Propuneri modificare mod votare concurs

Aici puteti posta critici (sau laude) la adresa site-lui. De asemenea puteti face orice sugestie privitoare la ce ar trebui schimbat sau la ce ati fi interesat sa vedeti pe site.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, Moderatori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 20/08/2010 03:37

Cred ca 3 poze sant cam putine :( ....sant persoane care nu au experienta in ale gatitului si nu pricep unele faze, deci cred ca ar trebui pas cu pas ( sau aproape :wink: )postat mersul unei retete....e normal ca la o omleta nu ai cum sa pui 10 poze( hai sa nu exageram :( ) sau la o salata( :?: )...e un common sense :wink:

Nu te supara , dar vreau sa iti pun o intrebare....se poate?....in unele cazuri citesc printre randuri o anumita doza de satisfactie rautacioasa si ma intreb de ce?....nu e vorba de acuma, ma gandeam la ce ai scris la reteta postata de Yafa ( macarons...) stii foarte bine ca ea de cate ori expune o reteta ataseaza si pozele necesare....de data asta s-a intamplat sa nu aibe ( te-ai gandit ca poate a avut un motiv pentru asta ?)....citind ce ai scris, mi-ai dat sentimentul ca ai stat la panda ca sa vezi o mica greseala ( la editori???)...trebuie sa cred altceva decat ce ai scris oare?

Mesajul primit de mine, ( asta am inteles eu ) nu a fost unul din cele mai fericite :cry: ......
Am inteles ca vrei cu tot dinadinsul sa faci parte din clubul editorial, am inteles ca ti-a fost explicata situatia , dar totusi sentimentul meu este cel de mai sus.
Sa-mi fie cu iertare daca am gresit , sau am inteles /interpretat gresit cele scrise de tine.
Nu mi-o lua in nume de rau , nu am nimic cu tine, chiar imi face placere sa iti citesc retetele si comentarile , dar a trebuit sa imi spun parerea....se poate intampla si la tine sau la mine sau la oricare alta de pe Rc sa nu poate odata sa isi expuna pas cu pas pozele la reteta, asta nu inseamna ca trebuie sa sarim la concluzia /presupunere( sau cum vrei sa o numesti) ca " a cumparat-o " si apoi a postat-o.
E jignitor , nu crezi? :wink: mai ales cand este o membra veche si cu atat de multe retete cu poze atasate ...e o dovada, nu?

Scuze daca am jignit cumva, nu a fost asta intentia, a fost pur si simplu reactia gustului amar pe care l-am avut citind cele ce ai scris :cry: :flower: :peace:

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 20/08/2010 08:33

Acest mesaj imi apartine si vine din cadrul acestei discutii:
http://reteteculinare.ro/forum/post-98614.html#98614
mai precis de la reteta Macarons cu lamaie
propusa de yafa.

liana10 scrie:Pacat...propui ca retetele sa se faca pas cu pas, cu 10-15 poze, dar nici tu nu-ti respecti propria hotarare.
Pot sa cred ca le-ai cumparat si pozat, nu-i asa? :lol:

Dupa cum bine ai remarcat, yafa a propus ca cei care vor sa aiba drept de vot la concurs, sa posteze retete prezentate pas cu pas, numarul acestora sa fie 10-15.
Aceasta este PROPUNEREA ei. O idee, o parere, care se discuta inca in alta zona a forumului. (Apropos, Liana, nu te-am vazut acolo, la discutii, desi am zis ca fiecare trebuie sa isi exprime parerea in cadrul acelei discutii nu in alte zone, nu aici, nu in alte locuri!!)
Aceasta propunere facuta de yafa- 10-15 poze- a ramas in stadiul de propunere. Nu-mi stiu ca cineva sa o fi sustinut si adoptat inca!! Deci nimeni de pe acest site, nici macar yafa, nu e obligat sa posteze retete cu 10-15 poze. Pana nu se adopta propunerea, nu trebuie sa o punem in aplicare.
E ca si cum eu as propune sa asezam vasele simetric pe masa(in cadrul unei discutii de regulament) si, inainte ca discutia sa se termine si propunerea mea sa fie adoptata, tu sa imi reprosezi ca vasele din poza x de la reteta y postata, paralel cu discutia, nu sunt simetric asezate. E absurd!

Vreau sa fiu foarte clara, Liana, si cu acest post explicatiile mele pe aceasta tema, offtopic iau sfarsit:

Pentru ca discutam regulamentul concursului in cadrul altui topic, nu suntem indreptatiti sa privim circumspect retetele postate simultan cu discutia pe forum.
Nu avem dreptul moral sa luam segmente din acea discutie, pareri, propuneri si sa incercam sa il lovim pe cel care le-a emis in alta zona a forumului, sa ii reprosam acestuia ca nu respecta ceva ce doar a propus sau a zis- dar inca nu a fost adoptat de comunitate.

Ceea ce nu ai inteles tu este ca noi discutam dreptul de vot al userilor nou-veniti pe rc.
Nu punem in discutie dreptul de vot al userilor cu vechime mai mare de 2 luni.
NU PUNEM IN DISCUTIE DREPTUL DE VOT AL USERULUI YAFA!
NU PUNEM SI NU AM PUS IN DISCUTIE DREPTUL DE VOT AL USERULUI LIANA10!

ACESTIA SUNT USERI VECHI, AU DEJA DREPT DE VOT, au activitate pe site. Ei pot posta si retete fara poze, este treaba lor!!!!
Eu, de exemplu, daca am chef ca in 5 ani sa postez 21 retete si 4000 de mesaje, doar asta fac, e treaba mea!
Se fac propuneri la subiectul de modificare a regulamentului, nu oriunde, nu unde ne amintim noi !!!Se discuta numai acolo, nu la orice subiect ne iese in cale! Daca vrem sa facem referire la un alt subiect, copiem linkul si astfel facem trimiterea de rigoare!

In alta ordine de idei, ceea ce ai replicat tu aici, nu este ironic, este tendentionist si revansard.
-------------------------------------------------------------------------
Am postat acest mesaj si aici, pentru ca e normal ca ceea ce avem de discutat, obiectat, "dat in cap unul-altuia", pus la zid, sa se intample aici :wink:
---------------------------------------------------------
Referitor la 3 poze(maximum):
nu propunem un maxim. propunem un minim. pentru ca maxim e lasat la latitudinea fiecaruia dintre noi.

lilianacostache
Bucatar in devenire

Mesajde lilianacostache » 20/08/2010 09:50

Cara, Pupi, tot offtopic, sunt de aceeasi parere ca din postarile Lianei pe forum transpare atata malitiozitate incat nu ma pot abtine sa ma intreb daca nu cumva ar trebui sa o manifeste in alta parte. Altminteri va sfarsi prin a monologa, tocmai din prea multa nevoie de atentie.

Revenind la ale noastre, deja s-au conturat cerintele pentru dreptul de vot si propun sa finalizam discutia in aceasta privinta.
Bucataria salveaza Romania!

http://vorbalilianei.blogspot.com/

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 20/08/2010 10:18

Dragelor, sa-mi fie iertat dar cred ca iar lumea m-a inteles rau. Propunerea mea fusese la no de retete 10-15 si nu numarul de poze. Era o propunere si apoi mi-am dat seama ca ceream prea multe.

Restul....reactia Lianei....no comment, nu stiu de ce dar o asteptam!
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 20/08/2010 10:35

Sa vina Adi :wink: .....ADIIIIII :paguba: :paguba: ....Halloooooo , e cineva acasa? :?: ....incep sa se contureze cerintele :lol:

liana10
Bucatar in devenire

Mesajde liana10 » 20/08/2010 12:10

pupi scrie:Cred ca 3 poze sant cam putine :( ....sant persoane care nu au experienta in ale gatitului si nu pricep unele faze, deci cred ca ar trebui pas cu pas ( sau aproape :wink: )postat mersul unei retete....e normal ca la o omleta nu ai cum sa pui 10 poze( hai sa nu exageram :( ) sau la o salata( :?: )...e un common sense :wink:

Nu te supara , dar vreau sa iti pun o intrebare....se poate?....in unele cazuri citesc printre randuri o anumita doza de satisfactie rautacioasa si ma intreb de ce?....nu e vorba de acuma, ma gandeam la ce ai scris la reteta postata de Yafa ( macarons...) stii foarte bine ca ea de cate ori expune o reteta ataseaza si pozele necesare....de data asta s-a intamplat sa nu aibe ( te-ai gandit ca poate a avut un motiv pentru asta ?)....citind ce ai scris, mi-ai dat sentimentul ca ai stat la panda ca sa vezi o mica greseala ( la editori???)...trebuie sa cred altceva decat ce ai scris oare?

Mesajul primit de mine, ( asta am inteles eu ) nu a fost unul din cele mai fericite :cry: ......
Am inteles ca vrei cu tot dinadinsul sa faci parte din clubul editorial, am inteles ca ti-a fost explicata situatia , dar totusi sentimentul meu este cel de mai sus.
Sa-mi fie cu iertare daca am gresit , sau am inteles /interpretat gresit cele scrise de tine.
Nu mi-o lua in nume de rau , nu am nimic cu tine, chiar imi face placere sa iti citesc retetele si comentarile , dar a trebuit sa imi spun parerea....se poate intampla si la tine sau la mine sau la oricare alta de pe Rc sa nu poate odata sa isi expuna pas cu pas pozele la reteta, asta nu inseamna ca trebuie sa sarim la concluzia /presupunere( sau cum vrei sa o numesti) ca " a cumparat-o " si apoi a postat-o.
E jignitor , nu crezi? :wink: mai ales cand este o membra veche si cu atat de multe retete cu poze atasate ...e o dovada, nu?

Scuze daca am jignit cumva, nu a fost asta intentia, a fost pur si simplu reactia gustului amar pe care l-am avut citind cele ce ai scris :cry: :flower: :peace:

Tocmai i-am raspuns si Yafei si la fel am sa scriu si aici: ne-a obisnuit cu retete pas cu pas si tocmai macaroonsii, o reteta destul de grea, nu are pozele explicative. Plus ca mai are vreo doua retete de macaroonsi postate pe blog care la fel, nu au decat poza finala.
As vrea sa-i fac si eu, dar nu ma incumet citind parerile unor experte, carora nu le-au iesit, chiar mi s-au parut complicati.
De Yafa mi-a placut foarte mult, am vrut sa-i iau eu interviul, atunci cand a castigat, dar...asta e, i l-ai luat tu pana la urma si a fost reusit. Atunci am vrut sa fac parte din grupul de editori, acum, nu!
Nu am vrut sa supar pe nimeni si imi cer scuze daca am jignit pe cineva, asa sunt eu, mai rautacioasa, intodeauna ma gandesc la ce-i mai rau, cand nu mi se da explicatii, vreau mereu dovezi pentru a crede in ceva, sunt o pesimista si o prapastioasa, imi trag o palma imediat si stau cuminte pana-mi trece.

:master: :master: :master:

liana10
Bucatar in devenire

Mesajde liana10 » 20/08/2010 12:14

Cara, uite am propus in cadrul topicului Voteaza Bucatarul...urmatorul lucru:
"Tocmai din cauza posibilei fraudari a unui concurs prin voturi, se apeleaza la un juriu.
Sau ca la Eurovision:public+juriu= castigatori.
O fi Maria Sa-Publicul-dar in cazul de fatza a fost Pacala..."

Pe urma am fost cam ocupata cu viata mea si nu prea am avut timp sa intru pana ieri, cand am reusit sa citesc doar vreo 3 pg din acest topic si am vazut ca Lory a fost in asentimentul meu, de aceea nu am mai propus nimic.

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 20/08/2010 02:43

Abia acum am apucat sa intru pupi :)

Deci legat de regulament:
1. vechime pe forum (minim 2 luni)
2. minim 2 retete publicate pe forum si propuse spre publicare in cartea de bucate (3 poze min de fiecare)
3. minim 10 mesaje pe forum

De ce vreau sa pastrez limita de mesaje (chiar daca f jos ...) pentru ca pot apare useri facuti doar cu 2 posturi pe forum ... si 3 poze per post si gata ... Asa mai trebuie sa se prezinte, sa raspunda macar la reteta lor .. etc

Privind aprobarea ... poate reusesc sa fac in noul update si posibilitatea de a fi verificate/editate si de alti utilizatori (membri ai comunitatii). Dar nu pot promite inca nimic - pt ca mai avem inca multe de facut

In rest nu mai comentez nici eu legat de mesajele off-topic si transpunerea propunerilor pe alte planuri. Cred ca a fost cara destul de clara ...
Imagine

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 20/08/2010 02:52

adi scrie:Abia acum am apucat sa intru pupi :)

Deci legat de regulament:
1. vechime pe forum (minim 2 luni)
2. minim 2 retete publicate pe forum si propuse spre publicare in cartea de bucate (3 poze min de fiecare)
3. minim 10 mesaje pe forum

De ce vreau sa pastrez limita de mesaje (chiar daca f jos ...) pentru ca pot apare useri facuti doar cu 2 posturi pe forum ... si 3 poze per post si gata ... Asa mai trebuie sa se prezinte, sa raspunda macar la reteta lor .. etc

acum am inteles de ce insistai cu limita de mesaje. e foarte logic. daca crezi ca e mai ok sa lasam 20, lasam 20.
am vazut ca unii scriau in doar cateva minute 28 mesaje- dintr-un foc!... ce nu face nevoia din om?
.. in doua luni, daca iti place un forum si daca esti interesat cat de cat de ce se intampla pe acolo, poti scrie in medie 0,3(3) mesaje pe zi..

:cafea:

ps: daca nu o sa inchizi mai curand discutia asta, s-ar putea sa vin cu propunerea ca userii sa fie loviti de cel putin un meteorit si abia dupa ce vin cu encefalograma care demonstreaza impactul, sa capete drept de vot :sfant:
Ultima oară modificat 20/08/2010 02:59 de către cara, modificat 1 dată în total.

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 20/08/2010 02:58

Pastram atunci 20 ... in noua versiune a site-ului vom avea grija sa fie foarte clare si conditiile pt votare - si de ex cate conditii mai ai de indeplinit pana cand poti vota ...

In mod normal o sa avem activat regulamentul in cadrul votarii in forma asta pentru concursul curent cu dovlecei (de care se pare ca am cam uitat cu atatea discutii) :)
Imagine

Înapoi la “Sugestii si reclamatii”