Februarie 2006 - Alegere Reteta de Facut in Concurs

In aceasta zona alegem in fiecare luna cea mai bune reteta.

Moderatori: Nally, adi, kia, adinush

Nally
Bucatar

Mesajde Nally » 07/02/2006 11:40

Mie diplomatul chiar nu mi se pare gretos! Cel putin nu cel pe care il stiu eu ... Care are in compozitie ceva mai multe fructe decat e in reteta! E chiar racoritor! :)

Oricum eu cred ca trebuie sa ne cam hoataram! Ca in we sa ne apucam de bucatarit! :wink:

Lista de propuneri e inca deschisa :)

kia
Moderator

Mesajde kia » 07/02/2006 11:43

ai drptate , nu m-am mai gindit la fructele care le are in compozitie, eu am maincat doar diplomaturi..''esec'' asa ca nu am o amintire prea placuta..inca odata scuze nu am vrut sa se supere nimeni.. :master:

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 07/02/2006 11:47

Va fi imposibil sa gasim ceva pe placul tuturor.Tocmai de aceea am fost de fiecare data pentru a da posibilitate fiecareia sa-si manifeste priceperea si mai ales imaginatia.Arta culinara fara imaginatie nu mai este arta.
Mi se pare anost ca de sf.Valentin sa facem o banala crema de zahar ars.Si aici are dreptate si Theodora:daca pregatesti ceva trebuie sa si mananci produsul respectiv, iar daca se-ntampla sa nu-ti placa? Oricum,sa se stabileasca in cele din urma in ce va consta concursul si fiecare va hotari participarea sau neparticiparea sa.

kia
Moderator

Mesajde kia » 07/02/2006 11:52

:) da, si eu cred ca asa-i cel mai bine..si daca totusi pina la urma veti ramine la ideea cu crema de zahar sau diplomatul, vorba lui Miha, punem imaginatia la bataie..cit despre mincat ..gasim noi care sa se sacrifice! :roll: :P

Nally
Bucatar

Mesajde Nally » 08/02/2006 12:02

Eu zic ca fiecare sa faca ce ii place cel mai mult in materie de dulce! Nu se v-a putea face o diferentiere obiectiva ... dar ce e obiectiv in gustul fiecaruia? :sfant:
Se v-a alege prajitura tortul sau ce o sa mai fie propus in concurs de catre participanti acel dulce care a facut sa saliveze si sa fie poftit de catre cei mai multi dintre noi! 8)
Mi se pare foarte convenabil asa si nu cred ca se v-a supara cineva daca nu ii v-a fi aleasa propunerea! In definitiv si la urma urmei i-a facut placere ce a mancat cu ocazia Sf Valentin si nu a pierdut nika! Poate doar polonicul ... :P

kia
Moderator

Mesajde kia » 08/02/2006 12:05

:) mai este vreme si de aici incolo pentru alte polonice ! :hug:

Nally
Bucatar

Mesajde Nally » 08/02/2006 12:09

Asa este! Polonice sunt destule pentru fiecare! :master: Sunt sigura ca adminu' si-a facut rezerva buna de polonice ! :pup: :hug:

adinush
Bucatar in devenire

Mesajde adinush » 08/02/2006 02:13

Nally intr-adevar diplomatul tau are foaaaaaaaaaaarte multe fructe.Am fost putin sceptica cand le-am pus in compozitie si am vazut ca sunt mai multe fructe dekt gelatina(si eu am folosit un cocktail mare si un compot de piersici mic..nu vreau sa ma gandesc cum ar fi fost cu amandoua mari :P )
Dar ideea de a face diferite tipuri de prajituri cu siguranta nu ar fi obiectiva.Eu de ex nu as vota niciodata dimplomatul tau cu capsuni desi l-am facut si-mi place..iar poza ta arata super dintr-un singur motiv..eu urasc capsunile si tot ce e cu capsuni..am facut tortul pt ca lui Geo ii plac la nebuinie capsunile.
Si sunt sigura ca sunt muti care ar vota o prajitura cu multa ciocolata chiar dk nu arata cel mai bine pt ca sunt fani ai ciocolatei,samd.
Macar sa facem ceva in acceasi categorie de dulciuri..dk e cu fructe sa fie cu fructa,df e cu ciocolata sa fie toate cu ciocolata,etc
Parerea mea..

bertha
Incepator

Mesajde bertha » 08/02/2006 09:47

Total de acord cu tine! Eu mananc aproape orice fel de dulciuri si in cantitati uriase, deci sunt practic incapabila sa aleg intre un tort cu ciocolata si unul cu fructe. Subscriu la ideea ca dulciurile sa fie din aceeasi categorie.

Nally
Bucatar

Mesajde Nally » 08/02/2006 10:49

pai hai hotarati din care categorie... eu bat spre fructe ca sunt la o oarecare cura de slabire :D ... desi sunt topita dupa ciocolata :buuun: (ma gandesc ca nu am sa ma pot opri pana nu termin ce am facut :roll: )

eu votez cu ceva dulce care sa contina fructe! :)

Înapoi la “Concurs - Reteta Lunii”