Ciocolata calda cremoasa

Cunoasteti retete de bauturi, de cocktail-uri sau alte amestecuri care garanteaza succesul unei petreceri? Postati-le aici pentru cei mai putin cunoscatori, dar la fel de petrecareti.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

magdy
Incepator

Ciocolata calda cremoasa

Mesajde magdy » 03/03/2012 04:54

Simpla de tot si gustoasa, numai buna pentru zile reci, alaturi de un cupcake, o briosa, un croissant sau orice altceva aveti pofta :wink:

Ingrediente:
- 600 ml lapte
- 1 lingura cu varf amidon
- 1 lingura cu varf cacao
- 2 linguri rase zahar tos
- 150 g ciocolata 60-70% cacao

Se pune laptele intr-o craticioara la fiert. Amidonul si cacaoa se cern si se dizolva in cateva linguri de lapte, dupa care se toarna in fir subtire peste laptele din cratita, amestecand. Se pune si zaharul. Ciocolata se topeste la microunde sau pe bain marie. Cand laptele da in fiert, se toarna ciocolata topita si se amesteca bine. Se ia de pe foc si se amesteca bine pana la omogenizare. Se serveste simpla sau cu frisca. Daca doriti mai multa savoare, puteti adauga o lingura din lichiorul preferat :lol:
Fişiere ataşate
asassa.jpg
asassa.jpg (39.84 KiB) Vizualizat de 2167 ori

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 04/03/2012 08:49

Minunata reteta :master: :flower:

Un deliciu :buuun:

:hug: :hug: :hug:
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

magdy
Incepator

Mesajde magdy » 04/03/2012 03:25

lucia, sa stii ca e complet diferita fata de plicurile cumparate, nu au nimic in comun. Si ce imi place e ca pot sa o modific dupa gustul meu, azi mai aveam putina in craticioara si am turnat lapte peste, si mi-a iesit un lapte cu cacao ff bun

Înapoi la “Bauturi”