Frappe din lapte de cocos si cereale

Cunoasteti retete de bauturi, de cocktail-uri sau alte amestecuri care garanteaza succesul unei petreceri? Postati-le aici pentru cei mai putin cunoscatori, dar la fel de petrecareti.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

antoniah
Expert in arta culinara

Frappe din lapte de cocos si cereale

Mesajde antoniah » 14/10/2012 10:57

In amintirea zilelor calduroase de vara (imi este dor de caldura verii) am pregatit astazi acest frappe din lapte de cocos si cereale (poate completa cu succes micul dejun).

Reteta originala foloseste lapte de orez (eu am inlocuit laptele de orez cu lapte de cocos). Daca folositi lapte de orez, puteti adauga ingredientelor miere si laptisor e matca (eu am renuntat la aceste doua ingrediente datorita faptului ca am inlocuit laptele de orez cu laptele de cocos).

Sursa reteta: volumul 14 al colectiei ”Delicii in bucatarie - Sucuri si cocktailuri din fructe”.

INGREDIENTE:

- 300 ml lapte de cocos / lapte de orez
- 6 linguri cu fulgi de porumb
- 1 banana de marime medie
- 4 cuburi de gheata zdrobite
- 1 lingura cu miere (in cazul in care folositi lapte de orez)
- 1 lingurita cu laptisor de matca (in cazul in care folositi lapte de orez)

MOD DE PREPARARE:

- Se pun in blender banana decojita, taiata in doua-trei bucati, fulgii de porumb, laptele de cocos si gheata. Daca folositi lapte de orez, adaugati suplimentar in blender o lingura cu miere si o lingurita cu laptisor de matca (in aceasta varianta este o bautura racoritoare si energizanta ce inlocuieste pe parcursul zilei o cescuta cu cafea).
- Se mixeaza toate ingredientele timp de 2 minute, pana se obtine o compozitie cremoasa si omogena.
- Se serveste imediat dupa preparare.
Fişiere ataşate
02.JPG
02.JPG (61.95 KiB) Vizualizat de 1676 ori
01.JPG
01.JPG (73.05 KiB) Vizualizat de 1676 ori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 14/10/2012 11:51

Asta este super bun, plus ca are in el vitamine....pentru micul dejun poti spune ca este in sine unul mic, nu trebuie sa fie completare langa altceva.....are exact tot ce ii trebuie ca sa te tine plin de energie pentru urmatoarele 3-4 ore....imi place mult =D> =D> =D> :hug: :hug: :pup: :pup:

iosubveronica
Incepator

Mesajde iosubveronica » 15/10/2012 08:41

Antonia ce bunatate,in plus este ideal pentru micul dejun! :flower: :flower: :flower:
ImagineImagineImagineImagine[/url]

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 15/10/2012 07:17

simplu dar bun!!! ce prezentare faina de nota maxima :master: :master: :master: :master: :master: :master:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 16/10/2012 03:53

pupi scrie:Asta este super bun, plus ca are in el vitamine....pentru micul dejun poti spune ca este in sine unul mic, nu trebuie sa fie completare langa altceva.....are exact tot ce ii trebuie ca sa te tine plin de energie pentru urmatoarele 3-4 ore....imi place mult =D> =D> =D> :hug: :hug: :pup: :pup:

Pupi draga, in ultima vreme, inlocuiesc adesea cafeluta cu un baton energizant (cereale si miere). Da, poate fi un mic dejun in sine, mai ales daca este combinatia cu miere si laptisor de matca.

Te pup si iti multumesc! :hug: :pup: :flower:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 16/10/2012 04:33

iosubveronica scrie:Antonia ce bunatate,in plus este ideal pentru micul dejun! :flower: :flower: :flower:

Iti multumesc Veronica! :flower: :flower: :flower:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 16/10/2012 04:35

yaya6 scrie:simplu dar bun!!! ce prezentare faina de nota maxima :master: :master: :master: :master: :master: :master:

Yaya, poti sa inlocuiesti laptele de cocos cu lapte de orez sau lapte de soia (dupa preferintele voastre).

Iti multumesc! :hug: :flower: :flower: :flower:

Înapoi la “Bauturi”