Discutie Schimbari Regulament de Votare

Aici puteti posta critici (sau laude) la adresa site-lui. De asemenea puteti face orice sugestie privitoare la ce ar trebui schimbat sau la ce ati fi interesat sa vedeti pe site.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, Moderatori

elena.elena
Bucatar Sef

Discutie Schimbari Regulament de Votare

Mesajde elena.elena » 02/03/2012 01:32

Nota RC Admin:

Am mutat aici posturile legate de schimbarile regulamentului de votare postate la Februarie 2012: Voteaza Bucatarul Lunii - Aluaturi calde

MODIFICARI REGULAMENT 27 februarie 2012
Dreptul de vot este restrictionat dupa cum urmeaza:
- Pot vota doar membrii activi ai comunitatii care au minim 30 de retete in cartea de bucate si cei ce in ultimele 3 luni au postat cate cel putini 2 retete illustrate in fiecare luna
- Este interzisa votarea propriei persoane. Votul exercitat in acest mod va fi anulat.

thea: am ratat concursul :x
vroiam si eu sa particip...am masina de framantat dar nu e asa schemoasa ca asta a vostra 8) ..mda....asta sugereaza ca aveam impresia ca si castigam =))
fetelor bafta, cred ca eu nu pot sa votez ca nu am inca 30 de retete
sa nu imi fie mie rusinica ???? :blushing: :blushing: :blushing:
aluaturile imi plac atat de mult ... :roll: :roll: :roll:

Thea ai dreptate, nu stiu cine a facut regulamentul (adica stiu, dar nu astiu de ce e asa!) dar mi se pare stupid, daca nici noi cu atata vechime nu avem voie sa votam, pai ce sa mai zic....in fine, retete absolut delicioase, cele 2 croisasante sunt preferatele mele, bravo fetelor! =D> =D> =D>

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 02/03/2012 02:25

elena, criteriu de votare nu e perfect - dar incercam sa facem votarea cat mai corecta (pe baza de activitate si contributie). Pentru tine 7 retete nu vor fi asa de mult (chiar si in 2 saptamani), dar pentru cineva ce vrea doar sa se inregistreze pentru a vota - 30 retete e f. mult (iar criteriul alternativ de minim 2 retete pe ultimele 3 luni de asemenea implica "activitate"). Sunt sigur ca mai aveti retete nepublicate (sau neprezentate - gen cele de la "Ce am gatit azi" - o poza e de ajuns pentru limita de 30) :hug: :flower:

Normal ca nu reflecta in totalitate (in unele cazuri nici pe departe) implicarea si activitatea pe RC, dar trebuie sa stabilim si niste criterii masurabile ;) :flower: :hug:
Imagine

cristyd
Incepator

Mesajde cristyd » 02/03/2012 03:50

Daca ai un program ca mine pe ture de 12 ore, zi, noapte , weekend nu ai timp sa gatesti si sa pui retete in mod constant pe forum. Cand am timp sa gatesc si cand imi iese cevqa frumos atunci pun pe forum. Nu stau acasa toata ziua. Am servici, casa, familie, sot, curatenie etc plus ca am si eu timp pentru mine. Nici nu stiu cate retete am, probabil ca ma incadrez pentru vot dar sincer noul regulament cam taie craca de sub picioare.

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 02/03/2012 07:55

elena.elena scrie:...dar mi se pare stupid, daca nici noi cu atata vechime nu avem voie sa votam, pai ce sa mai zic....

...mda... :x :x :x

a22
Incepator

uite d'aia!

Mesajde a22 » 02/03/2012 08:24

Danieluta scrie:
elena.elena scrie:...dar mi se pare stupid, daca nici noi cu atata vechime nu avem voie sa votam, pai ce sa mai zic....

...mda... :x :x :x

De cand Adi s-a-nsurat,
Regulamentul l-a schimbat !':evil:'
Ori sotia e geloasa,':lol:'
Si il vrea mai mult pe-acasa?!':sfant:'
De-asta vrea 30 retete':oops:'
Sa nu se uite la fete..':o'
Eu propun chiar patruzeci !':party:'
Ca sa stati prin biblioteci'=D>'
Sa "studiati" mai mult un pic
S-aiba timp sa-i dea pupic :hug: :hug: :hug: :flower: :flower: :flower:
Tonina

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 02/03/2012 08:25

Fetelor, eu sant pe drumuri acuma si am intrat in viteza, nu ma pot intinde la multe, dar asa cum a explicat si Adi , ne confruntam cu niste probleme care trebuiesc rezolvate.
Sa stam stramb si sa judecam drept, fiecare face mancare de cel putin odata pe saptamana, fiecare are timp sa faca o poza sau doua ( asta dureaza doar cateva secunde) si gata.
Si eu am serviciu si sincer, nu e unul de chiul si eu am familie si eu gatesc si eu trebuie sa fac curatenie, sa spal, sa merg la cumparaturi, sa ma relaxez, sa sterg praful, sa ma ocup de mine, de copii, nepoti dar asta nu ma impiedica sa fac si cateva poze si sa postez o reteta sau doua pe luna. Stiu ca e mai usor sa spun nu pot sau nu am timp si cu asta gata, dar nu imi sta in caracter.
Trebuie sa intelegeti ca asa cum avem toate probleme acasa si aici pe Rc sant probleme, asa cum noi rezolvam problemele noastrea acasa , trebuie sa rezolvam si aici problemele aferente. Si asta este o familie in care trebuiie facuta o "curatenie' spalata o rufa, sters un praf si asa mai departe....sant probleme care nu se vad....asa cum noi nu lasam sa se vada problemele noastre din familie pe toate drumurile si le rezolvam in interior , intre noi, asa trebuie facut si aici , in familia RC-ului.....asa cum in familie noastra fizica nu implicam copilasii in problemele adultillor asa facem si aici....exista persoane in spatele cortinei , care se ocupa si supravegheaza zi si noapte bunul mers al forumului, probleme de care nu se stie" afara" , probleme care nu se fac publice.....noi stim ce e bine pentru familia noastra( fizica) , avem motive sa procedam si sa actionam vis-a vis de ele...asa si aici .
Nu trebuie sa sarim la concluzii pe baza unor considerente proprii....trebuie sa plec....sper ca s-a facut putina lumina ....cele spuse de Adi si de mine sper sa aduca ceva mai multa intelegere printre noi , aici.... :peace: :peace:...plus, aici ne adunam sa votam , nu sa discutam....putem deschide la zona libera un subiect aparte unde se va putea discuta :) :peace: :flower: :flower: :flower:

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 02/03/2012 09:53

Cred ca nu am fost destul de clar. Schimbarile din regulament au fost prezentate la sectiunea de inscriere in concurs, dar isi merita si un subiect dedicat.

In primul rand, schimbarile din regulament au fost decise dupa o lunga discutie la Clubul Editorial, unde am incercat sa gasim o solutie de a preveni inscrierea doar pentru dreptul de vot (marcarea baremului de 2 retete cu poze - urmat de lipsa de activitate - si intrarea doar pt votare) si aceasta a fost formulata prin urmatoarele reguli:

MODIFICARI REGULAMENT 27 februarie 2012
Dreptul de vot este restrictionat dupa cum urmeaza:
- Pot vota doar membrii activi ai comunitatii care au minim 30 de retete in cartea de bucate si cei ce in ultimele 3 luni au postat cate cel putini 2 retete illustrate in fiecare luna
- Este interzisa votarea propriei persoane. Votul exercitat in acest mod va fi anulat.

Am urmarit ca dreptul de vot sa fie conditionat de o activitate: sustinuta - pentru cei noi veniti, dar in acelasi timp cu o regula ce sa recompenseze pe cei ce au postat in timp multe retete (regula de minim 30 retete)

Am evitata sa folosim o conditionare legata de numarul de mesaje, deoarece am observat ca prin aceasta se ajunge de obicei la spam-area forumului.

Regula legata de interzicera/blocarea votarii propriei persoane a fost adaugata pentru ca au fost situatii in care unii concurenti nu au ocupat nici un loc pe podium doar pentru ca nu s-au votat pe ei insisi.

Baremul stabilit nu este batut in cuie. E o perioada de test si vom efectua schimbari in functie de feedbackul pe care-l primim de la membri.

cristyd
Incepator

Mesajde cristyd » 02/03/2012 10:15

as vrea sa atrag atentia ca pana acum nu a votat nimeni. Trebuie sa intelegeti ca nu pt toata lumea aceasta este Familia RC. Pt mine este un forum culinar pe care pun din cand in cand retete sau ma uit dupa retete. Si da gatesc in fiecare saptamna dar nu intotdeauna ceva nou si nu intotdeauna am chef sa fac poze si sa pun pe forum, iar cateodata fac retete care sunt deja pe forum.

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 02/03/2012 10:56

de acord cu crystid, nu vor fi prea multe voturi, pentru mine nu e un capat de tara, sa ne intelegem, dar in nici un caz nu ma apuc acum sa mai postez retete de dragul concursului, trebuie sa fie de placere, nu? :wink: Parerea mea! :bum:

cristyd
Incepator

Mesajde cristyd » 02/03/2012 11:25

elena.elena scrie:de acord cu crystid, nu vor fi prea multe voturi, pentru mine nu e un capat de tara, sa ne intelegem, dar in nici un caz nu ma apuc acum sa mai postez retete de dragul concursului, trebuie sa fie de placere, nu? :wink: Parerea mea! :bum:

exact

Înapoi la “Sugestii si reclamatii”