Robot de bucatarie

Cunoasteti mici trucuri usor de realizat, dar care fac diferenta dintre o mancare reusita si una esuata? Prezentati-le aici pentru cei care nu au reusit inca sa le descopere singuri. De asemenea daca aveti nelamuriri privind anumite retete veti primi ajutor din partea membrilor comunitatii.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

zuli
Incepator

Mesajde zuli » 08/04/2006 12:22

nu vreti sa puneti niste poze cu sculele voastre :?:
astept sa imi clatesc ochii :) :rugaciune:
Zuli
inteleptul nu spune ce stie ,iar prostul nu stie ce spune

mary
Incepator

Mesajde mary » 09/04/2006 12:36

Eu am un moulinex genius 200 de care sunt tare multumita.Intra-adevar carnea o marunteste tip pasta dar pentru carnea de pasare merge, pentru ca si la masina de tocat clasica aproape la fel iese datorita texturii acestui tip de carne.Atunci cand pregatesc tocaturi pun separat ingredientele la tocat (carne, ceapa, alte legume) si vasul se curata la sfarsit foarte usor . Are multe accesorii (blender, minitocator,storcator de fructe, storcator de citrice, diverse discuri de feliere, cutit)Dezavantaj - cutia pentru accesorii ocupa destul de mult loc si o tin separat.Desi face de toate acum m-ar tenta un robot cu partea activa mobila sa-l poti folosi si cu alte vase ( mai mari sau mai mici). Cred ca un robot trebuie ales si in functie de specificul culinar al fiecarei familii.Dar oferta este asa de mare incat poti sa gasesti ceva pe gustul tau.
mary

Dodoonofe
Incepator

robot bucatarie

Mesajde Dodoonofe » 09/10/2006 05:14

Ioana scrie:eu am un Philips HR7758. Sunt foarte multumita de el. Face de toate exceptand stoarcerea fructelor, dar stoarce citrice.

Are putere 800W(si 1000 la framantat), cam la asta am inteles ca trebuie sa te uiti. Sa fie puterea mare(peste 800W).

Ce optiuni are al meu: blender cu sita, cutit pentru taiat, bate albusuri(creme...), framanta aluat, are discuri pentru razuit si feliat, masina de tocat carne si storcator de citrice.

asta e: http://www.1001case.ro/Robot_de_bucatar ... _p453.html

eu l-am luat de la altex cu 10 mil lei(~280 Euro).

poti sa-mi spui cum toaca carnea? vreau sa cumpar si eu un robot de bucatarie si mi-ar placea un philips ca al tau dar mi-e teama ca dau mai multi bani si masina de tocat carne nu e cine stie ce....
mercic
Teodora

Ioana
Bucatar Sef

Mesajde Ioana » 09/10/2006 07:08

carnea o toaca foarte bine.

o singura data nu mi-a tocat carnea de porc bine, ca avea multa piele si zgarciuri si a trebuit sa o tai bucatele mai mici decat de obicei si sa o curat ca sa nu se blocheze aparatul. dar in rest eu am tocat usor si carne de porc si de pui. de vita nu am incercat.

helen357
Incepator

Atentie...

Mesajde helen357 » 22/03/2007 03:09

Atentie la cum se foloseste robotul de bucatarie... :D
http://www.funpic.ro/En/ViewPic.php?ItemId=49

Înapoi la “Sfaturi utile in bucatarie”