Lapte cu turmeric

Cunoasteti retete de bauturi, de cocktail-uri sau alte amestecuri care garanteaza succesul unei petreceri? Postati-le aici pentru cei mai putin cunoscatori, dar la fel de petrecareti.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

mikirafaela
Bucatar de elita

Lapte cu turmeric

Mesajde mikirafaela » 25/05/2013 12:55

Bun gasit tuturor!
Astazi vreau sa va aduc in atentie o reteta simpla de tot dar cu foarte mari beneficii pentru sanatate!
Cu totii avem amintiri legate de copilarie, de miresmele din bucatariile parintilor nostri, de jocurile noastre copilaresti, de anii de scoala si multe altele. Dar in aceste amintiri cea mai des intalnita fiinta este mama si asta deoarece era prietena si confidenta noastra, maestra in gatit, inteleapta si plina de bunatate. Poate acestea sunt unele din putinele calitati enumerate pe care le au mamele noastre... ce vreau eu sa aduc in atentie este ca ele sunt considerate medicul familiei sau al casei. Dragostea pentru cei apropiati depaseste inaltimea muntilor si este mai profunda decat adancul apelor, depaseste orice limita pentru binele celor din jur si numai D-zeu stie cate are de indurat sa ne vada sanatosi.
Asta se intampla in toate casele iar cele indiene nu fac exceptie.
Laptele cu turmeric (Turmeric Milk in engleza si Haldi Dooth in hindi) este un remediu bine cunoscut in India si nu numai.
Cand eram raciti si aveam dureri de gat, mama ne pregatea bauturi calde (lapte cu miere, ceaiuri, supe). Fiecare sorbitura era reconfortanta, iar dupa un somn bun ne trezeam odihniti si plini de energie.
Acelasi efect il are si laptele cu turmeric care poate fi consumat fara limita de varsta, este bun in raceli si in gripe de orice fel si asta deoarece condimentele inhiba actiunea virusurilor, calmeaza nervii, diminueaza anxietatea si stresul, este binefacator pentru stomac si relaxant.
Turmericul este una din cele mai bune plante anti-inflamatorii iar consumul regulat (1-3 lingurite pe zi) ne poate scapa de multe probleme: alergii, artrita, astm, eruptii cutanate si poate preveni bolile de inima, diabet, Alzheimer si unele tipuri de cancer.

Ingrediente:

- 2 cani cu lapte fiert in prealabil;
- 1/2 lingurita turmeric;
- o bucatica de ghimbir proaspat ras (maxim 1 cm);
- 1/4 lingurita piper negru macinat;
- scortisoara (2 batoane sau pulbere);
- zahar brut (sau miere) dupa gust.
Punem laptele la incalzit, adaugam toate condimentele cat mai devreme si acoperim. Lasam asa 5 minute dupa care strecuram in cani si servim fierbinte.
Tot ce va doresc este sa va fie de leac si ...la culcare!
[/i]
Fişiere ataşate
DSCF0191.JPG
DSCF0191.JPG (60.62 KiB) Vizualizat de 2364 ori
DSCF0190.JPG
DSCF0190.JPG (43.97 KiB) Vizualizat de 2364 ori
DSCF0188.JPG
DSCF0188.JPG (35.89 KiB) Vizualizat de 2364 ori
DSCF0185.JPG
DSCF0185.JPG (45.9 KiB) Vizualizat de 2364 ori
DSCF0181.JPG
DSCF0181.JPG (99.8 KiB) Vizualizat de 2364 ori
DSCF0173.JPG
DSCF0173.JPG (93.26 KiB) Vizualizat de 2364 ori
MIKI

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 25/05/2013 02:02

Poate nu este clipa potrivita pentru confidente insa marturisesc ca mie imi esti foarte draga desi nu te cunosc. Imi imaginez in spatele randurilor tale o persoana sensibila, foarte ordonata, o mamica si o sotie minunata, o persoana devotata familiei. Imaginea aceasta ”am construit-o” in timp, de cand esti alaturi de noi iar fiecare postare a ta a intarit aceste supozitii. :hug:

Revin la reteta ta. Mama avea si ea retete pe care le punea in aplicare cand ma supara cate ceva. :) Postarea ta mi se pare nu numai interesanta ci si deosebit de utila. Sunt sigura ca laptele pregatit astfel are un gust deosebit iar combinatia este benefica organismului. Iti multumesc pentru reteta si iti doresc mult succes la concurs!

:hug: :pup: :flower:

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 25/05/2013 02:30

antoniah scrie:Poate nu este clipa potrivita pentru confidente insa marturisesc ca mie imi esti foarte draga desi nu te cunosc. Imi imaginez in spatele randurilor tale o persoana sensibila, foarte ordonata, o mamica si o sotie minunata, o persoana devotata familiei. Imaginea aceasta ”am construit-o” in timp, de cand esti alaturi de noi iar fiecare postare a ta a intarit aceste supozitii. :hug:

Revin la reteta ta. Mama avea si ea retete pe care le punea in aplicare cand ma supara cate ceva. :) Postarea ta mi se pare nu numai interesanta ci si deosebit de utila. Sunt sigura ca laptele pregatit astfel are un gust deosebit iar combinatia este benefica organismului. Iti multumesc pentru reteta si iti doresc mult succes la concurs!

:hug: cu mare drag!

Multumesc pentru cuvintele frumoase si pentru incurajari!
De asemenea, o parere deosebita am si eu despre tine, despre felul tau de a fi. Ma bucur ca acest site ne da posibilitatea sa ne cunoastem, sa ne exprimam opiniile, sa legam prietenii, sa ne spunem ofurile,sa ne educam in arta culinara si nu numai!

MIKI

cla
Bucatar

Mesajde cla » 26/05/2013 11:20

O reteta foarte interesanta pe care o voi pune si eu in aplicare. Revin cu opinii. :)

:flower: :flower: :flower:

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 26/05/2013 02:01

De retinut aceasta reteta, mai ales pentru puterea lui tamaduitoare :!: si nu numai...

:master: :master: :master:

Mult succes la concurs :!:

:hug: :hug: :hug:
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 26/05/2013 10:49

cla scrie:O reteta foarte interesanta pe care o voi pune si eu in aplicare. Revin cu opinii. :)

:flower: :flower: :flower:

:hug:
si te astept cu opinii !
MIKI

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 26/05/2013 10:50

lucia_bp scrie:De retinut aceasta reteta, mai ales pentru puterea lui tamaduitoare :!: si nu numai...

:master: :master: :master:

Mult succes la concurs :!:

:hug: :hug: :hug:

Multumesc!
:hug: :pup:
MIKI

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 26/05/2013 11:11

Nu am baut pina acum asa ceva,dar sint convinsa ca este delicios! :roll:

Mult succes la concurs... :hug: :pup: :flower:

maraarad
Bucatar

Mesajde maraarad » 26/05/2013 11:58

Foarte interesanta combinatia,o reteta care cred ca ar trebui pusa in aplicare pentru
cate beneficii are.
hi

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 27/05/2013 07:24

Chiar voiam sa postez si eu reteta....a mea este putin diferita in sensul ca nu are scortisoara iar piperul nu e macinat, zaharul brun nu exista dar se poate indulci cu miere de calitate si se pune si cardamon pisat....Imi place laptele asta, noi il folosim mereu in perioada de iarna sau in zilele de stres mare, oboseala. E foarte bun, ma bucur ca ai postat reteta.
Uite aici ( sper sa nu te superi ca atasez poza de la laptele meu la postarea ta) ...daca nu scriat tu reteta o postam eu :P .
Parerea mea este ca trebuie cunoscut laptele asta....turmericul si ghimbirul sant foarte sanatoase
Fişiere ataşate
005.jpg turmeric milk.jpg
005.jpg turmeric milk.jpg (54.95 KiB) Vizualizat de 2237 ori
004.jpg turmeric milk.jpg
004.jpg turmeric milk.jpg (62.41 KiB) Vizualizat de 2237 ori

Înapoi la “Bauturi”