Retete cu adevarat romanesti !

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 17/03/2006 09:22

inutil si ineficient
Ultima oară modificat 17/03/2006 04:50 de către cara, modificat 1 dată în total.

cara
antitalent culinar

Re: scuze

Mesajde cara » 17/03/2006 10:20

kia scrie: si in final..cred ca suntem prea rai si prea plini de noi sa repezim asa pe cineva care a fost asa dragut si ne-a prezentat o idee originala..normal ca sunt bine venite si obiectiile dar eu nu am citi decit ''strimbaturi de nas''...

kia, nu suntem rai! suntem realisti si avem simtul umorului dezvoltat. daca adriana_in_bucatarie il are in stare embrionara, e strict problema ei.
si cred ca ea de fapt nu are nevoie de sfaturi, pareri, pentru ca are o idee fixa pe care de fapt vrea s-o urmeze si s-o puna in practica(pentru ca asa gandeste ea "mitologia romaneasca" si "cultura romaneasca"..ca fiind reduse la un _fals-mit_: dracula+vampiri).
nu e nimic original in asta! e doar o aberatie care, din pacate s-a perpetuat, care nu defineste spiritul romanesc, nu-i nici macar tangentiala
acestuia si care ar trebui sa fie _demontata_!

daca vrem fictiune: realizam seri "vampiresti"(pentru ca in momentul in care bati moneda pe vampiri/dracula, scopul nu e sa invalui Romania in mister si sa-i tentezi pe altii sa-l dezlege vizitand, sau sa spui in final ca totul e fictiune, nu! efectul inevitabil, independent de scopul invocat, o sa fie numai perpetuarea acestui "fals-mit")

daca vrem realitate, ramanem ancorati in realitatea romaneasca(nu-i atat de searbada in absenta "vampirilor")

iar daca suntem peste hotare si suntem incapabili sa recompunem realitatea romaneasca.., nu trebuie sa ne jenam de asta, dar nici sa alunecam in ridicol.
Ultima oară modificat 17/03/2006 11:31 de către cara, modificat 1 dată în total.

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 17/03/2006 11:30

in privintza bucatelor cu specific romanesc, poate ca se mai gasesc si pe internet opinii avizate:
http://www.adhoc-roumanie.com/bucatarierom.html
sau iar o sa replicam ca sarmalutele cu varza sunt de fapt turcesti????

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 17/03/2006 12:38

Eu astept poze de la petrecerea asta romaneasca sa vad cum a iesit pana la urma atmosfera si ce a iesit din atatea discutii mai mult sau mai putin contradictorii :shock:

Înapoi la “Zona libera”