Ce gatim pentru micuti?

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

kia
Moderator

Ce gatim pentru micuti?

Mesajde kia » 30/01/2006 03:14

:D Sper sa nu va deranjeze ,ca am deschis si eu un topic nou dar sunt in fiecare zi intr-o continuua dificultate si pana de idei :?:
M-ati ajuta enorm daca mi-ati impartasi din retetele voastre pentru cei mici, mai ales ca eu am de a face de multe ori cu un pretentios'' :? :x
Ceva idei?Stiu ca sunt site-uri speciale cu asa ceva dar am deja prieteni aici si nu as vrea sa caut in alta parte mai ales ca cei mai multi dintre voi aveti copii si poate ca a-ti trecut prin perioade asemanatoare! :wink:
Astept sugestii ,si daca i se pare cuiva nepotrivit nu-i nici o suparare inchidem subiectul :cry: :? :P Va pup si astept AJUTOOR! :hug: :hug:

kia
Moderator

prinz rapid

Mesajde kia » 30/01/2006 04:11

:) eu azi i-am pregatit asa ,in lipsa de cumparaturi prospete ,am selectat cite ceva din ce mai era prin congelator
2 fileuri de somon cam de 1cm/2 [congelat]
2 fire ceapa verde
jumatate ardei gras rosu + 25 gr unt
un polonic mare de legume congelate amestec de supea[ morcovi telina si patrunjel , betigase]
un polonic ravioli [la punga cu carne]
Am taiat ceapa si ardeiul marunt, am incins untul si le-am calit
am fiert pestele separat in apa cu sare , un virf de cutit de boia dulce
un virf de cutit busuioc si o frunza de dafin
cind a fost fiert pestele l-am lasat sa se scurga putin , am turnat o canuta de apa [aprox.100ml] peste ardeiul si ceapa calite si am pus o lingura paste de tomate
am adaugat pestele fiert si am lasat sa dea un clocot cu amestecul din tigaie
in apa de la peste , am pus legumele congelate[morcovi ,patrunjelul si telina] si dupa un minut am pus pastele[ravioli]pe care le-am fiert ''ochiometric' :D
A iesit super , am asezat pe farfurie pestele cu sos, si garnitura de ravioli cu legume,ornat cu fire de patrunjel ,acum astept sa se trezeasca sa imi spuna el cum e! :buuun: :wink: Va spun mai tirziu despre efect!

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 30/01/2006 10:23

Exista topicul Retete pentru cei mici deschis la Sfaturi utile in bucatarie.Cateva idei vei gasi acolo. Chiar ma gandeam intr-o zi ca n-a mai scris nimeni nimic acolo.

kia
Moderator

Mesajde kia » 31/01/2006 10:43

:wink: Multumesc Miha, si scuze , sper ca nu am suparat pe nimeni! :master: :master: :master: :hug: :pup: :pup:

Înapoi la “Zona libera”