Propuneri modificare mod votare concurs

Aici puteti posta critici (sau laude) la adresa site-lui. De asemenea puteti face orice sugestie privitoare la ce ar trebui schimbat sau la ce ati fi interesat sa vedeti pe site.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, Moderatori

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 20/08/2010 03:46

cara scrie:
adi scrie:Abia acum am apucat sa intru pupi :)

Deci legat de regulament:
1. vechime pe forum (minim 2 luni)
2. minim 2 retete publicate pe forum si propuse spre publicare in cartea de bucate (3 poze min de fiecare)
3. minim 10 mesaje pe forum

De ce vreau sa pastrez limita de mesaje (chiar daca f jos ...) pentru ca pot apare useri facuti doar cu 2 posturi pe forum ... si 3 poze per post si gata ... Asa mai trebuie sa se prezinte, sa raspunda macar la reteta lor .. etc

acum am inteles de ce insistai cu limita de mesaje. e foarte logic. daca crezi ca e mai ok sa lasam 20, lasam 20.
am vazut ca unii scriau in doar cateva minute 28 mesaje- dintr-un foc!... ce nu face nevoia din om?
.. in doua luni, daca iti place un forum si daca esti interesat cat de cat de ce se intampla pe acolo, poti scrie in medie 0,3(3) mesaje pe zi..

:cafea:

ps: daca nu o sa inchizi mai curand discutia asta, s-ar putea sa vin cu propunerea ca userii sa fie loviti de cel putin un meteorit si abia dupa ce vin cu encefalograma care demonstreaza impactul, sa capete drept de vot :sfant:

=)) =)) =)) Cara, d'astia au fost destui chiar luna asta si ce dovada in plus mai trebuie decat insesi mesajele lor (vezi "borcanele dragalase"...etc. :twisted: ) Tre sa fii musai lovit de un meteorit ca sa postezi asemenea mesaje :shock:

Mai bine le cerem dovada ca au au fost rapiti de extraterestri si in timpul acestiu sejur au deprins niste retete pe care cu drag si generozitate ni le impartasesc si noua :D !!!

qadrianaq
Incepator

Mesajde qadrianaq » 20/08/2010 05:16

of
din ce in ce mai multe discutii, sincer mai bine nu erau cartile alea, ca nu se mai certau oamenii atat
oricum sper sa iasa ok pana la final tot , sa se stabileasca reguli clare si mai stricte
:!:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 20/08/2010 05:21

qadrianaq, s-au terminat , :P , cearta nu a fost :) ...un schimb de opinii , da....oricum era normal, ca din cand in cand, sa mai fie si un uragan din asta ...nu se poate sa fie doar vreme calma :) ...asa sant femeile :cry: :)
Adi lucreaza la finisarea si postarea noilor reguli =D> ....vina nu e a noastra :rusine: ....e a celor care vor mai mult decat li se cuvine :cry:

iulianav7
Incepator

Mesajde iulianav7 » 20/08/2010 05:35

Ma bag si eu in discutie, complet aiurea... si sincer chiar v-as ruga sa ma scuzati, sau pur si simplu sa ma ignorati.
Eu nu sunt un membru activ si nici nu cred ca voi deveni pe viitor.
Am votat de fiecare data cand am avut ocazia, insa nu cred ca voi mai vota pe viitor, pentru ca pana acum acest concurs ma amuza teribil dar cu cele intamplate in ultimul timp nu prea mai gasesc nimic amuzant in concursul asta.
In fine, poate gresesc dar eu asa l-am considerat, ca pe ceva amuzant.
Motivul pentru care nu voi deveni activa tine de mine si nu de acest forum caruia eu sincer chiar n-am ce sa-i reprosez. Ar fi absurd din partea mea.
Din potriva, chiar as vrea sa va multumesc, pentru ca de la voi cele/cei care postati si comentati retete noi sau vechi, chiar nu conteaza, eu am invatat slava Domnului foarte multe. Nu intru in detalii, insa vreau sa va spun, ca pentru mine faptul c-am aflat de exemplu din ce motiv nu mi-a iesit un preparat candva... este chiar important.
Cine n-au fost candva in pana de idei? Cand stai si te gandesti, vaaai oare ca sa mai gatesc in seara asta???
Sincer va spun, cel mai mare beneficiu pe care l-am avut consultand acest forum, a fost acela de a obtine idei noi.
Dar, dupa ce v-am urmarit mesajele referitoare la procedura de vot, ma intreb daca n-ar fi mai indicat sa renuntati complet la premiul acela simbolic sau cum o fi el, poate cine stie...daca nu mai exista o miza chiar si simbolica, mica sau cum o fi ea (eu cu ocazia asta am aflat ca exista si un premiu fizic), poate participantele/participantii nu vor mai investi emotional asa de mult.

Scuze ca m-am bagat intr-o discutie, care sincer chiar nu ma priveste. Dar am simtit nevoia sa-mi exprim multumirea pentru toate avantajele (eu asa le consider) pe care le-am avut consultand acest forum, si mi-am permis sa vin cu o idee care poate este stupida.

Numai bine

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 20/08/2010 10:38

iulianav7 scrie:Ma bag si eu in discutie, complet aiurea... si sincer chiar v-as ruga sa ma scuzati, sau pur si simplu sa ma ignorati.
Eu nu sunt un membru activ si nici nu cred ca voi deveni pe viitor.
Am votat de fiecare data cand am avut ocazia, insa nu cred ca voi mai vota pe viitor, pentru ca pana acum acest concurs ma amuza teribil dar cu cele intamplate in ultimul timp nu prea mai gasesc nimic amuzant in concursul asta.
(...)
Dar, dupa ce v-am urmarit mesajele referitoare la procedura de vot, ma intreb daca n-ar fi mai indicat sa renuntati complet la premiul acela simbolic sau cum o fi el, poate cine stie...daca nu mai exista o miza chiar si simbolica, mica sau cum o fi ea (eu cu ocazia asta am aflat ca exista si un premiu fizic), poate participantele/participantii nu vor mai investi emotional asa de mult.

Scuze ca m-am bagat intr-o discutie, care sincer chiar nu ma priveste. Dar am simtit nevoia sa-mi exprim multumirea pentru toate avantajele (eu asa le consider) pe care le-am avut consultand acest forum, si mi-am permis sa vin cu o idee care poate este stupida.

Numai bine

Iuliana, :cafea: (eu sunt responsabila cu cafeaua :wink: )
Am citit mesajul tau inca de cand l-ai postat. Propunerea de a anula premiul vine destul de tarziu. Nu e rea, desigur, insa este un pic tardiva. Din cate vezi deja exista un premiu material. Nu este nevoie ca premiul sa fie material ca sa se iste discutii sau sa se faca diverse tertipuri. Chiar si cand se ofera doar premiul virtual, polonicul "de aur" - ai avut timp sa observi si tu- lucrurile nu decurg ok. Chiar daca se ofera o jumatate de steluta sau o virgula, se duc lupte crancene..In orice concurs e o ierarhie, si noi am ramas cu totii fixati pe premiul 1 cu coronita... - cel din clasele primare- toti il vrem.
Concluzia e ca, pentru ca sa se linisteasca apele, nu trebuie desfiintat premiul, trebuie desfiintat concursul, pentru ca daca avem concurs, miza ar ramane acel loc 1- cu toate investitiile emotionale de rigoare..

Nu am inteles totusi de ce nu vrei sa mai votezi.

unqzz
Bucatar in devenire

Mesajde unqzz » 16/08/2011 03:59

...
Ultima oară modificat 16/08/2011 07:33 de către unqzz, modificat 1 dată în total.
Happy cooking!
(gateala placuta!)

black_sweet_crush
Bucatar

Mesajde black_sweet_crush » 16/08/2011 05:10

Mi-au venit cuvintele navala si pana la urma au plecat, asa cum au venit =)) . Azi sunt in forma maxima la incalcit si incurcat, asa ca dati-mi prezumtia de nevinovatie, nu sunt in deplinatatea facultatilor de orice fel :o :o =)) . O fi de la zaharul din sange :paguba:
Eu cred ca administratorii astia sunt niste tipi inteligenti, nu doar ''niste'' care n-aveau ce face si s-au gandit sa faca un site culinar.Adi a zis ca a verificat reteta inainte, a fost ok si a aprobat-o in concurs, ce atata tam-tam?acuma, daca concurentul (nu vorbesc de anisoara) care participa la concurs ne-a pacalit, din moment ce administratorul a aprobat participarea, deja pisica nu mai e la concurent..daca ma intelegeti, asa ca nu e cazul sa ne aruncam la gatul lui, mai ales cand e amabil si nu ne raspunde cu aceeasi moneda.Eu il vad pe Adi mai cu motz si merg pe mana lui, ca de-aia e 'parintele' nostru aici si daca el a zis ca e bine, eu ma intorc la munca mea si nu mai imi bat capul sa scotocesc prin toate ungherele dupa senzational.
Imi pare rau ca s-a ajuns aici, as vrea s-o vad pe Pupi, de exemplu, cum ne trateaza cu superioritate (ohooo, si ar avea de ce!), ca doar ne arata mura-n gura toate cele si nu la modul ''luati si voi, fraieri cocliti!''. ci cu prietenie, dedicare si blandete.nu o face, bineinteles ca e o doamna nemaipomenit de diplomata si chiar daca are ceva de comentat, o face altfel, fara sa te simti ofensat, de ti-e mai mare dragul de ea.
Deja s-a ajuns prea departe(parerea mea) cu aerele de superioritate gratuite. sunt sigura ca o sa-mi atrag muuulte comentarii neplacute (si mi-e si frica naibi sa mai vizitez subiectul asta), dar de fiecare data cand intru pe forum si mai vad cate-un comment aruncat din pomul atotstiintei, mi se ridica tensiunea!
Stiu ca nu particip la acest forum decat cu ''taca-taca'' =)) , ''tecnologiili'' si cunostintele mele in materie nu-mi permit mai mult, ma uit la voi si va admir, apoi execut ce mi se pare accesibil si pe masura puterilor mele. Asta ca sa va arat ca sunt constienta de nivelul la care ma aflu, sa nu se zburleasca cineva ca ''uite-o pe-asta care nici macar nu posteaza vreo reteta''....Nu am ce sa postez, ciorba de perisoare si snitele stie sa faca oricine si daca nu stie, le gaseste deja aici :wink: .
Unzz, un vot l-ai pierdut din partea mea si asta nu doar la concurs. ai facut prea mare valva si nu ai aratat decat ca nu stii sa accepti faptul ca nu esti cel mai bun. si chiar nu esti. o diploma de bucatar nu inseamna ca esti talentat din cale-afara si nici la capitolul ''relatii interpersonale'' nu stai prea roz. singura care te-a pus in banca ta a fost Iulia si-acum esti matza blanda cu ea ca iar isi scoate ghearele.Te admir la capitolul rabdare si cand ai aparut pe site cu bibilelile, chiar m-ai impresionat cu rabdarea si imaginatia de care ai dat dovada.Tu te-ai fript pe alte site-uri si-ai avut dreptate acolo cu tanti care a castigat frigiderul, dar aici ne cunostem mai bine intre noi, suntem mai mult decat o reteta participanta la un concurs....
Va las momentan, mai am treaba...

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 16/08/2011 05:34

SPER CA AICI SE VA INCHEIA TOTUL.....probabil se va lucra din nou la regulament, se va hotara regulamentul ceva mai clar, mai fara posibilitati de "interpretare dupa bunul plac", speram ca NU se va mai putea desface firul in patru si se va putea lua de bun exact ceia ce este scris

unqzz
Bucatar in devenire

Mesajde unqzz » 16/08/2011 05:36

...
Happy cooking!

(gateala placuta!)

black_sweet_crush
Bucatar

Mesajde black_sweet_crush » 16/08/2011 05:41

...

Înapoi la “Sugestii si reclamatii”