Cozonac......sau dezastru

Cunoasteti retete culinare atat de bune incat va aduc prietenii in casa la fiecare Paste sau Craciun? Sunteti rugati sa gatiti mancaruri speciale pentru aniversarile altora sau alte ocazii? Descrieti aici mancarurile care fac sarbatorile voastre mai speciale decat ale altora.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

andrei
Moderator

Mesajde andrei » 23/12/2005 08:22

Iata si sectiunea pentru concurs :)
VA multumesc pentru cuvintele frumoase dar cred ca am sa iau polonicul de lemn :) Nu stiu daca e in concurs dar... :D
Fişiere ataşate
cozonac11.jpg
cozonac11.jpg (47.15 KiB) Vizualizat de 3516 ori
cozonac10.jpg
cozonac10.jpg (46.7 KiB) Vizualizat de 3516 ori

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 23/12/2005 08:24

andrei, felicitari!
ai polonicul de lemn din partea mea, pentru cel mai rumenit cozonac si pentru faptul ca esti unic si irepetabil(pana'n prezent)- adica esti singurul tip care s-a incumetat la o munca atat de facila, executabila, daca'mi amintesc bine...si pe canapea
:wink:
io promit ca o sa tin cont de sfaturile tale :lol: chiar si fara sa vad sectiunea din cozonacul ala..sau alte mostre de dumicati =))

andrei
Moderator

Mesajde andrei » 23/12/2005 08:38

Multumesc :D Sunt emotionat :))
Chiar eram curios daca e asa de greu de facut cozonac si iata si raspunsul... Da, este :))
Totusi , au iesit super gustosi si din punctul meu de vedere a meritat efortul.
Ma inscriu de acum la chibiti si nu la participanti :)
Azi e ultima zi asa ca succes tuturor.

Nally
Bucatar

Mesajde Nally » 23/12/2005 08:46

Andrei Felicitari inca o data! Ai polonicul de lenm sidin partea mea! Il meriti ... cum spunea si Cara ... nici eu nu am mai intalnit un tip care sa se incumete sa faca la intrecere cu muherele cozonaci! :hug:
Ai admiratia mea dragule! :pup:

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 23/12/2005 08:48

Mentionez ca am scris de "polonicul de lemn" inainte ca tu sa postezi pozele cu cozonacul taiat :)
Acum, dupa ce am vazut si feliile, cred ca meriti polonicul de inox =))

Ioana
Bucatar Sef

Mesajde Ioana » 23/12/2005 11:56

acum ca am revazut ce am scris vad ca nu am mentionat cateva chestii: deci l-am tinut in cuptor o ora la 180C, pus pe nivelul din mijloc al cuptorului. am folosit faina aia ungureasca ....cred ca stiti de care vorbesc.

dupa ce l-am uns cu un ou batut cu putin lapte am presarat deasupra un plic de zahar vanilat si apoi mac.

si sa stiti ca mie nu imi plac dulciurile tare mult asa ca asta a iesit perfect pentru mine adica nu extrem de dulce. deci pentru amatorii de dulciuri eu as zice ca in alut ar mai merge 50 gr zahar. dar pentru noi este perfect asa.

bertha
Incepator

Mesajde bertha » 23/12/2005 12:11

Wow, dragii mei m-ati lasat fara cuvinte! :o :shock: N-am intrat de ieri dupa-amiaza si ce vad acum?! Cozonaci peste cozonaci...nici nu stiu pe care sa-i mai admir!

Ioana, felicitari, draga mea, ai debutat in ale cozonacului cu o mare reusita! :) Bravo! Si ce interesant, l-ai facut in tava rotunda, am vazut si eu in reviste, dar n-am mancat niciodata unul! Si e si cu mac! N-am mai papat de mult asemenea delicatesa, imi place la nebunie macul!

Andrei, la fel cum au spus fetele, bravo si tie, un barbat care face cozonac e mare in ochii mei! :P Iti spun sincer, cozonacul tau arata f bine si sunt sigura ca e delicios, ceea ce-i mai important decat aspectul, in mod clar. Dar ce pacat ca pe net nu putem gusta... :(

Mai lamuriti-ma ce e cu votul, cine are voie sa voteze etc.

Ioana
Bucatar Sef

Mesajde Ioana » 23/12/2005 12:56

multumes mult. nici mie nu mi-a venit sa cred ce bine a iesit.

la inceput am vrut sa-l fac si eu ca a lui Nally dar vazandu-i pe ai ei am zis ca trebuie sa aduc si eu ceva nou. de fapt am vrut sa fie o coronita dar nu am tava cu chestia aia in mijloc(ca la chec) si nu mi-a venit nici o ideee ce sa pun in mijloc sa-l tina asa ca am zis ca-l las asa sa vad ce iese.

si avea dreptate nally iese mai bun aluatul framantat cu mana, merita efortul.

andrei
Moderator

Mesajde andrei » 23/12/2005 01:46

Va multumesc inca o data. Eram sigur ca oricat de prost va iesi tot imi veti zice o vorba buna :hug:
Oricum, am actionat ca un adevarat iubitor de cozonac ( apropo, mai e doar un sfert din ala mare :D ) ( ce sa-i fac ... eu am zis ca-mi place... ) si am trecut la fapte. Nevasta-mea oricum era ocupata la curatenie asa ca nu avea timp sa-mi faca. Cert e ca a iesit super gustos si chiar a meritat efortul.
Acum, trecand la lucruri serioase, pentru cei interesati sa participe ( hai ca pe ultimul loc sigur nu iesiti ca e ocupat ... ;) ) mai aveti aproximativ 10 ore asa ca treceti la treaba.
Sistemul de vot este cel brevetat de Nally - fiecare are dreptul la vot dar nu are voi sa se voteze pe el ( aoleu , deci chiar nu iau nici un vot :( ) si rezultatele le vom contabiliza dupa Craciun .
Succese mari si dese ! :)

camy
Incepator

Mesajde camy » 23/12/2005 02:38

Eu va spun felicitari tuturor pt cozonacii care i-ati facut, nu am participat la acest concurs deoarece cozonacii ii face bunica mea, sunt nelipsiti de la masa noastra de sarbatori si peste an, sa castige cel mai bun dintre voi si poate ca nu e locul potrivit dar va spun "Sarbatori fericite" , toate dorintele sa vi se implineasca si sa fiti asa cum voi va doriti.
Va tin pumnii pt cozonaci, o sa vad doar dupa Craciun cine a castigat deoarece plec la tara, si sa aveti o masa imbelsugata.
Va pup pe toti.
camelia

Înapoi la “Retete pentru sarbatori”