sfaturi pentru conservele de iarna

Cunoasteti mici trucuri usor de realizat, dar care fac diferenta dintre o mancare reusita si una esuata? Prezentati-le aici pentru cei care nu au reusit inca sa le descopere singuri. De asemenea daca aveti nelamuriri privind anumite retete veti primi ajutor din partea membrilor comunitatii.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 19/09/2007 09:35

Leila nu am incercat dar anul asta o sa pun si eu 2 ardei ( ca aici se gasesc niste uriasi de ardei din 1 bucata hranesti un batalion :P ).... mai prin noiembrie la sfirsit ca sa fie gata de craciun. Anul trecut am facut o incercare cu varza tocata si ardei taiat felii si pus in straturi intre varza ( ca un fel de salata ) insa in saramura .. i.a placut si lui F (care uraste otetul) ...

insa eu recunosc ca nu sunt in stare sa fac muraturi care sa tina.. si ma chinuiesc, sterilizez ori la MO ori in cuptor borcanele, le-am si fiert la bain marie ... si tot degeaba asa ca m-am invatat minte si pun cantitati mici de tot iar cind sunt murate le maninc si tot asa... avantaj ca se gasesc ingredientele si iarna si vara ( ardei, varza, conopida .... ) ... pt restul astept pachet de la tata dar cum el tb sa desfaca borcanul si sa trimita in plastice ( ca sa nu se sparga cind arunca aia coletul de colo dincolo) sunt obligata sa le consum rapid si sa le tin in frigider intre timp .... asa ca mie imi vor sosi gogosarii prin decembrie .

adry
Bucatar de elita

Mesajde adry » 19/09/2007 05:22

Crista multumesc pentru reteta de ardei cu varza! :flower: :flower: :flower: Si eu sunt putin perplexa de dimensiunea ardeilor de aici de aceea ma gandeam sa pun gogosari cu varza! Sau capia ca sunt si aia parca mai mari ca cei din Ro! Aici toate legumele sunt gigante si fara gust :?

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 19/09/2007 10:31

Crista, folosesti sare iodata cumva cand pui muraturile ?

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 20/09/2007 08:28

nu iodata .. folosesc sarea aia cea mai ieftina :P simpla

pt 1 borcanel insa nici nu merita efortul ... asa ca nu mai chinuiesc ... fac èputin, maninc si dc mai vreau mai fac .. ingrediente se gasesc cam tot timpul anului ..

Adry eu nimeresc ardei cu gust bun dar numai aia rosii ... aia galbeni sau verzi sunt fara gust dar oricum nu sunt asa rai ca in alte tari ( zau acum ... eu in Germania sau in america am mincat niste cartoane :P ... plus ca dc le tineai 2 zile le puneai la gunoi durect ca se stricau ... sau mai era varianta le puteai tine cu saptaminile ca ramineau la fel -- asta e valabil si pt anumite rosii de aici dar nu mereu ... uneori ...

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 20/09/2007 10:30

:master: :master: :master: ce bine ca la noi in tara inca mai simtim gustul adevarat al legumelor si fructelor,dar ma intreb pana cand ?
:(

MIHHA
Incepator

Mesajde MIHHA » 20/09/2007 02:36

poate ne aratati si noua o fotografie cu ardeii vostri uraiasi

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 20/09/2007 03:31

Mihha o sa fac poza :P cu toate ca eu una ii aleg pe aia mai mici mereu din gramada ... AU cca 16 cmlungime ( chiar si mai mult unii ), sunt impartiti oarecum asa in 4 , au o forma cam dreptunghiulara si diametrul cam patratos, si pe diagonala ( nu latura ) au cca8 cm ... sunt galbeni, verzi si rosii ...

pina atunci uite poza de pe net
Imagine

Înapoi la “Sfaturi utile in bucatarie”