Ce ati primit de la Mos Nicolae ca si copii?

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

cristyd
Incepator

Ce ati primit de la Mos Nicolae ca si copii?

Mesajde cristyd » 04/12/2013 07:31

Primul Craciun si Mos Nicolae cu Katarina se apropie si am inceput sa-mi aduc aminte de sarbatorile mele cand eram mica. Cel mai ciudat cadou pe care l-am primit de la Mos Nicolae a fost un betisor invelit in staniol facut de bunicul meu, pe langa jucarii evident.
Ma gandeam sa incepem un subiect in care sa vorbim despre amintirle noastre ca si copii despre sarbatorile de iarna. Astept multe povesti.

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 04/12/2013 08:11

Cris scumpa ce frumos si emotionant trebuie sa fie Craciunul alaturi de Katarina :love: :love: :love: :love: :love:

Eu sunt mai "mare" ca si virsta :roll: :roll: :roll: deci "pe vremea mea" de Mos Niculae nu se aduceau jucarii ci dulciuri, portocale ( care stim cu totii ca pentreu ele parintii si bunicii stateau ore in sir la coada ...), cite o carte ( cind eram mai mare si astea se gaseau numai cu cozi sau la pachet cu cine stie ce carte nevinduta ) si evident lucruri folositoare ( de imbracat, pentru scoala) . Mos Craciun aducea cadourile mai importante si trebuie sa recunosc ca in general la bunici soseau cadourile mai importante sau mai "de rasfat" : jucarii( care insemnau in general jocuri care se puteau juca impreuna, papusi desi rar, jucarii chinezesti din cele care se invirteau cu cheita si se miscau, dansau, am avut intr-un an o pisica care se juca cu o mingie ) .. sigur ca parintii se puneau de acord cu bunicii.

Noi nu am primit nuia ( adica pe sfintul Niculae ) desi am fost des amenintati ca o cam meritam :-) cred ca ne.ar fi distrat si ne-ar fi ramas si noua in amintire .

Tata ne-a pus o DOAR data mere si nuci ca sa faca misto de noi. (dupa a sosit si restul)

Cel mai iubit cadou si pe care mi-l amintesc a fost penarul chinezesc, ala moale care se inchidea cu magnet.. nu era din cel mare care avea si oglinda ( cum avea o colega de clasa) dar era tare frumos si l-am iubit nespus ...

cristyd
Incepator

Mesajde cristyd » 05/12/2013 10:44

Multumesc mult pentru povestea ta. Si eu am primit portocale de Mos Niculae. Decembrie era singura luna din an cand vedeam si noi portocale. Mai era ciocolata chinezeasca. Intr-o cutie mareera ciocolatele foarte mici cu lapte invelite in poleiala aurie.
O data am pus toti panttofii din casa la geam insirati.
Alta data l-am prins pe bunicul in timp ce punea cadourile si mi-a zis ca si-a pierdut ochelarii si ii cauta printre jucarii.
Insa cel mai frumos era faptul ca puneam ghetutele goaale seara si dimineata ca prin magie erau pline.

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 05/12/2013 11:19

Cris asa e :hug: :hug: :hug: buna ciocolata aia .. mereu ma intreb cum s-au prostit marfurile chinezesti in asemenea hal, pe vremea noastra marfa chinezeasca era chiar de calitate..

dar cind ne-am facut mari, eram deja in generala si deci stiam ce si cum :lol: imi amintesc un an cind am pus muultee bilete pe care era desenata cite o sageata cu scrisul "spre cizme" de la usa pina la balcon =)) =)) =)) =))

Si in Italia sunt zone unde soseste San Nicolo' sau san Nicola ( e unul si acelasi =)) ) si aduce dulciuri ( turta dulce, banuti din ciocolata) si fructe ( mandarine in general) in cizmulite... In alte zone sunt alte zile si deci alte personaje : Mortii ( de ziua mortilor in noiembrie), Santa Lucia pe 13 dec parca, vrajitoarea (befana) pe 6 ianuarie.
Nicola aduce nuieluse copiilor care nu au fost cuminti in timp ce ceilalti aduc carbune ( pe vremuri carbuni adevarati , azi niste carbuni facuti din zahar) copiilor neasculatatori.

Mos Craciun este si el o aparitie foarte noua in Italia , cam prin anii'60 au inceput sa faca bradul pe aici si sa vina Mosu'.. pina atunci se facea numai ieslea in care personajul Isus, mica papusica statea ascunsa in sertar pina in noaptea de ajun cind era pus cu grija la locul de onoare si atunci apareau si darurile pentru copii aduse de "pruncul Isus" ori dimineata la zculare ri cind se intorceau de la biserica dupa slujba de ajun de la miezul noptii..

Sper ca micuta Katarina sa primeasca multe daruri frumoase caci ea cuminte :hug: bucuria din ochisorii ei insa abia de la anu' o sa o poti vedea cu adevarat.

cristyd
Incepator

Mesajde cristyd » 05/12/2013 11:31

Aici in Slovacia vine Mos Nicolae, il cheama Mikulasik, tot cu ghetutele la geam. Iar de craciun vine Jezisko, micul Iisus si aduce cadouri.

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 05/12/2013 11:46

Eu nu imi amintesc sa fi sarbatorit Mos Nicolae cat eram copil ... :? :? :?

cristyd
Incepator

Mesajde cristyd » 05/12/2013 12:29

Pai de ce?

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 05/12/2013 01:12

Cred ca Adi nu era prea cuminte cind era mic =)) =)) =)) =))

Acum serios vorbind eu credeam ca se sarbatorea peste tot ...

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 05/12/2013 03:14

Eu puneam cizmele pe hol ...si mi le umplea cu portocale sau mandarine...ciocolatele...asta camd eram mai maricica ...dar parca imi aduc aminte si de ceva jocuri in cutie primite inainte de mos Craciun. :vis:

crista scrie:Cred ca Adi nu era prea cuminte cind era mic =)) =)) =)) =))

Acum serios vorbind eu credeam ca se sarbatorea peste tot ...

Pai daca nu era cuminte ....tot ii aducea ceva...o nuia...o varga :P
Da Cris...poate ..nu se sarbatoreste peste tot... :?:

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 05/12/2013 05:16

Da,povestea cu cizmele la hol mi-o amintesc si eu... :vis: Si gaseam mereu portocale,sau ciocolata,sau banuti... :) Ce vremuri frumoase...♥ ♥ ♥

Înapoi la “Zona libera”