Propuneri modificare mod votare concurs

Aici puteti posta critici (sau laude) la adresa site-lui. De asemenea puteti face orice sugestie privitoare la ce ar trebui schimbat sau la ce ati fi interesat sa vedeti pe site.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, Moderatori

nicopopa
Incepator

Mesajde nicopopa » 19/08/2010 11:26

cara scrie:
lilianacostache scrie:Cele care posteaza cu poze sunt, intr-adevar, o majoritate...atunci:
Limitam dreptul de vot la cei care sunt prezenti pe site de cel putin 2 luni si posteaza minimum 3 retete cu poze in acest rastimp?
Ce facem daca posteaza doar 2 retete cu poze in 2 luni: primeste drept de vot dupa ce o posteaza si pe a treia, chiar daca o pune in luna a patra sau a sasea?
Daca in 2 luni nu posteaza nicio reteta, la cat timp dupa ce trec cele 2 luni poate primi drept de vot?

Sunetm totusi in secolul 21. Rar intalnesti elevi (in clasele 1-4) fara telefon (cu camera!). Cred ca majoritatea celor care frecventeaza rc, au pc si au si camera foto.

Ideea este sa intruneasca ambele conditii:

1. sa aiba vechime minim 2 luni (daca au mai multe, cu atat mai bine, dar sa nu aiba mai putin de atat)

2. sa publice pe forum cel putin 2 retete (hai sa zicem doua, nu trei, ca sa fie publicata o reteta pe luna)

In cazul in care au vechime si nu propun chiar nici o reteta, ghinion: nu voteaza. Sa capete drept de vot dupa ce propun cele doua retete.

Dupa cum argumentau foarte bine fetele, trebuie sa se faca dovada ca bucataria nu le e straina, ca sa poata evalua in cunostinta de cauza retetele din concurs. Stiu ca nu e relevant, dar macar nu ne multumim doar sa criticam (cum facea cineva.. pe vremuri.. si se pare ca mai face inca :? :? 8) :sfant: :blushing: :P :?: :rusine: :blushing: :sfant: *Nu va stresati, e vorba de astia, de-alde mine, care discuta mult si gatesc din an in Pasti :peace: )

Buna! Ma bag si eu din nou in seama. Mi se par realiste cugetarile colegei noastre de forum. Sunt perfect de acord cu ele, nu numai pentru ca sunt eu in situatia asta. Dar asa cred ca, comunicarea si activitatea pe forum se vor marii. Cred si sper. Eu voi incepe prin a inscrie o reteta in concurs si a le inscrie in cartea de bucate pe cele neinscrise. Succes si numai ginduri bune, Nico.

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 19/08/2010 11:45

Nico, e drept ca daca nu ne povesteai ceva din experienta ta pe forum, nu aveam un tablou complet si pastram reguli care loveau chiar in cei care formeaza baza comunitatii rc. Asta este. Sunt probabil si alte probleme, dar daca ele nu sunt semnalate deschis, nu avem cum se le detectam si nici sa le solutionam. Ma bucur ca ai luat decizia sa participi la discutii si sper ca exemplul tau sa fie urmat si de cei care citesc din umbra si cred ca parerea lor nu conteaza. Conteaza toate parerile!
Sper sa se puna in aplicare propunerile noastre si altele(mai bune) si sa reusim sa refacem atmosfera prieteneasca de pe vremea cand rc era la inceputurile sale :cafea:

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 19/08/2010 12:00

Ok, scuze de intarziere ... Formal suna bine - 2 retete cu poze + vechime de 2 luni.

Din punct de vedere tehnic am o problema :P Cum stabilesc eu automat ca posturile din forum sunt retete? :)

Eu as pastra in plus si o limita mai mica de mesaje (ex 20).

Deci propunerea mea ar fi:
- 2o mesaje pe forum (astea se fac lejer in 2 luni)
- 2 retete propuse cu poze proprii
- vechime de 2 luni

Singura problema ramane cu verificarea automata a retetelor ... Eu as merge pe retete publicate si in cartea de bucate - ca asa am putea verifica automat + se mai verifica si la aprobare daca nu sunt copiate ... , dar din pacate e posibil ca aprobarea lor sa ia mult timp :(
Imagine

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 19/08/2010 12:20

Nici daca sunt trecute in lista de asteptare in carte nu poti vedea?

Nu de alta, dar pana ajung in carte....
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 19/08/2010 12:52

Da, pot vedea pe cele din lista de asteptare ce au poze (discutie de pe forum asociata) ... singura problema e ca ele nu sunt verificate ... Pot fi duplicate de ex. sau chiar copiate ...

E drept ca dupa verificare ... userul respectiv si-ar pierde dreptul de vot daca de ex - se sterge o reteta ... Vreti sa mergem asa pe varianta cu lista de asteptare? ... e realizabila tehnic.
Imagine

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 19/08/2010 01:17

daca varianta cu lista de asteptare e singura posibila din punct de vedere tehnic, atunci asta trebuie sa ramana

mai sunt alte idei?

eram sigura ca, tehnic, nu o sa fie prea simplu de implementat

deci o sa fie:

1. vechime pe forum (minim 2 luni)

2. retete publicate pe forum si propuse spre publicare in cartea de bucate ( aici vor aparea pe lista de asteptare)=> poate ar trebui sa dam o mana de ajutor acolo (daca se pot face chestii simple, solicita si tu, adi)

3. minim 20 mesaje pe forum (de asta nu sunt foarte convinsa)

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 19/08/2010 08:13

Exact asta am vrut sa zic si eu...Adi , daca ai nevoie de ajutor la verificari simple striga " tolvai" ( adica ajutor :wink: )...santem cateva care putem pune mana :) ....idea cu lista de asteptare suna ok...cu unele i pedimente :x dar e mai bine decat ce a fost ,se mai limiteaza putin clonele, spamurile :? :peace: :flower:

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 19/08/2010 09:37

...cred ca trebuie sa renuntam la conditia ca 20 mesaje sa fie postate pe forum(pentru dreptul de vot)
Am descoperit alt membru (din 2008), Emuta, care are si retete in cartea de bucate (in nr de 3) dar nu are drept de vot. Trebuie sa renuntam la limita de mesaje.

Chiar ma intrebam de ce nu voteaza cei cu retete in cartea de bucate- ca sunt destui cu retete si fara activitate pe forum.. :? :x Nu voteaza ca i-am limitat noi. 8)

ceva de genul: ne impuscam singuri in picior.. (n-am gasit alta figura de stil..) :peace:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 19/08/2010 10:24

Sau ca au renuntat sa mai intre pe la noi :cry: ( nu mi-o luati in nume de rau ,nu vreau sa ating pe nimeni) ..... 8) ...sper ca nu e asa si astept sa le vedem din nou cu activitate ( in limita posibilitatilor) :peace: ( retete cu poze sau doar simple comentarii) :flower:

liana10
Bucatar in devenire

Mesajde liana10 » 20/08/2010 02:40

yafa scrie:Eu propun o vechime pe forum, cel putin 2 luni cu activitate sustinuta, retete cu poze si pas cu pas macar 10-15.

Macar 10-15 poze?????
Nu crezi ca e exagerat?
Daca prepar o omleta cu ciuperci, cui sa-i fac 15 poze, bucatariei si veselei?
Fiecare reteta are complexitatea ei, unele sunt simple si usoare, ca de exemplu salatele, care nu necesita mai mult de 2-3 fotografii, altele sunt grele si complicate, dar tot n-ajungi sa sari de 15 fotografii, asta daca nu i-a intepenit fotografului degetul pe blitz.
Obligatoriu ar trebui maxim 3 fotografii: una cu ingredientele, alta din timpul prepararii si poza finala. Daca sunt mai multe fotografii, cu atat mai bine, constituie un avantaj. :wink:

Înapoi la “Sugestii si reclamatii”