Ciorba de salata

In acest forum puteti posta referintele dumneavoastra web in domeniul culinar, emisiunile TV culinare preferate, carti de bucate de referinta.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 20/09/2007 11:29

Oricum supa ta arata bine , un sfat ti-as da daca nu te superi :flower:
Slanina se taie cubulete mici ,la fel si omleta daca pui o tai tot asa cubulete :)
Si inca ceva :wink: servita cu balmos este extraordinara :buuun:

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 21/09/2007 07:43

Leila scrie::x prin partile mele i se spune Supa de salata si nu Ciorba :o Este o reteta romaneasca in origine , adaugata in meniul minoritatilor maghiare.
La noi (ma refer la maghiari :x la jumatatea mea maghiara pura :P ) nu avem termenul de ciorba cunoastem doar termenul de leves care in traducere este supa
Totusi conationalii mei fiind si ei inventivi au maghiarizat termenul de ciorba =savanyu leves ,adica supa acra =))
Dupa parerea mea orice fel de zeama care este acrita cu otet , bors ,lamaie... se numeste ciorba. Zemurile care nu sunt acrite se numesc supe.

lia draga, bine ca ai citit discutia :hug: asadar eu am gatit supa de salata(iar indicatiile pe care le-am primit au fost tot asa: slanina si omleta sa fie taiate cubulete mici). pentru ca eu sunt din dobrogea si la noi nu se gateste supa/ciorba de salata, datorita combinatiei (ciudate, din punctul meu de vedere) am zis ca e ceva specific unguresc :wink:
:pup: multumesc pentru lamuriri :hug:

ps: :? cine este 'balmos'?

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 21/09/2007 08:19

=)) =)) poate ai vrut sa spui ce este balmos nu cine este :D
Se fierbe faina de mamaliga in jintuiala pusa la soare la acrit si obtii astfel balmosul. mai tarziu am sa explic amanuntit despre ce e vorba. :pup:

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 21/09/2007 09:39

=)) :P am zis-o intentionat :P =)) =))
imi pare rau ca nu mai pot intreba in aceeasi maniera de 'jintuiala' :?

Înapoi la “Referinte web, emisiuni tv, carti de bucate”