Mojito Cubaneza - bautura preferata a lui Hemingway

Cunoasteti retete de bauturi, de cocktail-uri sau alte amestecuri care garanteaza succesul unei petreceri? Postati-le aici pentru cei mai putin cunoscatori, dar la fel de petrecareti.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Mitzina
Incepator

Mojito Cubaneza - bautura preferata a lui Hemingway

Mesajde Mitzina » 11/02/2006 03:13

Ai nevoie de urmatoarele pentru 4 persoane:
- o mana de menta proaspata
- 1 lingurita angostura bitter ( daca nu ai, orice bitter merge)
- zeama de la 1/2 de lamaie
- un toi de rom sau mai mult daca doriti
- zahar ( dupa gust - eu pun cam 3 lingurite de pahar, prin urmare - 12)
- apa minerala cat cuprinde
Macina cu furculita menta cu zaharul pane ce se marunteste. Adauga angostura bitter, lamaia, apoi romul si mesteca pana cand se dizolva zaharul. La sfarsit toarna apa minerala. Se serveste cu 2 cuburi de gheata in pahare inalte. De obicei nu se strecoara, insa fa cum iti place ca nimeni nu se supara.
Reteta am luat-o de la un barman din Havana. Asa ca vine de la sursa. Merge excelent vara la fripturi.
Elena

andrei
Moderator

Mesajde andrei » 14/02/2006 01:06

E chiar asa de buna pe cat pare ?

Mitzina
Incepator

Mesajde Mitzina » 14/02/2006 03:50

Este o bautura foarte racoritoare. Am incercat-o cu sotul meu intr-un bar din Havana, iar barmanul ne-a zis ca acolo asta era bautura preferata a lui Hemingway. Barul insusi era frecventat de sus numitul, si in bar aveau poze cu Hemingway luate acolo. Sotului i-a placut atat ca a trebuit sa intebe reteta. Din pacate nu aveam nici un pix la noi si tot restul zilei am repetat reteta intre noi ca pe o poezie, pana am ajuns seara inapoi la hotel. De fapt ne-am chinuit degeaba tot drumul, pentru ca si barmanul de la hotel stia sa faca bautura.
Daca nu ai bitter, poti sa il sari, dar rom trebuie neaparat. Barmanul a folosit Havana Club, ne-a zis ca cel mai bine e sa folosim rom ieftin, nu imbatrinit de 3 ori 7 ani. Noi am crezut ca e ieftin tipul, si cand am ajuns inapoi acasa am incercat cu din ala mai scump. A avut dreptate barmanul. Romul alb merge cel mai bine.
Elena

Înapoi la “Bauturi”