Mamici si viitoare mamici (3)

Esti proaspata mamica si nu stii ce alimentatie e ideala pentru copilul tau? Aici poti discuta cu alte mamici care au trecut sau mai trec inca prin aceleasi probleme ca si tine.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

karina44
Incepator

Mesajde karina44 » 19/08/2010 09:10

Buna dimineata, in primul rand, mamici si viitoare mamici!!! :hug: Ma primiti su pe mine in "clubul" vostru? :vis: Eu sunt o mamica, a trei copii:Cristina, care are astazi, opt anisori, si 4 luni, si trece in clasa a III-a, in acest an; Elvira, care are 4 ani, si 8 luni, aproape 5, si trece in grupa mare, ca peste 2 ani, sa o dam la scoala; iar, cel mai alintat din familie, mascota familiei, Theodor-Christian, un mic ursulet de 2 luni si o zi, astazi. Va pup dulce si sper sa ma primiti si pe mine aici, va pot ajuta cu orice sfat vreti voi, pentru ca ma consider o mamica cu experienta, si nu numai, stiu multe despre copii, casa, familie.
Imagine ImagineImagine

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 25/08/2010 05:04

Cristina , bine ai venit !!! , noi , cele ce au copii mici intram mai rar la RC si foarte rar cu cate o reteta, stii tu cat timp avem...
abia tin pasul cu noutatile, sunt f multe retete aici care le descopar dupa mult timp...
asa...
avem si poze mai recente ,cu Andreiutz si cu Sonia :love: :love: :love:
revenim cand avem timp sa le atasam :hug:

karina44
Incepator

Mesajde karina44 » 26/08/2010 09:28

thea scrie:Cristina , bine ai venit !!! , noi , cele ce au copii mici intram mai rar la RC si foarte rar cu cate o reteta, stii tu cat timp avem...
abia tin pasul cu noutatile, sunt f multe retete aici care le descopar dupa mult timp...
asa...
avem si poze mai recente ,cu Andreiutz si cu Sonia :love: :love: :love:
revenim cand avem timp sa le atasam :hug:

Buna dimineata!!! :cafea: :cafea:
Buna Thea,si mersi mult. Da, imi imaginez, si stiu si eu,
noi acum ne "batem" cu colicii, speram sa scapam cat mai repede de ei. :hug:
Sa iti traiasca copii! :flower:
Timpul meu e limitat, mai ales dimineata,atunci pot intra la vorba cu voi,ca altfel,daca nu intru dimineata, nu as putea intra deloc,pt ca trebuie sa fac de mancare,apoi sa duc copii in parc,la plimbare,sa le dau sa manance,somnic de amiaza,un pic iarasi pe afara,joaca,teme pt fata mare,trebuie sa o mai ajut,apoi somnic si asa mi se termina ziua,plus ca mai am de facut curatenie prin casa apoi,ca e dezastru,zici ca au fost momstrii pe la noi prin casa,mai ales in sufragerie,si sunt fete,dar sunt tare obraznice,le mai pun si pe ele la treaba,mai ales pe asta mare. :hug: Cam atat. Va pupam.
Imagine ImagineImagine

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 26/08/2010 11:26

o poza cu Andreiutz , cu primii lui boxeri, e barbatzel. deh...face pe olityza dar inca fara o cerere in prealabil, presupunem noi cam cand ar fi momentul :)
Fişiere ataşate
primii boxeri eticheta.JPG
primii boxeri eticheta.JPG (26.52 KiB) Vizualizat de 3946 ori

karina44
Incepator

Mesajde karina44 » 26/08/2010 02:02

Mai Thea mai, dar ai baiat mare!! Sa creasca mare!! :hug: F dragut boxerii aia a lui :roll: si frumosi :P ...ce mai ceee...un barbatel in casa!! Mai e putin si agata fetele, daca nu a facut-o deja :blushing:
Imagine ImagineImagine

karina44
Incepator

Mesajde karina44 » 26/08/2010 03:05

Vorbind de "agatat" fii-mea de opt ani agata baietii,zici ca are lipici la ei,ce-i drept, e tare frumoasa...dar ce este rau e ca-i prea mica ptr baieti,ma intreb ce-oi face cand va fii mai mare,trebuie sa o protejez :P glumeam.... :D nu o luati in serios...asta micuta acum are lipici...dar daca are mami fete frumoaseee...ce sa faca?? :clipocit: :clipocit:
Imagine ImagineImagine

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 29/08/2010 09:22

karina44 scrie:Vorbind de "agatat" fii-mea de opt ani agata baietii,zici ca are lipici la ei,ce-i drept, e tare frumoasa...dar ce este rau e ca-i prea mica ptr baieti,ma intreb ce-oi face cand va fii mai mare,trebuie sa o protejez :P glumeam.... :D nu o luati in serios...asta micuta acum are lipici...dar daca are mami fete frumoaseee...ce sa faca?? :clipocit: :clipocit:

mami cu fete frumoase cand ai timp pune vreo 2-3 poze cu voi sa va cunoastem :hug:
Cred ca esti o mamica foarte fericita cu atatia copilasi in jurul tau :love:
Fişiere ataşate
005.JPG
005.JPG (21.32 KiB) Vizualizat de 3880 ori

karina44
Incepator

Mesajde karina44 » 30/12/2010 12:33

Fetele am pitici mari!!!!
BUNA IN PRIMUL RAND SI VA DORESC SARBATORI FERICITE!!!
Fetitza mea a implinit 5 anisori, nu azi, pe 1 decembrie, am fata mare, Elvira!!!!!
:love: Cristina e in cl a iii a invata f bine, ma mandresc cu ea, are rezultate exceptionale!!! :hug:
Iar micutul familie, Theo, a fost botezat la 4 lunicele, acum papa diversificat, sta si in fundulet !!! E un scump acum are 6 luni...de vreti poze cu copii mei sa imi ziceti ca pun. Puupicei dulci de la noi suntem ok toti!!!! :flower:
Imagine ImagineImagine

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 07/07/2011 01:48

Am gasit discutia, vreau sa impartasim experientele legate de eliminarea scutecului,eu sunt la a 2-a saptamana in care in casa nu ii pun scutec,doar afara si cand doarme, dar cum sta mai mult afara si doarme 12 ore, mai mult sta cu scutec decat fara.... fetita mea nu spune pipi/kk,nu face la olita decat daca o pun si se nimereste sa fie momentul, pentru ea cred ca olita e un fel de scaunel.... am zile in care sunt disperata si altele in care iau lucrurile asa cum sunt,dar as vrea sa aflu si de la voi cum ati procedat?! :arrow: :?: :hug:

bely
Incepator

Mesajde bely » 07/07/2011 04:47

Elena, si pe mine ma intereseaza subiectul "olita", eu nici n-am incercat sa-i scot scutecul pt ca lucrez si de la ora 17:00 pana la ora 20:00 m-are rost sa ma stresez prea mult pt ca a 2 a zi va merge la bona cu pampers si cred ca mai mult as "confuza-o". Cum la sfarsitul lunii intram 2 sapt. in vacanta am zis ca atunci exersam zilnic iar bona la fel mi-a spus ca de la 2 ani se ocupa de ei in privinta asta, deci incep eu si va continua ea. Olita sta in baie, cand ma vede ca merg la baie si ea dupa mine, se aseaza asa imbracata si sta maixim 1 min. si-mi spune gata :P , se ridica si-si vede de treaba.. spune pipi/caca dar nu cand face ci cand isi aminteste de cuvant sau daca ma vede ca merg spre baia deja striga pipi :D
Poate primim niste sfaturi de la mamici cu experienta si care au trecut prin etapele astea.

Înapoi la “Bucataria mamicilor”