urca la cap ***** si ++++++ si 10 :blushing: , mia ales cand de fiecare data vezi si farfurii cu mezelarie, unde aportul meu a fost sa le iau din pachetel ( jumatate le-am cumparat eu, jumatate consortul), sa le pun pe farfurie si sa fac poza, asta da gateala :paguba: . si mai iau si complimente, cum sa nu-mi placa pe aici? :hug:

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 03/01/2008 01:27

:x roxi , eu te-am felicitat ptr. carnaciorii facuti , si ptr initiativa de a face carnatii ,cu carnatarul primit de la iubitul tau sot :wink: :wink: :P

:flower:

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 03/01/2008 01:44

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaah :roll: . Eu nu stiu cat ma felicit sau ma bucur pt. masina de tocat si pt. "tulumba" ( asa o chemam noi). Aia inseamna ca se si asteapta sa le folosesc, iar acum, dar ma refer la chiar acum, ca poate pana la weekend imi trece, am o stare de nu vreau sa aud de facut mancare pt. care ar trebui sa stau langa cratita prea mult. si nici nu mi-e prea foame sau pofta de ceva anume decat de o supa/ciorba.

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 03/01/2008 07:56

:o :o :o :o :o :o :buuun: :buuun: :buuun: :buuun: :buuun: :buuun: :buuun: roxi :hug: nota 20 pentru toate preparatele, m-am delectat uitandu-ma la ele de cateva ori abia acum, pe 3 ianuarie.. la cafea :hug:
daca eram acas` de Craciun iti urmam exemplul..desi era greu pt ca mate de carnati eu iau in general din Ro- pe aici nu gasesc..
sarmale cu ciolan afumat (exact ca tine) am facut pe 31 ianuarie.
vad ca ai avut si o varza foarte buna la sarmale (productie de casa sau gasesti in comert?)
mi-au placut foarte mult si ouale umplute - le-am zarit pe un platou (mi-au amintit de cele de acasa- tot asa fumoase le facea si mama pe vremuri- eu, cu timpul, am renuntat sa mai pun maioneza si deasupra- dar data viitoare cand le prepar- am sa iti urmez exemplul )
toba nu am facut niciodata (am citit aici ca ai reteta de la lia, o sa caut reteta ei si poate incerc si eu zilele astea- in functie de cerere)
carnatii sunt si ei de nota 20++++++++ (nu stiam ca exista si masina de facut carnati in casa :P pare foarte profesionala- eu am un singur tub atasabil la masina de tocat din aia..ca pe vremuri- si tubul e de pe vremuri..- anul asta n-am facut carnati- poate ..stiu eu?mai tarziu, in februarie..)
tortuletul e foarte dragut :party: ca de obicei, ma simt mult mai mica in vecinatatea unui tort (nu ma refer la tendinta de a-l manca. ma refer la incapacitatea de a decora torturi..- un soi de stangacie cronicizata- cand o sa vreau sa fac si eu un tort- ar trebui sa vreau, nu?- o sa te stresez cu intrebarile :blushing: )

felicitarile mele pentru tot ce ai preparat :flower: :love: :hug: :pup:

ps. ma bucur mult ca ai mai marit pozele :hug:

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 03/01/2008 08:22

Multumesc mult, Cara, pt. aprecieri.
Mate de carnati nu stiam nici eu unde sa gasesc, dar am incercat pe google sa vad ce si cum, si am gasit o macelarie nemteasca chiar la 5 minute de serviciul meu, Surprize- surprize.
Varza am cumparat-o, nu am borcan sau botaias asa mare, si nu am pus, numai muraturi am avut pana acum in borcane de 3l. Pe aici gasesti ori la borcan frunze de varza, ori la magazinele armenesti varza la butoi. Nu sutn peste tot, dar gasesti daca alergi putin, si ai rabdare in trafic aproape o ora de la noi de acasa.
Toba nu am mai incercat pana acum si ma bucur ca am avut curaj.
Masina de carnati eu nu am mai vazut pana acum. Am cautat pe net sa vad de care e asta pe care am imprumutat-o eu de la Lili, si e de fapt de paste, amesteca aluatul, si are si atasament tubul pt. carnati. Nu e de tocat.
Mie Gabi acum mi-a luat de tocat si cu tub pt. carnati, ca sa nu duc cumva lipsa data viitoare cand ni se mai face pofta.
Ouale umplute eu nu le ornez cu maio, nu am rabdare si nici stomacelul nu mai accepta. Eu frec galbenusurile cu cateva linguri de maioneza, mustar si marar tocat iar deasupra pun o capera sau masline tocate. Nu mi-a venit sa cred ce repede le-au devorat. Nu mai facusem de aproape un an.
Cat despre tort, teama e nejustificata. Si nu trebuie sa lasi tortul sa stie ca ti-e frica de nereusita, asa am facut eu pana acum, si se pare ca a mers :roll: Si dupa cum ai vazut, fac acelasi tort de fiecare data :D . Oricand ai timp si te bate gandul, indrazneste fara nici o grija, sunt aici cu cea mai mare placere, desi nu sunt o autoritate in domeniu, gasim noi sfatul potrivit.
p.S. Eu m-am gandit ca sunt prea mari, si nu voiam sa ma spurcati, astea sunt de 475 x..., poate daca ziceti ca e ok le fac de 500 x...

Mona S P
Bucatar de elita

Mesajde Mona S P » 07/01/2008 03:24

=D> =D> Roxana, sincere aprecieri pentru toate preparatele :master: :pup: :hug: :flower:

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 07/01/2008 07:29

Multumesc Mona :hug: , si desi sunt mandra de reusite, la anul cred ca nu mai repet figura (am decis acum, cand inca nu imi trece oboseala si indigestia dupa un program prea incarcat de sarbatori).

Înapoi la “Retete pentru sarbatori”