Nectar de mere??

Cunoasteti mici trucuri usor de realizat, dar care fac diferenta dintre o mancare reusita si una esuata? Prezentati-le aici pentru cei care nu au reusit inca sa le descopere singuri. De asemenea daca aveti nelamuriri privind anumite retete veti primi ajutor din partea membrilor comunitatii.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

albinuzza
Bucatar

Nectar de mere??

Mesajde albinuzza » 11/04/2007 01:46

Buna,fetelor!
Vreau sa fac un nectar de mere si nu stiu exact cum se procedeaza!A facut cineva necatr de mere sau de alte fructe!
Intram la detoxifiere dupa Paste!:)

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 11/04/2007 03:31

:x nectar de piersici am facut :D da de mere nu :shock:
eventual te pot ajuta cu o reteta de sirop de mere :)

1 kg. mere
1 kg zahar
1/2 lamaie

Se taie merele felii se curata de samburi si se pune la fiert cu apa cat sa le acopere pana devin moi. Se scurge zeama, se strecoara, se trec prin sita si ce rezulta se mai completeaza cu apa pana la un litru . Se adauga zaharul si se pune la fiert cu care lasam sa fiarba la foc mic pana se dizolva zaharul apoi dam la foc mare (iute) , pana se leaga ca si siropul de la dulceata. Se ia spuma ,se adauga zeama de la lamaie, se toarna fierbinte in sticle se pun capacele si se dau la dunst uscat(intre paturi sau perne) 24 ore.
:pup: :flower:

albinuzza
Bucatar

multam

Mesajde albinuzza » 11/04/2007 04:26

Multam,Leila!
Cred ca voi pasa merele si voi pastra cantitatile tale!Maine,rezultatul!

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 11/04/2007 04:29

Pai asa am spus si eu sa pasezi merele prin sita si apoi cu apa adaugata pana la un litru si zeama de lamaie si zahar le pui inap[oi la fiert.

:pup:

albinuzza
Bucatar

:)

Mesajde albinuzza » 11/04/2007 05:09

:)
Ma gandeam sa le fac pasta in robot si apoi sa fierb.Dar e tot aia!

Înapoi la “Sfaturi utile in bucatarie”