Parere reteta saptamanii

Aici puteti posta critici (sau laude) la adresa site-lui. De asemenea puteti face orice sugestie privitoare la ce ar trebui schimbat sau la ce ati fi interesat sa vedeti pe site.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, Moderatori

murcielago
Incepator

brocoli...hai sa punem in orice mancare.... :)))

Mesajde murcielago » 28/01/2010 11:50

[sincer....nu-mi place cum arata..si combinatia..nu e..pe gustul meu
nu stiu ce tot aveti cu brocoli...
e o leguma care daca o fierbi prea mult isi pierde din gust, culoare si forma...iar cat o sa stea la cuptor k, sa se faca orezul...devine ceva "moale" si....fara gust...
cartofi orez brocoli.....o combinatie total aiurea si pun pariu k nu are nici un gust...
Mai bine orez sarbesc.....
Ma mir cum a ajuns reteta saptamanii.......
use your mind

murcielago
Incepator

...nu mai am cuvinte..

Mesajde murcielago » 28/01/2010 11:57

dana..nu vreau sa par eu ala nemultumit.....dar si uleiul de masline sa stii ca se foloseste mai mult la salate si la diferite preparate, se foloseste "very light" pt k poate influenta gustul unui preparat avand o aroma puternica...
Iti impart din experienta mea, sper sa nu te superi...
use your mind

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 29/01/2010 12:55

murcielago, sa stii ca am sa propun pe forum ca de acum inainte sa se pregateasca mancarurile numai dupa gusturile tale...prea te crezi atotstiutor si te tii numai de critici...cuvinte mai frumoase nu ai?
Nu crezi ca fiecare mananca ce ii place si fiecare expune aici ce crede ca este mai bun nu numai ptr el ci si ptr alti probabil?.....
....hop si tu nou-nout nascut pe aici vii cu comentarii ....apropo bine ai venit la noi

....in ce priveste uleiul , da , ai dreptate ca schimba gustul, dar asta daca folosesti in cantitati mari si depinde ce fel de ulei folosesti....vezi ca sant o multime de tipuri de ulei de masline....tot din experienta ti-o spun si eu :flower:

murcielago
Incepator

salut

Mesajde murcielago » 29/01/2010 01:13

pupi scrie:murcielago, sa stii ca am sa propun pe forum ca de acum inainte sa se pregateasca mancarurile numai dupa gusturile tale...prea te crezi atotstiutor si te tii numai de critici...cuvinte mai frumoase nu ai?
Nu crezi ca fiecare mananca ce ii place si fiecare expune aici ce crede ca este mai bun nu numai ptr el ci si ptr alti probabil?.....
....hop si tu nou-nout nascut pe aici vii cu comentarii ....apropo bine ai venit la noi

....in ce priveste uleiul , da , ai dreptate ca schimba gustul, dar asta daca folosesti in cantitati mari si depinde ce fel de ulei folosesti....vezi ca sant o multime de tipuri de ulei de masline....tot din experienta ti-o spun si eu :flower:

nu sunt nou...sunt menbru de mult timp, numai k nu am avut timp sa intru....
Normal fiecare gateste ce vrea...dar..totusi..nu poti face o din orice si sa combini orice....presupun k esti bucatar si stii asta....nu e vorba de gustul meu ..dar reteta asta e "neadecvata" k sa vb frumos... catofi cu orez , brocoli si ulei masline e....aiurea , o combinatie "low" si sunt sigur k nu are nici un gust!!! Imi mentin parerea si sunt uimit cum a ajuns reteta saptamanii...asa ceva...Modul de preparare, ingredientele si "look" final e oribil..din punctul meu de vedere , si am mai lucrat prin bucatarie :D , nu merita!!!!!
Am gasit si retete care sunt excelente..am postat si acolo ..le gasesti acum la activitati recente pe forum...dar cu asa reteta sincer...nu am cum sa ma abtin!
Merci de intampinare.....si eu ma bucur k am revenit!
use your mind

murcielago
Incepator

super

Mesajde murcielago » 29/01/2010 01:29

carnati in aluat -aperitive LUCIA_BP super reteta...mai ales aluatul...asta k sa observi k sunt si retete care merita !!
Uite asta merita sa fie reteta saptamanii, arata super , e delicioasa si aluatul "home made" e incredibil....BRAVO!!!
use your mind

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 29/01/2010 01:33

Murcielago (liliac de pestera) majoritatea comentariilor tale sunt lipsite de respect. Iti poti permite sa faci asemenea comentari cand executi reteta si vezi cum este.
In momentul cand ai sa vi cu retetele tale, sa dovedesti cat de bun bucatar esti, ti se pot lua in considerare opiniile. Pana atunci, e bine sa respecti munca celor ce posteaza.

Reteta Danei este foarte buna si delicioasa.
Felicitari Dana !
Ultima oară modificat 29/01/2010 11:06 de către maria MIHULESCU, modificat 1 dată în total.
Imagine

murcielago
Incepator

buna Maria

Mesajde murcielago » 29/01/2010 01:53

maria MIHULESCU scrie:Murcielago (liliac de pestera) majoritatea comentariilor tale sunt lisite de respect. Iti poti permite sa faci asemenea comentari cand executi reteta si vezi cum este.
In momentul cand ai sa vi cu retetele tale, sa dovedesti cat de bun bucatar esti, ti se pot lua in considerare opiniile. Pana atunci, e bine sa respecti munca celor ce posteaza.

Reteta Danei este foarte buna si delicioasa.
Felicitari Dana !

nu inteleg de ce e lipsita de respect? Nu cred k treb sa"executi" neaparat o reteta sa-ti dai seama cum este..iti poti da seama dupa modul de preparare ingrediente si gustul fiecaruia...dar nu e vorba de asta..uite ce-ti propun....Prepara tu reteta exact cum e postata si imi spui sincer cum a fost, ce gust si daca merita sa fie reteta saptamanii pe un site incredibil de placut k acesta!!!
Nu postez retete k nu am timp......si nu intru aici ca sa dovedesc ceva... arunc un ochi, sa-mi reamintesc ceva, o idee, ceva interesant....si imi dau cu parerea de retete si nu de omul care posteaza..il respect...dar asta nu inseamna k daca postezi o reteta trebuie sa fie si buna, ori sa postezi numai mesaje pozitive.....INTELEGI ASTA?
Nu tot ce se gateste e bun..gatitul nu e o joaca arunci cinci legume le fierbi sare piper delikat si gata....Sper sa nu crezi ca am venit cu rea intentie.... :peace:
use your mind

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 29/01/2010 08:12

Trebuie sa va spun ca pe forumul nostru exista un anumit curent... prefabricat si voit pozitiv spre culmile superlativului (cu scopul de a incuraja gatitul sau de a flata pe cei mai populari..), curent care din pacate este unul dintre motivele care uneori ma ingretoseaza si ma face sa dispar temporar de pe forum..

Problema e ca mare parte dintre comentariile postate nu reflecta mereu parerile reale pe care cei din comunitate le au despre preparatele prezentate.

Eu, personal, atunci cand am o parere nefavorabila retetei, prefer sa ma abtin, ca sa nu ranesc pe cel care a postat reteta. Doar daca se face o eroare flagranta, o evidentiez si cer (asa cum poate ati observat) corectarea erorii. Nu ma abtin de la comentarii transante din lasitate, ci din grija fata de sensibilitatea celuilalt si am mereu in vedere faptul ca e totusi forum culinar, deci nu trebuie sa fiu asa transanta si riguroasa ca simplu membru al forumului, fara veleitati de bucatar profesionist. Nu ma pot lauda cu pareri avizate, pentru ca n-am asa ceva. Atitudinea mea nu e totusi buna, pentru ca in felul asta nu ajut cu nimic comunitatea.

Nu trebuie sa fim nici in extrema in care e noul membru al comunitatii, dar nici in cealalta extrema (sa laudam tot ce apare intr-o farfurie).
Nu merge sa argumentati la aceasta reteta ca o incurajati pe autoare, pentru ca autoarea nu e la prima reteta postata- deci nu are nevoie de incurajari, ci de pareri sincere. M-ar interesa ce reactii au avut cei care au consumat produsul- le-a placut, nu le-a placut, a fost cineva care nu a preciat vizual, sau cineva care nu a considerat ca gustul e ok ? Sincer, chiar as vrea sa stiu reactiile..

In ce ma priveste, acum dimineata am vazut reteta. Pe prima pagina era alta imagine, cu legumele nepreparate- chiar ma bucuram ca gatim sanatos, etc. Ceea ce vad eu ca e produs finit in farfurie- nu ma tenteaza deloc. Nu as gusta- asta e realitatea- ceea ce nu inseamna ca nu e bun- din pacate nu putem simti aromele si nici nu ne putem bucura de gust aici, privind poze. Insa eu am standardele mele- nu pot sa gust ceva fara sa imi placa vizual ce gust.

Am citit cu atentie reteta: nu e cea mai fericita combinatie de legume- parerea mea. Cartofii au un anumit timp de preparare la cuptor si brocoli alt timp.. Pe brocoli il pierzi (ca si continut de vitamine) daca il prepari termic un timp indelungat...Il lasi fara buna parte din vitamine si ii distrugi textura- nu mai ramane mare lucru din buchetele..

Nu stiu cum se alege reteta saptamanii, nu m-a preocupat asta, dar cred ca trebuie sa analizati mai bine inainte de o alege si sa puneti poza cu produsul finit.. nu cu etape din preparare- asa e cinstit..

:peace:

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 29/01/2010 09:37

Reteta Saptamanii e aleasa dintre ultimile retete aprobate in cursul saptamanii respective dupa diverse criterii: imagine, potrivirea cu perioada din an, alternanta membrilor etc. si de obicei avem grija sa afisam si o imagine reprezentativa (pe cat se poate dintr-un stadiu final).

Dupa cum am mai spus-o, nu vrem sa devenim un site in care sa aiba loc doar cei care fac fotografii perfecte sau cei ce gatesc excelent ... ci o comunitate in care lumea se ajuta si invata de la ceilalti pentru a se perfectiona ... :peace: :flower:
Imagine

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 29/01/2010 11:12

Cara, sunt total deacord cu tine, ca sunt necesare criticile acolo unde este cazul, dar fiecare trebuie argumentata: nu sunt de acord pentru ca....
Este foarte importanta forma de exprimare pentru ca apar neintelegeri.
Imagine

Înapoi la “Sugestii si reclamatii”