Ce ati primit de la Mos Nicolae ca si copii?

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 05/12/2013 07:09

Eu stiu ca Mos Niculae se sarbatotrea peste tot in tara dar unele familii alegeau sa nu aminteasca de el, fie din comoditate, fie din alte motive....

La noi Mosul Nicolae era o traditie pe care nu o saream in nici un an, mereu asteptam Mosul cu mari emotii , cizmele erau curatate si puse pe pervazul geamului din dormitor.......Mosul Nicolae era considerat fratele mai mare al Mosului Craciun si pentru ca era mult mai batran si se misca mult mai greu aducea in sac numai lucrusoare mici...ciocolata, portocale, bombonele, crengute din pom colorate in auriu sau argintiu si la capatul care trebuia tinut in mana imbracate in hartie creponata rosie iar pe una din crengute era o funtita , tot rosie si tot din hartie creponata, legata .
IN familia noastra si acuma se pastreaza obiceiul asta si la Arad in familia surorii mele si la noi aici.
Baietii mei chiar daca sant mari , tot se bucura cand isi vad in pantofi cadoul.....o punga cu dulciuri si un bat pe care in fiecare an il tai din pom si il vopsesc.....pun funtita din material nu din hartie , dar tot este.....personal , am iubit si iubesc si acuma sarbatoarea asta si cea a Craciunului.
Traditia de a primi cadou de Mos Nicolae are radacini adanci......Nicolae era un om batran , foarte bogat si tare bun.
Intr-o zi mergand seara prin oras , a trecut pe sub ferestrele unei case unde a auzit vorbind un barbat cu un alt barbat.
Unul din barbati era tatal a trei fete si era tare sarac iar celalalt barbat era un petitor.
In marea lui disperare( cauzata de saracia lucie in care se zbatea) , tatal a ajuns sa isi vanda una din fiice......a doua zi trebuia sa se faca aceasta vanzare si tatal era cu mare durere in suflet iar fata plangea si era si ea tare amarata.
Nicolae a ascultat povestea si a plecat acasa. Spre dimineata cand toti dormeau el a plecat cu trei pungi de bani si le-a lasat la casa saracului cu precizarea ca fiecare punga cu bani era pentru fiecare din ficele sale, pentru a le putea ajuta sa se marite bine si cu omul potrivit....cadoul era in forma unei pungute mici dar valoroase....traditia s-a dus mai departe, cadoul a ramas mic dar avand o valoare afectiva mare....doar faptul ca primesti ceva , un lucru cat de mic creaza o bucurie mare, iti da sentimentul ca cineva te iubeste, se gandeste la tine, te apreciaza, te alinta cu un mic" ceva" care iti creaza o stare de liniste, fericire......asemanari multe exista intre povestea lui Nicolae si traditia ramasa.....

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 05/12/2013 08:27

Pupi ce faceati voi cu crenguta aia ornata pe urma ???

La noi se fac sorcove, sau se cumpara ( un bat cu flori de poleiala sau / si hirtie creponata ) cu care se merge la colindat pe 1 ianuarie .. Dar nu o aduce Mos Niculae,cel putin nu la Bucuresti sau in alte zone pe care le stiu eu.

Eu stiu alta legenda , asemanatoare cu a ta dar nu ca tatal vroia sa-si vinda fetele .. Ci fetele erau orfane si foarte sarace, fara zestre .. cind s-au trezit dimineata au gasit pe pervaz 3 salbe de aur ( toate fetele care se maritau aveau salba, macar un ban si tot aveai pe o sfoara oricit de sarac erai) ...

Asemanari sunt multe chiar si in Italia in alea citeva zone unde vine Mos Niculae ( la Trieste, Gorizia deci in partea cea mai estica sau Alto Adige care e zona de nord vorbitoare de limba germana) adice mandarine si bani de ciocolata in poleiala aurie

Sfantul Niculae e ocrotitorul vaduvelor si orfanilor

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 06/12/2013 01:24

Cristyd bine ai revenit! :hug: M-am bucurat sa vad randurile tale si subiectul pe care l-ai deschis (aduce la lumina amintiri frumoase). La mine este tare tarziu acum (am deschis tarziu astazi) insa am sa revin sa scriu la subiectul tau (imi place).

Scriu acum (ca sa nu fiu in intarziere cand revin cu mesajul)... Va doresc sarbatoare frumoasa alaturi de micuta voastra! Sa va aduc Mosul dorinte implinite (pe toate planurile)! :hug:

cristyd
Incepator

Mesajde cristyd » 06/12/2013 09:27

Si deci, ce v-a adus mosul? La multi ani tuturor care poarta numele.

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 06/12/2013 09:39

cristyd scrie:Si deci, ce v-a adus mosul? La multi ani tuturor care poarta numele.

Mersi Cristina!! :hug: Mie mi-a adus niste bomboane de ciocolata...si bani ...sa-mi iau ce vreau eu. :D

http://youtu.be/fOD1LB209Mg

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 06/12/2013 09:40

La mine maine vine,dat fiind diferenta de fus orar... :wink: Abea astept... :vis:

alejoe
Bucatar de elita

Mesajde alejoe » 06/12/2013 02:11

Imi amintesc cu drag de Mos Nicolae , si la noi venea si ne aducea portocale , mandarine , ciocolata bomboane si imbracaminte cum ar fi caciula , manusi , fular , strampi lucruri mici care intrau in cisme :wink: imi aduc aminte de ciocolata chinezeasca la cee coada stateam sa cumparam eu si fratele meu dadeau o cutie de persoana si noi aveam 2 :D tot asa era cu bananele dadeau cate o punga mare de hartie plina erau atat de verzi ca treceau zile intregi pana se coceau :D :D frumoase amintiri :vis:
claudia

cristyd
Incepator

Mesajde cristyd » 06/12/2013 02:56

alejoe scrie:Imi amintesc cu drag de Mos Nicolae , si la noi venea si ne aducea portocale , mandarine , ciocolata bomboane si imbracaminte cum ar fi caciula , manusi , fular , strampi lucruri mici care intrau in cisme :wink: imi aduc aminte de ciocolata chinezeasca la cee coada stateam sa cumparam eu si fratele meu dadeau o cutie de persoana si noi aveam 2 :D tot asa era cu bananele dadeau cate o punga mare de hartie plina erau atat de verzi ca treceau zile intregi pana se coceau :D :D frumoase amintiri :vis:

Eu din pacate nu am vazut banane, mandarine sau alte fructe exotice pana dupa revolutie. Mosii imi a00duceau numai ciocolata chinezeasca si portocale. Dar au ramas amintirile frumoase.

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 10/12/2013 07:41

Am revenit asa cum am promis, chiar daca mai tarziu decat am estimat. Este o luna a sarbatorilor si subiectul tau mi se pare binevenit pe tot parcursul lunii decembrie.

De amintit imi amintesc de o fetita cu codite ce astepta cu sufletul la gura sa vina Mosul (Nicolae & Craciun – ii asteptam pe amandoi cu la fel de multe emotii). Asa de-a lungul anilor au fost ceva cizmulite puse in geam dar in clipa aceasta imi amintesc doar de o singura pereche, de cand eram foarte mica (albe cu fermoar si cu o dunga rosie pe margine). Imi amintesc probabil cu precadere de ele pentru ca le tot mutam dintr-o parte a pervazului in alta (sa vad cum stau cel mai bine, cel mai comod pentru Mos). =)) Sa nu crezi ca nu m-am intrebat oare cum intra prin geam?! Au gasit ai mei o explicatie pana la urma pe care am crezut-o pur si simplu pentru ca de inteles imi amintesc foarte bine ca nu am inteles-o. Oricum privind in urma, sentimentul acela de bucurie il gasesc si acum (bucurie si curiozitate in acelasi timp, sa vad... ”ce mi-a adus”...) :lol: In cizmulite am gasit de-a lungul anilor dulciuri, carti, jucarii (dupa inspiratia Mosului). De dulciuri nu ma bucuram niciodata asa cum ma bucuram de carti sau de jucarii. Am fost un copil ”indragostit” de scoala, de carti, de caiete, de creioane, etc si le asteptam ori de cate ori se ivea o ocazie. Mi-am dorit si eu penarul chinezesc de care amintea Crista (erau frumoase si colorate cu buzunaras si oglinda in interior) iar pana la urma au reusit ai mei sa il gaseasca (nu era chiar o treaba usoara inainte de 1989). Acum indiferent de cadourile acelea, privind in urma am ramas cu cartile (din tot ceea ce mi-au adus Mosii peste ani). Cartile au ramas langa mine (am avut intotdeauna foarte mare grija de carti). Jucariile le mai stricam, se mai rupeau insa cartile mi-au ramas. Am foarte multe carti din vremea aceea (am fotografiat la repezeala doar cateva dintre ele). Poate va amintiti de ”Balaica si Bobocel”, de ”Nae zis traznaie”, de ”Povestile Asiei”, de ”Balaioara”, de ”Albina Maia”, de ”Pacalici si Tandalet”. Cartile acestea au peste 30 – 35 de ani (eu sunt nascuta in 1974) dar au fost pentru mine cele mai frumoase cadouri. Nu s-a schimbat nimic in privinta aceasta pentru ca si astazi cred ca cel mai frumos cadou este o carte. Si astazi ”Mosul meu” are carti pe lista... :vis:
Fişiere ataşate
01_2703.jpg
01_2703.jpg (138.13 KiB) Vizualizat de 2066 ori

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 11/12/2013 12:34

Antonia,uitindu-ma la cartile tale mi-am amintit de copilarie... :vis:

Tare frumos ai scris si povestit... :hug: :pup: :flower:

Înapoi la “Zona libera”