Help:retete pentru masina de biscuiti

Cunoasteti mici trucuri usor de realizat, dar care fac diferenta dintre o mancare reusita si una esuata? Prezentati-le aici pentru cei care nu au reusit inca sa le descopere singuri. De asemenea daca aveti nelamuriri privind anumite retete veti primi ajutor din partea membrilor comunitatii.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

qadrianaq
Incepator

biscuiti spritati model

Mesajde qadrianaq » 03/11/2009 12:24

buna
stiu ca este o discutie mai veche dar o sa pun niste poze cu biscuiti facuti cu minunea aia de aparat care mi-a dat bataie de cap in seara asta

minunea e ok ,dar pt biscutitii nostrii de casa la care facem un aluat mai taricei nu e chiar ok ,nu iese chiar ce ar trebui prin gaurelele alea
in fine va las sa decideti voi ce si cum iese :)
Fişiere ataşate
P1120503.JPG
P1120503.JPG (83.06 KiB) Vizualizat de 3585 ori
P1120505.JPG
P1120505.JPG (50.68 KiB) Vizualizat de 3585 ori
P1120507.JPG
P1120507.JPG (74.95 KiB) Vizualizat de 3585 ori
P1120508.JPG
biscuiteii mai mari ...au fost facuti din cauza ca imi pierdusem rabdarea sa mai incerc formele
P1120508.JPG (82 KiB) Vizualizat de 3585 ori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 03/11/2009 01:25

=D> qadrianaq, au iesit bine formele......sant sigura ca te-ai stresat cu masina de biscuiti :badday: .
Tot aici la subiect, la inceput ai cateva retete de biscuiti, .....,daca faci ( cred ca sant vreo 5 in total) din retetele astea ai sa vezi diferenta/consistenta dintre aluaturile bune ptr presa de biscuiti si aluaturile celelalte( cel pe care l-ai facut tu este prea vartos ptr masina)
Eu fac mereu biscuiti din astia la presa dar ma uit la reteta inainte, daca se specifica "retete buna la presa de biscuiti"altfel ii piun la masina de carne si folosesc forma clasica de biscuiti( o am de la bunica forma aia, nu stiu daca se mai gseste acuma prin comert asa ceva :vis: )
Zilele viitoare am sa fac cativa biscuiti si am sa ii postez aici cu poze cu tot .
Data viitoare ai sa vezi ca are sa iti iasa bine.....eu la inceput ma chinuiam de imi sareau ochii din cap si mi se rupeau degetele de cat apasam pe presa....acuma i-am prins spilul si merge super rapid. :hug: :hug:

elizamaria
Incepator

Re: Help:retete pentru masina de biscuiti

Mesajde elizamaria » 08/04/2012 11:15

5august scrie:Am primit zilele astea o masina manuala de facut biscuiti,dar nu stiu ce reteta se foloseste pentru ea.Daca stie cineva,rog sa ma ajute. :rugaciune: :rugaciune: :rugaciune:
Atasez si o poza cu un produs similar.

Uite aici rasspunsul la intrebarrea ta:

Biscuiti cu Ciocolata si Lapte Condensat
Reteta cu poze

(4.7/3)

Ingrediente:

-90 g faina
-60 g unt
-300 ml lapte condensat
-250 g ciocolata amaruie sau cu lapte
-1 lingurita praf de copt

Biscuiti cu Ciocolata si Lapte Condensat
Reteta cu poze

(4.7/3)

Ingrediente:

-90 g faina
-60 g unt
-300 ml lapte condensat
-250 g ciocolata amaruie sau cu lapte
-1 lingurita praf de copt

+ Adauga la lista!

Preparare:

Topiti pe foc mic sau mai bine la bain-marie untul impreuna cu ciocolata taiata bucatele. Cand ciocolata este topita adaugati laptele condensat si omogenizati. Inglobati apoi faina cernuta impreuna cu praful de copt si luati vasul de pe foc sau de pe aburi.

Daca ati folosit ciocolata cu lapte lasati putin compozitia sa se racoreasca, daca ati folosit ciocolata amaruie, nu mai este nevoie. Luati cu o lingurita din amestec si formati mici gramajoare distantate pe hartia de copt din tava.

Dati la cuptorul preancalzit la 180 grade pentru aproximativ 10-15 min, la foc potrivit spre mic sau pana ce biscuitii sunt copti.

Atentie sa nu ii ardeti.

Timp Preparare: 10 '
Complexitate: redusa

multumim ca ati citit mesajul biscuiti cu ciocolata si lapte. :) :clipocit:

Înapoi la “Sfaturi utile in bucatarie”