Evolutia retetelor culinare

In acest forum puteti posta referintele dumneavoastra web in domeniul culinar, emisiunile TV culinare preferate, carti de bucate de referinta.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

vlad
RC Designer
RC Designer

Evolutia retetelor culinare

Mesajde vlad » 15/03/2008 02:02

Uite ce vazui pe bbc... (ma uiatam sa vad ce se scrie despre Rep. Moldova) si am vazut asta.
http://www.bbc.co.uk/romanian/news/stor ... tete.shtml

Interesant nu! :idea:

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 15/03/2008 07:58

eu am observat aceasta schimbare in alimentatia noastra ,incercam sa consumam tot mai putine grasimi ,controlam cu grija cantitattea de zahar pe care o folosim ,mancam cat mai multe verdeturi si fructe .Facem asta intr-un mod natural fara sa tinem o dieta particulara ,e ceea ce organismul:cere!
cum se spunea si in articol retetele de la mame sau schimbat ...eu in multe retete de-ale bunici elimin ,unsoarea,sorici,carnea de porc o inlocuiesc cu cea de vita ....sant din ce in ce mai atenta catre o alimentatie sanatoasa si ca mine alte mii de persoane ceea ce duce direct la o asa zisa "evolutie a retetelor"
cu putin timp in urma anumite retete erau facute doar de sarbatori sau duminica acum sant pe masa de toate zilele deci e normal sa incercam sa le modificam "usurandu-le "de calorii .
cred ca in aceasta perioada ii " la moda" verdura si fructele ,asta cel putin aici in Italia ,faptul ca in toate anotimpurile gasesti frucul dorit a dus la o crestere a consumului de fructe si verdeturi ,trebuie doar sa invatam sa spunem NU la un consum exagerat de alimente supercalorice.
Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 15/03/2008 10:13

Mie mi se pare cam sumar articolul :? As fi vrut si niste exemple reale ....

lili777
Bucatar in devenire

Mesajde lili777 » 15/03/2008 01:55

vs, surse proaspete mai mult sau mai putin obiective despre Republica Moldova mai gaseshti aici: www.timpul.md (singurul "front popular" din tara), www.moldpres.md (agentia de stat, bineinteles tot ce gaseshti aici este trecut prin mina d-lui Voronin), www.azi.md (un magazin online), www.jurnal.md.....

vis-a-vis de reportajul anexat.....mi se pare interesanta intentia acestui studiu shi sper ca romanii vor gasi publicate undeva shi rezultatele lui.
liliana

Înapoi la “Referinte web, emisiuni tv, carti de bucate”