Prajitura cu blat si crema din praf de budinca

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Prajitura cu blat si crema din praf de budinca

Mesajde lucia_bp » 05/02/2011 06:40

Ce ziceti ? :wink: :wink: :wink: … ne indulcim cu o prajitura pufoasa, fina si aromata !

Ingrediente:

Blat:
-6 oua
-200 g zahar pudra
-1 praf de copt
-4 pachete praf de budinca de vanilie

Crema:
-400 ml lapte
-6- 9 linguri cu varf de zahar, dupa gust
-1 pachet praf de budinca de capsuni sau zmeura
-200 g unt moale
-150 g zahar pudra

Glazura:
-100 g ciocolata tableta cu min 75 % cacao
-6 g cacao
-100 ml smantana pentru frisca cu min 30 % grasime

Pentru ornat:
-nuca prajita si macinata

Preparare:

Blat:
Frecati spuma galbenusurile cu zaharul pudra pana devin cremoase si se albesc.
Adaugati praful de budinca si de copt, omogenizati, apoi inglobati albusurile batute spuma tare.
Turnati amestecul intr-o tava tapetata cu hartie de copt.
Dati la cuptorul preancalzit, la foc potrivit, pana este coapta si trece testul cu scobitoarea.
Scoateti pe un gratar si lasati la racit.
Daca blatul este suficient de inalt puteti sa-l taiati in doua pe orizontala.
Crema:
Fierbeti pe foc, laptele cu zaharul.
Turnati budinca de capsuni sau zmeura dizolvata in putin lapte rece si fierbeti in continuare, la foc mic, amestecand continuu, pana se ingroasa.
Lasati la racit, acoperit cu o folie alimentara pentru a nu forma pojghita.
Intre timp, frecati spuma untul cu zaharul pudra si turnati pe rand cate 1 lingura in crema racita, omogenizand bine de fiecare data.
Puneti crema peste blatul racit sau intre foile de blat si turnati deasupra glazura.
Glazura:
Intr-un bol tocati sau radeti fin ciocolata si amestecati-o cu cacao cernuta.
Separat, fierbeti smantana pentru frisca, turnati-o putin cate putin peste ciocolata, batand cu mixerul la viteza mica si pastrand-o la cald pana la epuizare.
Mixati pana ce este dizolvata toata ciocolata.
Lasati sa se raceasca si turnati peste crema sau peste blatul de deasupra daca ati pus crema intre blaturi.
Ornati presarand nuca prajita si macinata.

Serviti prajitura portionata in bucati potrivite.
Fişiere ataşate
CIMG1079.JPG
CIMG1079.JPG (74.96 KiB) Vizualizat de 12033 ori
CIMG1076.JPG
CIMG1076.JPG (85.63 KiB) Vizualizat de 12033 ori
CIMG1077.JPG
CIMG1077.JPG (86.81 KiB) Vizualizat de 12033 ori
CIMG1069.JPG
CIMG1069.JPG (72.31 KiB) Vizualizat de 12033 ori
CIMG1062.JPG
CIMG1062.JPG (102.7 KiB) Vizualizat de 12033 ori
CIMG1033.JPG
CIMG1033.JPG (56.19 KiB) Vizualizat de 12033 ori
CIMG1047.JPG
CIMG1047.JPG (58.66 KiB) Vizualizat de 12033 ori
CIMG1044.JPG
CIMG1044.JPG (59.79 KiB) Vizualizat de 12033 ori
CIMG1042.JPG
CIMG1042.JPG (38.73 KiB) Vizualizat de 12033 ori
CIMG1038.JPG
CIMG1038.JPG (44.1 KiB) Vizualizat de 12033 ori
CIMG1029.JPG
CIMG1029.JPG (48.63 KiB) Vizualizat de 12033 ori
CIMG1025.JPG
CIMG1025.JPG (17.58 KiB) Vizualizat de 12033 ori
CIMG1022.JPG
CIMG1022.JPG (26.61 KiB) Vizualizat de 12033 ori
CIMG1020.JPG
CIMG1020.JPG (31.55 KiB) Vizualizat de 12033 ori
CIMG0887.JPG
CIMG0887.JPG (39.02 KiB) Vizualizat de 12033 ori
CIMG0878.JPG
CIMG0878.JPG (41.73 KiB) Vizualizat de 12033 ori
CIMG0874.JPG
CIMG0874.JPG (43.21 KiB) Vizualizat de 12033 ori
CIMG0873.JPG
CIMG0873.JPG (87.31 KiB) Vizualizat de 12033 ori
CIMG0892.JPG
CIMG0892.JPG (44.3 KiB) Vizualizat de 12033 ori
CIMG0865.JPG
CIMG0865.JPG (72.46 KiB) Vizualizat de 12033 ori
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

anitacory
Incepator

Mesajde anitacory » 05/02/2011 06:55

fain, as vrea si eu o feliuta, apetisanta :buuun: :flower:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 05/02/2011 07:38

Vai cat sant de apetisante pozele....Lucia tu pregatesti de 3 ori pe saptamana " ceva dulce" pentru sufletel sau ai in "maneca", pentru "zile negre" cate o reteta pentru noi????

Chiar cu blat din praf de budinca inca nu am mancat, sa stii ca am retinut idea :D .... :hug: :pup:

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 05/02/2011 09:24

Taman cand eu ma strofoc a face low fat&light - chestii care nu ma incanta - vii tu cu dulciuri!

Au nu vezi tu ce se cere chiar si ca tema pt. urmatorul concurs :shock: ?"Retete dietetice"...Cartea de bucate e plina de ele, sunt toneeeee de retete dietetice, "Grupul de suport in a slabi" e si el plin de sugestii etc. (grav este ca NIMENI nu le face, nu se tine de ele si se tot plange pe marginea temei fara a se TINE CU DINTII de un regim sau de o minima decenta in a manca - ba una, ba alta, dar mereu scuze, texte si pretexte; eu am citit "meniul" pe o zi a unei persoane si am ramas tablou! Acel "meniu" de o zi, eu il mananc in cel putin 2 zile...si nu sunt pe nici un fel de regim - pur si simplu nu as putea manca ATAT intr-o singura zi!!!

E tot atat de adevarat ca-ti poti permite dulciuri si de trei ori pe saptamana, daca metabolismul este de asa natura!

Tu ne rasfeti cu ale tale dulciuri fiindca esti un spiridus - nu ai timp sa te ingrasi - si poate metabolismul iti este perfect echilibrat, dar fie-ti mila de cei care-ti vad prajiturile si pohtesc :clipocit:

De la mine, o slaba si-o nepofticioasa la dulciuri, felicitari si la cat mai multe retete de gen "Porc aromat" etc :D

:flower: :flower: :flower: :hug: :pup: :hug:

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 06/02/2011 11:00

iuliajewel scrie:Taman cand eu ma strofoc a face low fat&light - chestii care nu ma incanta - vii tu cu dulciuri!

Au nu vezi tu ce se cere chiar si ca tema pt. urmatorul concurs :shock: ?"Retete dietetice"...Cartea de bucate e plina de ele, sunt toneeeee de retete dietetice, "Grupul de suport in a slabi" e si el plin de sugestii etc. (grav este ca NIMENI nu le face, nu se tine de ele si se tot plange pe marginea temei fara a se TINE CU DINTII de un regim sau de o minima decenta in a manca - ba una, ba alta, dar mereu scuze, texte si pretexte; eu am citit "meniul" pe o zi a unei persoane si am ramas tablou! Acel "meniu" de o zi, eu il mananc in cel putin 2 zile...si nu sunt pe nici un fel de regim - pur si simplu nu as putea manca ATAT intr-o singura zi!!!

E tot atat de adevarat ca-ti poti permite dulciuri si de trei ori pe saptamana, daca metabolismul este de asa natura!

Tu ne rasfeti cu ale tale dulciuri fiindca esti un spiridus - nu ai timp sa te ingrasi - si poate metabolismul iti este perfect echilibrat, dar fie-ti mila de cei care-ti vad prajiturile si pohtesc :clipocit:

De la mine, o slaba si-o nepofticioasa la dulciuri, felicitari si la cat mai multe retete de gen "Porc aromat" etc :D

Julia la ce meniu te referi ca sunt curioasa? :?

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 06/02/2011 01:09

anitacory scrie:fain, as vrea si eu o feliuta, apetisanta :buuun: :flower:

Simplu ! Esti la un lat de palma distanta de mine !
:wink: :wink: :wink:

Multumesc !

:hug: :hug: :hug:

-Legea lui Bookev-

d_dana_a
Bucatar de talie internationala

Mesajde d_dana_a » 06/02/2011 03:44

Foarte interesant blatul =D> =D> =D>
Si eu am facut un blat cu budinca , dar si cu faina, acesta este numai cu budinca fara faina, chiar as vrea sa il incerc pare asa de apetisant :peace:
Cat despre prajitura ...ce sa zic...este foarte atragatoare :buuun: :buuun: :buuun:
Imi place sa gatesc...
Imagine

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 07/02/2011 07:59

pupi scrie:Vai cat sant de apetisante pozele....Lucia tu pregatesti de 3 ori pe saptamana " ceva dulce" pentru sufletel sau ai in "maneca", pentru "zile negre" cate o reteta pentru noi????

Chiar cu blat din praf de budinca inca nu am mancat, sa stii ca am retinut idea :D .... :hug: :pup:

Multumesc, draga mea pentru aprecieri !
:master: :master: :master:

Da, pregatesc cam de doua ori pe saptamana ceva dulce si aproape nu imi ajunge :o :o :o :shock: :shock: :shock:
Ai mei mananca :paguba: :paguba: :paguba: si rad tot ce fac, impreuna cu mine, se intelege :!: :!: :!:

Blatul acesta creste de nu-ti vine sa crezi, asa ca iti trebuie o tava mare de aragaz si inalta ca sa nu dea pe dinafara...de aceea am pozat blatul in cuptor.
Este si foarte aerat si pufos, ca ti se topeste in gura !!! :buuun: :buuun: :buuun:

Merita incercat si facut :!: :!: :!:

Te :pup: :pup: :pup: Pupi !!!

-Legea lui Bookev-

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 08/02/2011 09:36

iuliajewel scrie:Taman cand eu ma strofoc a face low fat&light - chestii care nu ma incanta - vii tu cu dulciuri!

Cred ca am sa ma gandesc mai profund la tot ce ai scris aici.

Nici eu nu-mi fac probleme de silueta, dar spre deosebire de tine...poftesc la dulciuri :!: :!: :!: si inlocuiesc cu bucurie si ori cand, o mancare cu ceva dulce !!!

Vad ca nu ai uitat de " porcul aromat " :wink: :wink: :wink:

-Legea lui Bookev-

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 09/02/2011 03:04

lucia_bp scrie:

Cred ca am sa ma gandesc mai profund la tot ce ai scris aici.

Nici eu nu-mi fac probleme de silueta, dar spre deosebire de tine...poftesc la dulciuri :!: :!: :!: si inlocuiesc cu bucurie si ori cand, o mancare cu ceva dulce !!!

Vad ca nu ai uitat de " porcul aromat " :wink: :wink: :wink:

Evident ca nu ai timp sa-ti faci probleme de silueta (!!!!!) asadar nu trebuie sa-ti faci griji ca dai mancarea pe-un dulce; ai metabolismul, tiroida si arderile in "grafic", de ce n-ai manca din minunatele prajituri care din manuta ta ies si tot ies :o :o :o (cel putin de Sarbatorile astea, ne-ai dat pe spate!!!)

Da'tot porcu' cela e de neuitat :D (saracutul: a avut parte de atatea bisuri din partea mea incat cunosc reteta pe de rost!)

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”