Celiachie

Suferiti de o boala care va determina sa tineti regim? Si totusi nu percepeti asta ca pe o corvoada deoarece cunoasteti nenumarate combinatii ale mancarurilor permise? Faceti si altora viata mai usoara prezentand aceste mancaruri dietetice si de regim.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

cristyd
Incepator

Celiachie

Mesajde cristyd » 21/02/2010 02:55

Sunt curioasa. Este cineva din voi celiac sau aveti vreun copil sau membru al familiei celiac? Pana acum nu foarte multa vreme nu stiam nimic despre celiachie dar am aflat ca mama mea este celiaca.

Daca sunteti hai sa facem si retete pentru intoleranta la gluten, asa cum se fac pentru vegetarieni sau diabetici.

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 21/02/2010 07:35

corect, trebuie sa facem niste sectiuni separate pentru cei cu intolerante alimentare, alergii si, desigur pentru cei cu alte probleme..; eventual sa deschidem subiecte separate, asa cum ai procedat tu :peace:

eu inca n-am deschis subiectul pentru intoleranta la lactoza.. :?

destul de greu cu intoleranta la gluten :? :( cum se descurca mama ta?

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 21/02/2010 10:22

Am gasit un site cu produse fara gluten, poate va ajuta...http://www.fara-gluten.ro/html/paste_farmo.html
si contine pe o pagina cateva retete

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 21/02/2010 11:42

E interesant pentru mine ca ai deschis subiectul. Eu nu am celiachie dar tin o dieta si ar trebui sa mananc fara gluten.
Din pacate aceste produse sunt destul de scumpe asa ca am ales o varianta intermediara pentru mine destul de buna, dar cei bolnavi nu au voie deloc gluten. Am vazut ca se gaseste faina de orez la naturisti asta nu are gluten deloc iar cea de faina pe site-ul postat de Thea, eu am mai multe detalii si lista de preturi de la ei daca va intereseaza v-o trimit!

cristyd
Incepator

Mesajde cristyd » 21/02/2010 10:19

cara scrie:corect, trebuie sa facem niste sectiuni separate pentru cei cu intolerante alimentare, alergii si, desigur pentru cei cu alte probleme..; eventual sa deschidem subiecte separate, asa cum ai procedat tu :peace:

eu inca n-am deschis subiectul pentru intoleranta la lactoza.. :?

destul de greu cu intoleranta la gluten :? :( cum se descurca mama ta?

Se descurca destul de greu si intr-adevar produsele fara gluten sunt destul de scumpe. Ce ma deranjeaza este ca timp de 10 ani nimeni nu a reusit sa ne spuna ce are, se uitau la ea ca la un fel de bolnav inchipuit. Asa ca a mancat paine fara sa stie ca ii face rau si acum are stomacul bolnav si nu are voie sa manance si alte lucruri in afara de restrictia la gluten.
Si ma mai deranjeaza un lucru. De cand sunt in Bratislava si am aflat despre celiachie, am descoperit ca aproape toate magazinele de genul Tesco, Carefoor, Billa, Lidl, Penny au produse pentru celiaci, diabetici, lacto-intoleranti. Sunt mai scumpe, intr-adevar, dar sunt foarte multe produse: painite, fursecuri, biscuiti, dulciuri.
In Romania nu gaseste mai aproape nimica si imi pare rau. Pentru ca ii e greu si ii mai trimit eu din cand in cand prin posta. Sau comanda ea pe internet.

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 22/02/2010 12:04

Cristyd, daca tot ii trimiti pachet , pune si tu faina care este fara gluten si ce mai cezi ca ar trebuii( materii de baza ma refer) si mama ta daca are internet poate sa isi gasesca o gramada de retete de mancaruri ....daca le pregateste ea iese muuuult mai ieftin si nici pe tine nu te costa asa de mult.....aici la noi o multime de persoane pe care le cunosc , cu aceasi problema , asa procedeaza.....si le convine( din punct de vedere material) :hug: :pup: daca vrei iti trimit eu cateva retete
:pup:

cristyd
Incepator

Mesajde cristyd » 22/02/2010 03:04

pupi scrie:Cristyd, daca tot ii trimiti pachet , pune si tu faina care este fara gluten si ce mai cezi ca ar trebuii( materii de baza ma refer) si mama ta daca are internet poate sa isi gasesca o gramada de retete de mancaruri ....daca le pregateste ea iese muuuult mai ieftin si nici pe tine nu te costa asa de mult.....aici la noi o multime de persoane pe care le cunosc , cu aceasi problema , asa procedeaza.....si le convine( din punct de vedere material) :hug: :pup: daca vrei iti trimit eu cateva retete
:pup:

Pai ii pun faina si paste. Saru-mana daca poti sa-mi trimiti ceva retete.Si faina fara gluten e scumpa. Faina normala e 20 de centi iar cea fara gluten e intre 5-8 euro 1kg, depinde de magazin. Se gaseste undeva mai ieftin? Sincer gasesc aici fursecuri si prajituri pe care le gasesc mai ieftine decat daca ar face ea de mana. Sunt chiar produse facute in Slovacia care sunt mult mai ieftine decat cele clasice galbene Shar.
Stiu ca este o boala costisitoare si nu ma deranjeaza sa o ajut sa-i cumpar de aici. Mi-ar place insa sa fie si in Romania numarul mare de produse pe care il gasesc aici ca sa-i fie si mamei mele mai usor sa-si aleaga.

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 22/02/2010 09:20

Am sa iti trimit cateva retete....nu stiam ca este asa diferenta mare intre faina normala si cea fara gluten....aici la mine diferentele sant mici , nu mi-am inchipuit ca in Slovacia este asa o mare discrepanta :hug: :pup:

cristyd
Incepator

Mesajde cristyd » 13/03/2010 01:37

Sincer am studiat situatia si am ajuns la concluzia ca preparatul acasa al produselor fara gluten vine chiar mai scump decat produsele gata facute la magazin. Daca pui la socoteala pe langa faina (care oricat de ieftina ar fi in Romania, tot este mult mai scumpa decat cea normala) oua, lapte, nuca, cacao, gem, gaz, timpul pierdut. Asta nu inseamna ca nu o sa-i trimit mamei si faina pe langa alte produse ca sa-si faca ce vrea.

Ideea care ma deranjeaza nu este pretul produselor ci lipsa lor in Romania. Sa va dau un exemplu. Am fost la munte aici. Pe varful muntelui, intr-un satuc de cateva case, la cota 1300, undeva la poalele unei piste de ski, intr-o alimentara prapadita am gasit ceea ce vedeti jos in poze.

In concluzie, in Slovacia, sau Austria, sau Cehia un celiac se poate duce linistit la munte, fara sa care produse in rucsac, se da cu schiurile pe partie si daca ii este foame se opreste la alimentara si ii ia un biscuite sau o napolitana. Acest lucru nu este posibil in Romania.

Deci, nu pretul produselor ma deranjeaza ci lipsa de preocupare a magazinelor din Romania fata de oamenii cu probleme. Ma deranjeaza faptul ca mama mea nu are acest sa-i spunem comfort de a se duce pana la magazinul din colt daca are pofta de ceva. Mai mult intr-un magazin din Bucuresti am auzit un nene cu o burtica destul de mare razand langa un stand de produse pentru diabetici si numindul "standul cu produse pentru handicapati."
Fişiere ataşate
1.jpg
1.jpg (97.87 KiB) Vizualizat de 12866 ori
2.jpg
2.jpg (55.67 KiB) Vizualizat de 12866 ori
3.jpg
3.jpg (39.28 KiB) Vizualizat de 12866 ori
4.jpg
4.jpg (46.96 KiB) Vizualizat de 12866 ori
5.jpg
5.jpg (43.8 KiB) Vizualizat de 12866 ori
6.jpg
6.jpg (55.87 KiB) Vizualizat de 12866 ori
7.jpg
7.jpg (42.66 KiB) Vizualizat de 12866 ori

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 13/03/2010 08:45

Extraordinar .... parca nu-mi vine sa cred :x ... l In alimentarele noastre mari, supermarketuri, nici macar fulgi de ovaz nu prea gasesti...in urma cu 3 ani eu cumparam hrisca, mei, tapioca, orez brun, soia boabe, naut etc numai de la magazine naturiste, care erau maxim 4 in Arad. Multa sanatate mamei tale !

Înapoi la “Sanatate - diete si regimuri alimentare”