Hai sa scapam de mirosurile neplacute!

Cunoasteti mici trucuri usor de realizat, dar care fac diferenta dintre o mancare reusita si una esuata? Prezentati-le aici pentru cei care nu au reusit inca sa le descopere singuri. De asemenea daca aveti nelamuriri privind anumite retete veti primi ajutor din partea membrilor comunitatii.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

dubi_07
Bucatar in devenire

Hai sa scapam de mirosurile neplacute!

Mesajde dubi_07 » 08/07/2011 09:07

Un articol primit de la matusa mea..
Mie mi-a fost de ajutor.

Mirosul de transpiratie

Daca ati mers vreodata vara cu autobuzul, cred ca stiti ce mirosuri groaznice se emana, la nivel colectiv.
Daca vreti sa iesiti din turma si sa mirositi precum o floricica, dupa ploaie, avem o metoda numa' buna: se iau cantitati egale de amidon de porumb si bicarbonat de sodiu, iar pudra rezultata se foloseste ca un soi de talc (dupa un dus in prealabil). Dupa acest tratament, chiar daca ati ramas in pana de deodorant, cu siguranta nu veti lichida oamenii din autobuz.

Mirosul din camera

Daca intr-o camera miroase mai rau decat intr-un autobuz, lasati un vas cu otet intr-un colt al ei pret de cateva ore.

Animalul de companie

Pentru a scapa de duhoarea involuntara a unui animal de companie, periati blana unui caine (de exemplu) cu bicarbonat de sodiu si imprastiati in locurile urat mirositoare ale locuintei brichete de carbune (de lemn). Va siguram ca damful ciudat va disparea ca prin minune.

Mirosul groaznic din frigider

Va pute frigiderul din cauza unor resturi dubioase de pizza uitate de cateva saptamani? Introduceti boabe folosite de cafea (zat) intr-o soseta curata si cuibariti odorizantul astfel format in frigider. Boabele de cafea sunt absorbante eficiente ale mirosurilor groaznice. De asemenea puteti apela si la metoda otetului.

Mirosul dubios din masina

In sfarsit, daca vreti sa alungati demonii mirosului din masina, umpleti cu votca un pulverizator si imprastiati usor particulele etilice in interiorul autoturismului.
Votca este un dezodorizant natural ce mai poate fi folosit si pentru improspatarea covoarelor sau a hainelor care inteapa nasul. Incercati totusi sa nu dati foc automobilului!
În viață nu contează unde te afli, ci pe cine ai alături
Imagine

y4show
Incepator

Mesajde y4show » 02/08/2012 01:27

eu folosesc bicarbonat , il schinb la cateva zile , otetul afecteaza unele produse .....

Înapoi la “Sfaturi utile in bucatarie”