Forum Index  -  Retete Ilustrate - Dulciuri

Prajitura cu blat si crema din praf de budinca

Du-te la pagina 1,  
Pagina 1 din 2 

Postat la data: 05/02/2011 04:40 Cartea de bucate: Prajitura cu Blat si Crema din Praf de Budinca

Ce ziceti ? Wink Wink Wink … ne indulcim cu o prajitura pufoasa, fina si aromata !

Ingrediente:

Blat:
-6 oua
-200 g zahar pudra
-1 praf de copt
-4 pachete praf de budinca de vanilie

Crema:
-400 ml lapte
-6- 9 linguri cu varf de zahar, dupa gust
-1 pachet praf de budinca de capsuni sau zmeura
-200 g unt moale
-150 g zahar pudra

Glazura:
-100 g ciocolata tableta cu min 75 % cacao
-6 g cacao
-100 ml smantana pentru frisca cu min 30 % grasime

Pentru ornat:
-nuca prajita si macinata

Preparare:

Blat:
Frecati spuma galbenusurile cu zaharul pudra pana devin cremoase si se albesc.
Adaugati praful de budinca si de copt, omogenizati, apoi inglobati albusurile batute spuma tare.
Turnati amestecul intr-o tava tapetata cu hartie de copt.
Dati la cuptorul preancalzit, la foc potrivit, pana este coapta si trece testul cu scobitoarea.
Scoateti pe un gratar si lasati la racit.
Daca blatul este suficient de inalt puteti sa-l taiati in doua pe orizontala.
Crema:
Fierbeti pe foc, laptele cu zaharul.
Turnati budinca de capsuni sau zmeura dizolvata in putin lapte rece si fierbeti in continuare, la foc mic, amestecand continuu, pana se ingroasa.
Lasati la racit, acoperit cu o folie alimentara pentru a nu forma pojghita.
Intre timp, frecati spuma untul cu zaharul pudra si turnati pe rand cate 1 lingura in crema racita, omogenizand bine de fiecare data.
Puneti crema peste blatul racit sau intre foile de blat si turnati deasupra glazura.
Glazura:
Intr-un bol tocati sau radeti fin ciocolata si amestecati-o cu cacao cernuta.
Separat, fierbeti smantana pentru frisca, turnati-o putin cate putin peste ciocolata, batand cu mixerul la viteza mica si pastrand-o la cald pana la epuizare.
Mixati pana ce este dizolvata toata ciocolata.
Lasati sa se raceasca si turnati peste crema sau peste blatul de deasupra daca ati pus crema intre blaturi.
Ornati presarand nuca prajita si macinata.

Serviti prajitura portionata in bucati potrivite.

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49394.jpg
 Descriere: aceasta imagine nu are o descriere.
 Marime fisier:  180.35 kb
 Vizualizat:  de 6784 ori

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49394.jpg

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49395.jpg
 Marime fisier:  119.28 kb

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49395.jpg

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49396.jpg
 Marime fisier:  189.08 kb

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49396.jpg

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49397.jpg
 Marime fisier:  110.71 kb

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49397.jpg

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49398.jpg
 Marime fisier:  109.42 kb

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49398.jpg

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49399.jpg
 Marime fisier:  91.7 kb

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49399.jpg

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49400.jpg
 Marime fisier:  86.85 kb

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49400.jpg

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49401.jpg
 Marime fisier:  74.23 kb

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49401.jpg

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49402.jpg
 Marime fisier:  56.96 kb

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49402.jpg

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49403.jpg
 Marime fisier:  123.98 kb

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49403.jpg

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49404.jpg
 Marime fisier:  119.22 kb

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49404.jpg

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49405.jpg
 Marime fisier:  113.54 kb

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49405.jpg

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49406.jpg
 Marime fisier:  149.57 kb

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49406.jpg

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49407.jpg
 Marime fisier:  148.89 kb

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49407.jpg

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49408.jpg
 Marime fisier:  145.06 kb

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49408.jpg

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49409.jpg
 Marime fisier:  236.26 kb

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49409.jpg

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49410.jpg
 Marime fisier:  181.73 kb

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49410.jpg

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49411.jpg
 Marime fisier:  204.13 kb

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49411.jpg

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49412.jpg
 Marime fisier:  197.27 kb

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49412.jpg

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49413.jpg
 Marime fisier:  181.67 kb

prajitura cu blat si crema din praf de budinca 49413.jpg

Postat la data: 05/02/2011 04:55

fain, as vrea si eu o feliuta, apetisanta Mmmmmm Floare

pupi campion la gatit Moderator campion la gatitBucatarul Lunii 8xExpert in arta culinara

Postat la data: 05/02/2011 05:38

Vai cat sant de apetisante pozele....Lucia tu pregatesti de 3 ori pe saptamana " ceva dulce" pentru sufletel sau ai in "maneca", pentru "zile negre" cate o reteta pentru noi????

Chiar cu blat din praf de budinca inca nu am mancat, sa stii ca am retinut idea Very Happy .... Imbratisare Love

Postat la data: 05/02/2011 07:24

Taman cand eu ma strofoc a face low fat&light - chestii care nu ma incanta - vii tu cu dulciuri!

Au nu vezi tu ce se cere chiar si ca tema pt. urmatorul concurs Shocked ?"Retete dietetice"...Cartea de bucate e plina de ele, sunt toneeeee de retete dietetice, "Grupul de suport in a slabi" e si el plin de sugestii etc. (grav este ca NIMENI nu le face, nu se tine de ele si se tot plange pe marginea temei fara a se TINE CU DINTII de un regim sau de o minima decenta in a manca - ba una, ba alta, dar mereu scuze, texte si pretexte; eu am citit "meniul" pe o zi a unei persoane si am ramas tablou! Acel "meniu" de o zi, eu il mananc in cel putin 2 zile...si nu sunt pe nici un fel de regim - pur si simplu nu as putea manca ATAT intr-o singura zi!!!

E tot atat de adevarat ca-ti poti permite dulciuri si de trei ori pe saptamana, daca metabolismul este de asa natura!

Tu ne rasfeti cu ale tale dulciuri fiindca esti un spiridus - nu ai timp sa te ingrasi - si poate metabolismul iti este perfect echilibrat, dar fie-ti mila de cei care-ti vad prajiturile si pohtesc clipocit

De la mine, o slaba si-o nepofticioasa la dulciuri, felicitari si la cat mai multe retete de gen "Porc aromat" etc Very Happy

Floare Floare Floare Imbratisare Love Imbratisare

Postat la data: 06/02/2011 09:00

iuliajewel a scris:
Taman cand eu ma strofoc a face low fat&light - chestii care nu ma incanta - vii tu cu dulciuri!

Au nu vezi tu ce se cere chiar si ca tema pt. urmatorul concurs Shocked ?"Retete dietetice"...Cartea de bucate e plina de ele, sunt toneeeee de retete dietetice, "Grupul de suport in a slabi" e si el plin de sugestii etc. (grav este ca NIMENI nu le face, nu se tine de ele si se tot plange pe marginea temei fara a se TINE CU DINTII de un regim sau de o minima decenta in a manca - ba una, ba alta, dar mereu scuze, texte si pretexte; eu am citit "meniul" pe o zi a unei persoane si am ramas tablou! Acel "meniu" de o zi, eu il mananc in cel putin 2 zile...si nu sunt pe nici un fel de regim - pur si simplu nu as putea manca ATAT intr-o singura zi!!!

E tot atat de adevarat ca-ti poti permite dulciuri si de trei ori pe saptamana, daca metabolismul este de asa natura!

Tu ne rasfeti cu ale tale dulciuri fiindca esti un spiridus - nu ai timp sa te ingrasi - si poate metabolismul iti este perfect echilibrat, dar fie-ti mila de cei care-ti vad prajiturile si pohtesc clipocit

De la mine, o slaba si-o nepofticioasa la dulciuri, felicitari si la cat mai multe retete de gen "Porc aromat" etc Very Happy

Julia la ce meniu te referi ca sunt curioasa? Confused

Postat la data: 06/02/2011 11:09

anitacory a scris:
fain, as vrea si eu o feliuta, apetisanta Mmmmmm Floare

Simplu ! Esti la un lat de palma distanta de mine !
Wink Wink Wink

Multumesc !

Imbratisare Imbratisare Imbratisare

Postat la data: 06/02/2011 01:44

Foarte interesant blatul applause applause applause
Si eu am facut un blat cu budinca , dar si cu faina, acesta este numai cu budinca fara faina, chiar as vrea sa il incerc pare asa de apetisant Peace
Cat despre prajitura ...ce sa zic...este foarte atragatoare Mmmmmm Mmmmmm Mmmmmm

Postat la data: 07/02/2011 05:59

pupi a scris:
Vai cat sant de apetisante pozele....Lucia tu pregatesti de 3 ori pe saptamana " ceva dulce" pentru sufletel sau ai in "maneca", pentru "zile negre" cate o reteta pentru noi????

Chiar cu blat din praf de budinca inca nu am mancat, sa stii ca am retinut idea Very Happy .... Imbratisare Love

Multumesc, draga mea pentru aprecieri !
Hello Master Hello Master Hello Master

Da, pregatesc cam de doua ori pe saptamana ceva dulce si aproape nu imi ajunge Surprised Surprised Surprised Shocked Shocked Shocked
Ai mei mananca Fluierat Fluierat Fluierat si rad tot ce fac, impreuna cu mine, se intelege Exclamation Exclamation Exclamation

Blatul acesta creste de nu-ti vine sa crezi, asa ca iti trebuie o tava mare de aragaz si inalta ca sa nu dea pe dinafara...de aceea am pozat blatul in cuptor.
Este si foarte aerat si pufos, ca ti se topeste in gura !!! Mmmmmm Mmmmmm Mmmmmm

Merita incercat si facut Exclamation Exclamation Exclamation

Te Love Love Love Pupi !!!

Postat la data: 08/02/2011 07:36

iuliajewel a scris:

Cred ca am sa ma gandesc mai profund la tot ce ai scris aici.

Nici eu nu-mi fac probleme de silueta, dar spre deosebire de tine...poftesc la dulciuri Exclamation Exclamation Exclamation si inlocuiesc cu bucurie si ori cand, o mancare cu ceva dulce !!!

Vad ca nu ai uitat de " porcul aromat " Wink Wink Wink

Postat la data: 09/02/2011 01:04

lucia_bp a scris:
iuliajewel a scris:

Cred ca am sa ma gandesc mai profund la tot ce ai scris aici.

Nici eu nu-mi fac probleme de silueta, dar spre deosebire de tine...poftesc la dulciuri Exclamation Exclamation Exclamation si inlocuiesc cu bucurie si ori cand, o mancare cu ceva dulce !!!

Vad ca nu ai uitat de " porcul aromat " Wink Wink Wink

Evident ca nu ai timp sa-ti faci probleme de silueta (!!!!!) asadar nu trebuie sa-ti faci griji ca dai mancarea pe-un dulce; ai metabolismul, tiroida si arderile in "grafic", de ce n-ai manca din minunatele prajituri care din manuta ta ies si tot ies Surprised Surprised Surprised (cel putin de Sarbatorile astea, ne-ai dat pe spate!!!)

Da'tot porcu' cela e de neuitat Very Happy (saracutul: a avut parte de atatea bisuri din partea mea incat cunosc reteta pe de rost!)

Du-te la pagina 1,  
Pagina 1 din 2 

Discutii Recente

Abonare RSS