Fursecuri cu ciocolata II

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Fursecuri cu ciocolata II

Mesajde lucia_bp » 30/12/2010 07:13

Anul acesta a fost anul “ FURSECURILOR si al PRAJITURELELOR ”…Hhm ! pe langa multe altele…dar sa le luam pe rand.
Iata, Iulia draga, vine si fratiorul cu numarul II…

Ingrediente :

-300 g faina, de preferat tip 550
-50 g ciocolata amaruie rasa
-50 g nuci macinate
-200 g unt la temperatura camerei
-100 g zahar pudra
-1 galbenus
-1 lingura cacao
-1 lingura coniac, rom sau lapte

Pentru decor:
-1-2 linguri cacao pudra
-50 g ciocolata amaruie

Preparare :

Frecati spuma untul si zaharul, apoi adaugati, omogenizand de fiecare data, galbenusul, coniacul ( romul sau laptele), cacao cernuta, nucile macinate, ciocolata rasa si la sfarsit, faina cernuta, pusa treptat.
Framantati bine, inveliti in folie alimentara si dati la rece pentru cel putin 30 min.
Luati bucati de aluat, modelati-le sub forma de sul cu o grosime de circa 1,5- 2 cm si taiati rulouri mici de 4- 5 cm lungime.
Asezati-le distantat intr-o tava tapetata cu hartie de copt si dati la cuptorul incins pentru aproximativ 10- 15 min, la 165- 170 grade sau pana ce sunt coapte.
Scoateti-le din tava pe un gratar si lasati la racit, apoi pudrati-le cu cacao praf.
Intre timp, topiti la bain- marie ciocolata, turnati-o intr-un pos cu un dui mic si decorati dupa dorinta.
Fişiere ataşate
CIMG1121.JPG
CIMG1121.JPG (93.25 KiB) Vizualizat de 3460 ori
CIMG1120.JPG
CIMG1120.JPG (114.47 KiB) Vizualizat de 3460 ori
CIMG1119.JPG
CIMG1119.JPG (94.71 KiB) Vizualizat de 3460 ori
CIMG1114.JPG
CIMG1114.JPG (79.04 KiB) Vizualizat de 3460 ori
CIMG1112.JPG
CIMG1112.JPG (77.64 KiB) Vizualizat de 3460 ori
CIMG1107.JPG
CIMG1107.JPG (89.66 KiB) Vizualizat de 3460 ori
CIMG0989.JPG
CIMG0989.JPG (85.19 KiB) Vizualizat de 3460 ori
CIMG0975.JPG
CIMG0975.JPG (59.28 KiB) Vizualizat de 3460 ori
CIMG0970.JPG
CIMG0970.JPG (70.96 KiB) Vizualizat de 3460 ori
CIMG0931.JPG
CIMG0931.JPG (52.89 KiB) Vizualizat de 3460 ori
CIMG0927.JPG
CIMG0927.JPG (70.93 KiB) Vizualizat de 3460 ori
CIMG0926.JPG
CIMG0926.JPG (52.55 KiB) Vizualizat de 3460 ori
CIMG0824.JPG
CIMG0824.JPG (61.1 KiB) Vizualizat de 3460 ori
CIMG0922.JPG
CIMG0922.JPG (65.14 KiB) Vizualizat de 3460 ori
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 30/12/2010 07:50

daaaa, orice s-ar spune, fursecurile sunt fursecuri si gata: gustoase, aspectoase,elegante! :flower:

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 30/12/2010 08:33

miha1950 scrie:daaaa, orice s-ar spune, fursecurile sunt fursecuri si gata: gustoase, aspectoase,elegante! :flower:

Ai dreptate Miha, da ma intreb si eu asa, ca proasta'n targ: o fi mare cat roata carului platoul pe care va puneti voi fursecurile alese pe spranceana :?:
Nu zic ca-s greu de facut (nici usor...) dar sunt atat de pline cu vino'n'coa incat se mananca la greu - muncesti cateva zile si dispar urgent (spre marea satisfactie a gospodinei, dar "tutosi"...) Si sunt de atatea feluri incat nu te mai poti opri :? Mai ales ca se iau cu mana si nu-ti trebuie linguritza, furculita...

Felicitari fetelor, mamelor, bunicelor :flower: :flower: :flower: Aveti intreaga mea admiratie si ceva in plus :love:

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 31/12/2010 11:24

miha1950 scrie:daaaa, orice s-ar spune, fursecurile sunt fursecuri si gata: gustoase, aspectoase,elegante! :flower:

Multumesc, Miha1950 !

:master: :master: :master:

Tot asa am gandit si eu, prin urmare am facut multe si de multe feluri- asa... sa tot fie vreo 20- cred ! ... inca nu le-am numarat...

:hug: :flower:

-Legea lui Bookev-

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 31/12/2010 06:18

Harnicuta, harnicuta, ai facut doza de prajiturici si pt cei ce anul asta au stat pe banca de rezerve? :wink:

Pot sa vin la urat? :rugaciune:
:hug: :pup:
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 31/12/2010 07:29

Lucia, ai facut si pentru mine cate o jumate de portie din toate cele pregatite???
Eu am fost mai lenesa anul asta si am sarit peste pregatiri :D .....am hotarat sa ma hranesc din poze si priviri :P ....ma gandesc la toate bunatatile facute....fursecurile tale, buturuga inzapezita a Yafei, tortul facut de Lory, cosuletele Iuliei, prajitura Anisoarei , .....din fiecare as manca o bucatica, dar numai uitandu-ma la poze am pus vreo 2-3 kg pe mine :wink: :D ....doamna ,...nu am cuvinte :master: :master: :master: :master: :master: si pot sa iti spun , cu mana pe inima ca numar zilele pana ajung din nou in R, sa te tii atunci dezmat :D ...parol :peace: :hug: :pup: :pup:

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 02/01/2011 05:14

iuliajewel scrie:

Ai dreptate Miha, da ma intreb si eu asa, ca proasta'n targ: o fi mare cat roata carului platoul pe care va puneti voi fursecurile alese pe spranceana :?:
Nu zic ca-s greu de facut (nici usor...) dar sunt atat de pline cu vino'n'coa incat se mananca la greu - muncesti cateva zile si dispar urgent (spre marea satisfactie a gospodinei, dar "tutosi"...) Si sunt de atatea feluri incat nu te mai poti opri :? Mai ales ca se iau cu mana si nu-ti trebuie linguritza, furculita...

Felicitari fetelor, mamelor, bunicelor :flower: :flower: :flower: Aveti intreaga mea admiratie si ceva in plus :love:

Iulia, sincer iti spun, le-am dus pe toate la petrecerea de Craciun- anul acesta a fost randul meu sa fac " Maruntelele "

Dar vorba ta, au disparut pe masura ce treceau orele !

Multumim pentru felicitari si-ti confirmam ca si noi te admiram pe tine !!!
:master: :master: :master:

:flower: :flower: :flower:

-Legea lui Bookev-

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 03/01/2011 08:54

yafa scrie:Harnicuta, harnicuta, ai facut doza de prajiturici si pt cei ce anul asta au stat pe banca de rezerve? :wink:

Pot sa vin la urat? :rugaciune:
:hug: :pup:

La urat poti veni !!!
:hug: :hug: :hug:

Nu stiu cum se face, dar anul care a trecut- ma refer aici la aceste sarbatori de iarna- s-au facut cantitati " industriale " de dulciuri... si tot nu au ajuns !
:o :o :o
O fi lumea mai infometata sau ele au fost bune ( mi-ar placea sa fie ultima varianta !)

:hug: :hug: :hug:

-Legea lui Bookev-

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 04/01/2011 08:28

pupi scrie:Lucia, ai facut si pentru mine cate o jumate de portie din toate cele pregatite???
Eu am fost mai lenesa anul asta si am sarit peste pregatiri :D .....am hotarat sa ma hranesc din poze si priviri :P ....ma gandesc la toate bunatatile facute....fursecurile tale, buturuga inzapezita a Yafei, tortul facut de Lory, cosuletele Iuliei, prajitura Anisoarei , .....din fiecare as manca o bucatica, dar numai uitandu-ma la poze am pus vreo 2-3 kg pe mine :wink: :D ....doamna ,...nu am cuvinte :master: :master: :master: :master: :master: si pot sa iti spun , cu mana pe inima ca numar zilele pana ajung din nou in R, sa te tii atunci dezmat :D ...parol :peace: :hug: :pup: :pup:

Nici nu s-au sfarsit bine sarbatorile de iarna si tu tot la chefuri te gandesti :wink: :wink: :wink:
Lasa- ne sa ne tragem putin sufletul ...si apoi sa vezi ce chef de chefuri vom avea !!! :peace: :peace: :peace:

Te :pup: :pup: :pup: PUPI !!!

-Legea lui Bookev-

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”