Diversificarea ... dedicatie copilasilor RC :)

Esti proaspata mamica si nu stii ce alimentatie e ideala pentru copilul tau? Aici poti discuta cu alte mamici care au trecut sau mai trec inca prin aceleasi probleme ca si tine.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

madallina
Incepator

Mesajde madallina » 11/11/2009 12:38

Nici eu nu sunt de acord cu rantasul,nici pentru noi nu-i prea sanatos... In ceea ce priveste reteta cu broccoli,draga Thea :
Cam 3 buchetele de broccoli,acum depinde de cat papa micutul,se fierb. Separat se fierbe si un ou,dupa care blendam leguma cu galbenusul impreuna cu putin unt sau ulei de masline. Punem din nou pe foc si adaugam malai in ploaie,depinde de cat de gros vrem sa-l facem. Este ff bun!
Matei a papat cu placere cartoful dulce cu pui :), multumim Elena pt sugestie :flower:
Madallina

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 11/11/2009 12:42

Ma bucur, nu-i asa ca e un aliment minunat? :) Broccoli o sa ii dau si eu Evai, cat de curand, e atat de sanatos... pana atunci fac pt noi niste paste cu broccoli :D

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 11/11/2009 03:10

thea scrie:Cativa doctori mi-au spus ca nu am voie sa-i dau unt, sare nici vorba :rusine:
Cu rantas nu am gatit niciodata, un cadru medical competent ne-ar putea explica ulterioarele efecte nocive ale rantasului consumat odata cu ,,gustoasa" mancare :blushing: :blushing: :blushing:

1. Cate bordeie atatea obiceiuri ... (nu are rost sa discutam diferitele opinii ale medicilor despre unele alimente,ingrediente folosite ,unii sunt pro altii contra acest lucru nu inseamna ca unul este mai competent si altul nu !!! )
2.Nimeni nu a spus sa prepari cu rantas , si nu cred ca ar fi nevoie sa explicam efectele nocive ale acestuia caci toti le stim . Poate cei mai competenti va explica cate ceva si despre amidon :flower:

Si acum ... merg sa prepar o "mancare gustoasa" cu rantas

:flower:

alinaraluca2000
Bucatar

Mesajde alinaraluca2000 » 11/11/2009 03:48

pai da de exemplu la mine in casa nu a existat niciodata mancare cu rantas (ingrozitor de daunatoare si de ce sa-ti distrugi stomacul si mancarea pe care o prepari, asa gratuit) doar ingrosala (faina cu smantana sau cu lapte) :peace:
ImagineImagineImagine

qadrianaq
Incepator

Mesajde qadrianaq » 11/11/2009 04:35

eu sunt mai incepatoare
care e diferenta intre rantas si ..cealalta metoda cu faina ?
adriana

madalina29
Incepator

Mesajde madalina29 » 16/11/2009 11:06

buna ziua la toate mamicile! sunt si eu noua pe forum si am intrat in preranta ca alte mamici ma vor puta ajuta cu cateva sfaturi in alimentatia lui bebe! fetita mea tocmai a implinit 7 luni si ma intrebam daca la masa de la ora 17-18 as putea sa-i dau sa pape orez cu lapte! de altfel astept si alte sugestii pt gustari! va multumesc :flower:

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 16/11/2009 02:42

madalina bine ai venit printre noi! si fetita mea are 7 luni dar mergem mai incet cu mancarea, deocamdata la ora 10-11 ii dau fructe , branzica de vaci(mai rar) si biscuite, la amiaza(cand mananca mancare, de obicei vrea lapte) legume si o data pe sapt legume+ piept de pui iar dupa-masa cereale sau iar fructe. Nu vad de ce nu i-ai da orez cu lapte,eu nu ii dau pt ca o constipa, dar altfel nu cred ca e problema. poate celelalte mamici sa spuna cum au facut ele. Cu fructele e o probleme pt ca acum doar mere si pere se gasesc de sezon, ar mai fi bune piersici si caise dar nu am gasit . Eu i-am dat Evei cartof dulce, e foarte foarte bun am mancat si noi, si dovleac, ambele coapte si apoi pasate, fara altceva. Sunt niste idei de la mine, poate te inspira. Pupici!

black_sweet_crush
Bucatar

Mesajde black_sweet_crush » 16/11/2009 10:18

Eu la piticu meu ii dau sa pape ce mananc si eu :ciorbica cu painica si carnita din ciorbica,ori branza cu smantana si mamaliga ,depinde ce mananc..bineinteles nu mancaruri grele,prajeli,etc...ii place branzica de vaci ,e buna tipul Fagaras de la Lacteea,o recomand,e super buna si usoara,iaurt cu fructe sau cremoso cu biscuiti,mar cu biscuiti,acum papa un mar intreg cu 5 biscuiti sau un iaurt de 125 gr cu 3-4 biscuiti in el,banana,ii mai dau in manuta lui cate un biscuit..2.3.4...depinde cat are chef :) sau piscot de sampanie sau coaja de painica,mai papa si pufuleti la greu...din ciorbica ii dau cubulete de morcov,telina si ce zarzavat mai e, de la mine din farfurie.Stiu ca e mai neconventional felul in care il hranesc,dar mananca mult mai bine din mana mea decat cu ligurita si n avem program gen la ora cutare lapte la ora cutare gustare la ora cutare pranz,etc...nu mananca nici alandala,dar nici strict...si e foarte bine si sanatos...daca il vedeti ce-l mozoleste mama,e in largul lui,e si catelul murdar de iaurt cand papa el la mama :)
Va pup si sanatate la prichindei. :pup:
Fişiere ataşate
BWPfim033545-02.jpg
BWPfim033545-02.jpg (59.32 KiB) Vizualizat de 3383 ori

alinaraluca2000
Bucatar

Mesajde alinaraluca2000 » 17/11/2009 11:04

black.... bine ca ii dai de toate asa si trebuie ca sa cresca sanatos, dar nu inteleg de ce ii dai branza din pachet cumparata din magazine, de ce nu ii faci tu acasa din lapte prins sau pune un litru de lapte la fiert iar cand fierbe pui cam 5-6 pastile de calciu lactic si lasi la fiert pana se face branza (daca mai trebuie mai pune o pastila doua, este ingrozitor de sanatos pentru copii, eu asa le-am facut la ambii mei baieti cand erau de cateva luni).
ImagineImagineImagine

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 17/11/2009 11:09

Ingrozitor de sanatos? :P (la expresie ma refer). Si eu ii fac Evei branzica acasa, din pacate o constipa dar mai rar merge, incerc sa fac tot ce pot in casa, doar iaurt iii dau din comert, dar f rar. o sa ii dau galbenus de ou 1/4 de sapt viitoare pt ca implineste 7 luni maine si cred ca e permis deja, depinde pe cine intrebi ... Cam la cate luni ati reusit sa inlocuiti complet mesele cum mancare, ma refer la cele 3 pt ca dimineata si seara cred ca va fi lapte multe vreme de acum inainte.... :)

Înapoi la “Bucataria mamicilor”