Parere reteta saptamanii

Aici puteti posta critici (sau laude) la adresa site-lui. De asemenea puteti face orice sugestie privitoare la ce ar trebui schimbat sau la ce ati fi interesat sa vedeti pe site.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, Moderatori

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 30/01/2010 01:22

djprometeu scrie:Mmmmda...hai ca s-a ajuns prea departe...am ras prea mult, vad ca se propune sa fiu dat afara. Daca tot aparati atat reteta aia de ce nu ii faceti drept de autor?
Ehh poate am gresit...si? asta e...!
De ce trebuie atata valva si romane scrise pe aici?
Atatea explicatii...?
Nu mai am ce spune...a-ti sarit pe mine de parca am impuscat un om!

Exact asta cred si eu! S-a ajuns prea departe: Ai facut acuzatii nefondate, ai acuzat un membru al comunitatii noastre ca a furat ceva si chiar si dupa ce ti s-au cerut dovezi concrete, nu le-ai dat! Vad ca ai raspuns total colateral, ceea ce pentru mine e clar- nu ai pe ce sa iti sprijini acuzatia.

Eu una nu m-am amuzat deloc- poate ca te-ai amuzat tu- poate te amuza sa acuzi..- sunt multe ciudatenii pe lumea asta.. Te amuza si daca te acuza cineva pe tine, public, de furt? Da-mi voie sa nu cred!

In legatura cu retorismul asta al tau:
"Ehh poate am gresit...si? asta e...!
De ce trebuie atata valva si romane scrise pe aici?
Atatea explicatii...?"

nu pot sa concluzionez decat ca nici in al 12-lea ceas nu recunosti raspicat ca ai gresit si ce ma contrariaza cu adevarat- nu iti ceri scuze public autoarei retetei
:idea: Lucrurile intre oameni maturi, colegi de forum, stau in felul urmator: gresim cu ceva (oricat de grava e eroarea), ne cerem scuze si asteptam sa vedem daca ne sunt acceptate. Daca ai un oarecare grad de maturitate (care implica asumarea greselii), mai ai o sansa- e alegerea ta daca vrei sa o valorifici sau nu, si singura care iti poate accepta scuzele e Lia.

Si, nu, n-ai omorat fizic pe nimeni-postand acea acuzatie in mod repetat- (era si greu sa faci asta aici..), dar ai lezat foarte serios moral si afectiv o persoana cu adevarat deosebita.

In ceea ce ma priveste- imi mentin propunerea. Nu vad inca nici un motiv pentru care sa mi-o retrag.

pmk
Incepator

Mesajde pmk » 30/01/2010 02:17

Scuzati ca ma bag dar cum a spus Cara nu trebuie doar sa laudam retetele, cred cu tarie ca murcielago are dreptate ce daca si-a spus parerea doar nu a zis nimic de Dana autoarea retetei a zis ca nu ii place reteta si produsul final,eu nu comentez retetele care nu imi plac ma abtin.Iar Dana care cred ca era indreptatita sa spuna ceva cred ca a inteles comentariul.Multi dintre noi nu inteleg felul de a se exprima al celuilalt,poate noi intelegem ca vorbeste cu rautate dar poate asa se exprima,altii si cand critica o fac frumos.
Nu tin partea nimanui in legatura cu djprometeu dar poate ,zic, a vazut intai reteta pe alt site si apoi aici si a zis ce a zis fara sa se uite la date.Toti mai gresim.
Eu sunt o simplaincepatoare in alegatitului si am invatat multe de la voi si va multumesc pt asta.

dana67
Bucatar in devenire

Mesajde dana67 » 30/01/2010 02:41

Trebuie sa ne asumam atit laudele cit si criticile.... e normal si firesc sa fie cineva caruia sa nu-i placa o reteta si daca are cineva de spus ceva in privinta aceasta de ce sa nu o faca .... bineinteles in limita bunului simt ( Dana eu te apreciez f. mult ,ai unele retete excelente gatite de tine ... si la virsta ta e ceva. :master: sa stii sa gatesti asa bine... dar daca aceasta reteta nu e pe gustul tuturor nu trebuie sa te descurajezi.... mergi inainte cu capul sus si arata-ne ce stii :)
In privinta furturilor de retete eu va propun sa nu va mai amariti atit, pe net. e posibil orice, importat e ca acea reteta a fost vazuta si apreciata caci altfel nu se copia.... Leila tu ai mincat gulasul nu respectivul Radu si tu ai fost mai cistigata :P , el a ramas doar cu privitul si copiatul...
( :rugaciune: imi cer iertare Leila daca te-au suparat remarcile mele) :hug: :flower:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 30/01/2010 09:11

Fetelor, ce m-a deranjat pe mine nu a fost critica ( e normal sa ne asumam atat critici cat si laude )..... e bine atunci and cineva iti face o critica , ai posibilitatea sa indrepti ce ai gresit , sa modifici, sa incerci ceva nou, sa iti ridici unele semne de intrebare , sa actionezi ca atare.....
Problema care m-a deranjat a fost tonul folosit....se poate face critica si sub alta forma, nu trebuie sa jignesti, poti gasi o formula mai politicoasa de a-ti face cunoscut punctul de vedere, putea sa trimita un PM la adm . in legatura cu poza si reteta aleasa, putea sa sa gaseasca o exprimare de genul...." poate esti incepatoare in ale bucatarie, nu cunosti inca timpul de fierbere/coacere al legumelor, ai timp, se intampla fel de fel de dezastre in bucatarie , etc, etc"....nu credeti ca e mai politicos, mai elegant, mai putin jignitor decat tonul care se desprinde din primul lui comentariu?
Sant sigura ca si la domnul respectiv in casa se intampla fel de fel de dezastre in bucatarie, ca nici la dansul in farfurie nu este mancarea ca la concursul de creatii culinare, tocmai din cauza asta trebuia sa fie ceva mai politicos.
Realitatea este ca nici mie nu imi place poza pe care o vad la reteta saptamanii, nu are nimic apetisant in ea , sant sigura ca pe viitor se vor alege retete mult mai "pe gustul "cititorilor, dar asta nu imi da dreptul sa folosesc expresii si tonuri de genul celor folosite de dansul.
Alinaraliuca a avut dreptate in comentariul facut mai in fata , ne putem exprima opinia , putem posta critici dar sa o facem mai elegant, santem oameni maturi nu copii de gradinita sa ne aruncam in fata fel de fel de rautati
In fine asta este, speram ca domnul in cauza sa vina de acum inainte cu comentarii mai putin jignitoare si sa il vedem mai des pe la noi, sa vedem cu ce retete se lauda dansul si cat este de "bun bucatar"

In ceea ce il priveste pe dj prometeu , sant cu totul de acord cu parerea Carei si sustin( sus si tare) propunerea ei.( suna cam ceausist :P )

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 30/01/2010 09:13

Dana 67 imi place avatarul tau :P

d_dana_a
Bucatar de talie internationala

Mesajde d_dana_a » 03/02/2010 04:15

Nu sunt o experta in bucatarie, m-am alaturat voua pentru ca sunt dornica sa invat noi retete si in primul rand sa invat sa gatesc.Am invatat multe lucruri interesante pe acest forum :hug: , datorita voua :flower: (Va multumesc mult :pup: ).Sunt de parere ca atunci unde este nevoie la o anumita reteta sa se spuna parerea sincera , fie ea buna, fie ea rea, pentru ca omul cat traieste invata :hug: :) :flower: .
Sunteti ca a doua familie pentru mine :hug: :pup: :love: :pup: :hug: :flower:
Imi place sa gatesc...
Imagine

alinaraluca2000
Bucatar

Mesajde alinaraluca2000 » 03/02/2010 06:55

d_dana_a scrie:Nu sunt o experta in bucatarie, m-am alaturat voua pentru ca sunt dornica sa invat noi retete si in primul rand sa invat sa gatesc.Am invatat multe lucruri interesante pe acest forum :hug: , datorita voua :flower: (Va multumesc mult :pup: ).Sunt de parere ca atunci unde este nevoie la o anumita reteta sa se spuna parerea sincera , fie ea buna, fie ea rea, pentru ca omul cat traieste invata :hug: :) :flower: .
Sunteti ca a doua familie pentru mine :hug: :pup: :love: :pup: :hug: :flower:

Ai perfecta dreptate "...la o anumita reteta sa se spuna parerea sincera, fie ea buna, fie ea rea...", dar nu sa se deschida cu rea vointa o alta discutie expresa pe tema asta, sa se spuna la momentul potrivit cand se posteaza retea, mnu?
ImagineImagineImagine

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 04/02/2010 11:00

d_dana_a , tu esti tare draguta, nu trebuie sa iti faci probleme din cauza unora sau altora, aia ar trebui sa isi aminteasca ca nu s-au nascut nici ei invatati si ei au avut experiente neplacute printre cratite si oale....fii sigura ca nici una din noi cele de aici de pe forum nu am avut experienta, toate am inceput de jos, am gresit, am furat o idee, am incercat, am completat, am taiat cate ceva, din nou am gresit si uite asa am invatat ..... :pup: :hug:

dinu71
Incepator

Mesajde dinu71 » 04/02/2010 12:42

Salut tuturor se vede ca traim in vremuri de criza si stres acest forum este creat pentru a propune idei si a POVESTII unii cu altii pe teme culinare si nu numai.daca si intre oameni care nu traiesc impreuna si nu isi disputa erarhia se intampla asa rautati atunci ce se intamlpla in viata de zi cu zi, prieteni aveti putina grija cu ce lucruri va stresati nu merita,ar trebui sa fim mai lejeri cel putin aici sa ne "simtem"bine unii cu altii in fond ar trebui sa facem propuneri sa schimbam opinii,aproape nimeni nu poate inventa retete 100% noi, oricum in gastronomia profesionala exista anumite reguli care trebuie respectate si anumite baze care nu se pot schimba noi facem ceva pentru acasa unde avem voie sa folosim imaginatia mai mult,dar nu uitati totusi de aspect.hai sa fim mai toleranti cu cei din jur daca mai buni nu se poate o sa vedeti ca va simtiti mai bine.astept rezultate si comentarii.
dodo

Înapoi la “Sugestii si reclamatii”