Metode si Tehnici de Ornare a Torturilor

Cunoasteti mici trucuri usor de realizat, dar care fac diferenta dintre o mancare reusita si una esuata? Prezentati-le aici pentru cei care nu au reusit inca sa le descopere singuri. De asemenea daca aveti nelamuriri privind anumite retete veti primi ajutor din partea membrilor comunitatii.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

roxy14
Bucatar

Mesajde roxy14 » 13/01/2010 12:21

Superb Mika,am cateva instrumente ptr a realiza modelele explicate mai sus...am nevoie doar de putin timp sa le dedic... :lol:
=D> =D> =D>

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 13/01/2010 03:30

Niste poze pe intelesul tuturor care ne vor fi de mare ajutor !
Multumim !
Daca mai ai, poti sa le postezi, sa ma perfectionez si eu.
Cred ca toata masa va fi plina cu modele din frisca ca doar nu am sa fac zilnic cate un tort sau o prajitura ca sa exersez
=)) =)) =))
Poate ne mai luminezi putin :idea: :idea: :idea: si ne poti preciza cu ce dui se fac (ce numar ar fi recomandat sa aiba)
Multumesc !!!
Ultima oară modificat 28/11/2010 05:36 de către lucia_bp, modificat 1 dată în total.
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

LORY
Bucatar de elita

Mesajde LORY » 13/01/2010 04:00

Am si eu o intrebare:
de ce coci blatul cu trei zile inainte de a finaliza tortul?
si mi-ar fi placut ca metodele de ornare prezentate sa fie executate de tine asa mi-as fi dat seama cum manuiesti instrumentele de decor :)
Ultima oară modificat 13/01/2010 10:22 de către LORY, modificat 1 dată în total.
"Prietenii sunt ingeri tacuti care ne pun pe picioare atunci cand aripile noastre uita cum sa zboare."

Bucataresele Vesele

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 13/01/2010 10:02

Lucia, uite iti pun eu aici ceva info despre dui, asta se foloseste de profesionisti ca sa imbrace tortul, are 2 margini, una dreapta si cealalta usor crestata.
Depinde pe ce parte folosesti dui-ul ai decorul plat sau cu usoare dungi. Numarul este 789 si este de la Wilton. Pentru umplut tortul se foloseste tot un dui mare dar deosebirea este ca asta este rotund la ambele capete. Acuma chiar nu am putut sa fotografiez dui-ul meu, este la spalat si nu opresc masina ptr asta, dar promit sa il pozez si sa il pun si pe ala ca sa il vezi.
iti pun cateva poze , unul e dui-ul mare ptr imbracat torturi si cel normal , pentru decorat, le-am pozat asa ca sa vezi diferenta intre ele ( ca marime)
Fişiere ataşate
033 tip.jpg
033 tip.jpg (29.26 KiB) Vizualizat de 40284 ori
034 tip.jpg
034 tip.jpg (26.67 KiB) Vizualizat de 40284 ori
035 tip.jpg
035 tip.jpg (31.65 KiB) Vizualizat de 40284 ori
036 tip.jpg
036 tip.jpg (28.57 KiB) Vizualizat de 40284 ori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 13/01/2010 10:28

Lory, iti raspund eu in locul lui Mika( pana vine ea si sper sa nu se supere :) )
Aici cofetarii ( cred ca si in R se porocedeaza a fel ) coc blaturile si le congeleaza , din doua motive....
1) salveaza timp ( in viitor)
2) blaturile se pot tine pana la 3 luni la congelator
- se taie mai bine decat cele coapte atunci cand ai nevoie de ele
- faramiturile formate in urma taierii nu sant asa de multe ca la blaturile proaspat coapte si se desprind de blat mult mai usor si rapid
-blatul dupa ce este taiat se umple cu crema si se pune din nou la congelat pentru jumate de ora pentru a se intari din nou....asta numai in cazul in care se lucreaza ( se imbraca ) in fondant. Dupa ce blatul e asamblat , se mai congeleaza inca odata dar numai pe jumatate, se scoate si apoi ( aici Mika a sarit peste o faza) daca exista gauri in blat( mai mari sau mai mici) se umplu cu o pasta de martipan . Daca nu se umplu cu pasta asta , in momentul in care se aplica fondantul pe tort se vede foarte urat denivelarile ( goluri, ridicaturi , faramituri etc) prin foaia de fondant. Deci, dupa congelarea partiala si umplerea golurilor se unge tortul cu putin gem de caise care in prealabil a fost incalzit pe foc (pana devine lichid) si apoi se strecoara ca sa nu aibe in el cocoloase sau bucatele ce fruct( pulpa)Stratul de gem este foarte subtire , deci nu afecteaza gustul tortului, dar face o aderenta tare buna la fondant. Il tine lipit bine de tort. Unele persoane folosesc unt sau crema pentru a face aderenta intre cele doua parti, dar din experienta mea iti spun ( si din cele invatate la clasele de cake decoration) ca nu este recomandat din cauza ca la caldura camerei( incaperii , salii) se inmoaie si au si un oarecare procent de umezeala in ele, cea ce face ca fondantul sa se inmoaie si aspectul tortului nu mai e cel dorit.

Treaba cu cele 3 zile e putin cam exagerata, dar depinde de timpul care il ai la dispozitie si de temperatura de afara si din casa....daca este prea cald( valabil doar daca lucrezi in fondant) trebuie sa pui mereu tortul la rece ( temperatura lui sa fie mereu joasa)
Eu de regula il fac intr-o zi de la inceput la sfarsit( exceptie coptul blatului pe care il fac cu o zi inainte) Uite iti pun aici o poza de la un tort care l-am facut in august ptr un baby shower si a trebuit sa il pun in congelator de cateva ori ca sa il racesc din cauza ca afara erau 40 grade si aerul conditionat nu racea destul de mult in casa. Am avut ceva probleme cu el dar in final a iesit ok
Sper ca am fost explicita si foloseste la ceva explicatiile mele. Te pup :hug:
Fişiere ataşate
0jungla57.jpg
0jungla57.jpg (41.45 KiB) Vizualizat de 40277 ori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 13/01/2010 10:34

Inca ceva ce am uitat sa scriu, blatul dupa ce a fost umplut si recongelat pe jumatate , inainte de a se unge cu stratul de gem de caise , se ajusteaza putin, adica marginile se "rad"putin cu un cutit foarte ascutit. Nu numai marginile ci si colturile se tesesc o idee ca sa nu ai un unghi de 90grade . Colturile se tesesc la torturile care sant mai mari, sau la cele care se fac cu etaj ( cum este al meu) din cauza ca fondantul e greu si in contact cu umezeala cremei si caldura din camera , la colturi incepe sa se crape si in timp curge pe laturi. Daca blatul e putin tesit atunci fondantul are mai multa rezistenta :wink:

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 13/01/2010 11:06

Pupi, daca tot suntem la momentul explicatii, multumim deja pentru cele date , te rog explica-mi si mie diferenta dintre fondant si martipan, ca nu mi-a fost cam niciodata clar. Stiu ca martipanul areo cantitate de pasta de migdale si fondantul e cel care e pasta de zahar...de fapt nu sunt sigura. Multumesc :hug: :pup:
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

mika1802
Incepator

Mesajde mika1802 » 14/01/2010 08:22

lucia_bp scrie:Niste poze pe intelesul tuturor care ne vor fi de mare ajutor !
Multumim !
Daca mai ai, poti sa le postezi, sa ma perfectionez si eu.
Cred ca toata masa va fi plina cu modele din frisca ca doar nu am sa fac zilnic cate un tort sau o prajitura ca sa exersez
=)) =)) =))
Poate ne mai luminez putin :idea: :idea: :idea: si ne poti preciza cu ce dui se fac (ce numar ar fi recomandat sa aiba)
Multumesc !!!

lucia, deasupra primei poze din fiecare model e trecut nr tipului folosit.
eu nu pot exersa decat direct pe tort; daca as face seara frisca ca sa exersez, as ramane fara ea. :cry: pustiul meu e fan frisca ....
vezi tortul doua creme unde am exersat direct pe el impletitura de cos. tot acolo am facut si floricele, iar la baza tortului diplomat am facut modelul scoica. :)
Imagine

mika1802
Incepator

Mesajde mika1802 » 14/01/2010 08:24

LORY scrie:Am si eu o intrebare:
de ce coci blatul cu trei zile inainte de a finaliza tortul?
si mi-ar fi placut ca metodele de ornare prezentate sa fie executate de tine asa mi-as fi dat seama cum manuiesti instrumentele de decor :)

din lipsa de timp. de obicei am de "predat" spre consumare torturile sambata si atunci fac blatul de joi seara, vineri seara ii fac crema si sambata dimineata il ornez.
Imagine

mika1802
Incepator

Mesajde mika1802 » 14/01/2010 08:32

pupi scrie:Lory, iti raspund eu in locul lui Mika( pana vine ea si sper sa nu se supere :) )

nu am de ce sa ma supar...

pupi scrie:Treaba cu cele 3 zile e putin cam exagerata,

exact cu ai spus si tu... lipsa de timp, dar nu mi se pare exagerat, sa stii :pup: :pup:
Imagine

Înapoi la “Sfaturi utile in bucatarie”