Sirop concentrat din flori de salcam

Cunoasteti retete de bauturi, de cocktail-uri sau alte amestecuri care garanteaza succesul unei petreceri? Postati-le aici pentru cei mai putin cunoscatori, dar la fel de petrecareti.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Sirop concentrat din flori de salcam

Mesajde pupi » 18/06/2011 11:42

Am fost cu mult noroc anul asta si am gasit o gramada de salcami chiar foarte aproape de unde locuiesc....am dat iama in ei, am si facut reclama la sucul si jeleul ( peltea) de flori de salcam precum si ceaiul si siropul pentru clatite/waffles.......
Deci am cules o gramada de flori de salcam,le-am spalat bine de tot si apoi am uscat putintel....apoi cu o foarfece ascutita am taiat florile de pe ciorchnii lor.....florile cand se masoare in cups, trebuiesc presate bine ca sa iasa cantitatea de 150 gr ....mie mi-a iesit 1 litru de concentrat....daca socotesc 4 linguri de concentrat la un pahar normal
oare cati litri de suc mi-au iesit????

650 ml apa
3 cups ( 660 gr ) de zahar
2 cups ( 150 gr) de flori de salcam
3 lingurite de sare de lamaie( 1 lingurita=1 plic= 5 gr..total 15 gr)

Deci, se spala bine florile, se curata de impuritati , se taie de pe ciorchini. Se aseaza intr-un vas.
Apa prevazuta in reteta se pune la fiert, cand a dat in fiert, se ia de pe foc, se introduce zaharul si se invarte cu o lingura de lemn pana se topeste tot zaharul.Se lasa la racit , apoi se adauga florile, deja curatate.
Se lasa asa pentru 24 de ore.
Dupa cele 24 de ore, se strecoara lichidul de flori ( le mai presam putin ca sa scoatem tot lichidul si dulceata precum si aroma din ele).
Lichidul se pune in vas iar florile se pot arunca( poate le gasiti o intrebuintare....eu nu am gasit decat ptr cele proaspeet).
Din cantitatea de lichid se iau 250 ml si se pun la foc. Se adauga cele 3 lingurite de sare de lamaie, se amesteca pana se topeste. Se ia de pe foc si se adauga inapoi peste restul de lichid. Se trage la sticle. SE serveste cu apa sau apa minerala si nu se mai adauga nimic in el.
SE combina apa cu cateva linguri de concentrat ( dupa gust), se serveste rece, in pahare mai inalte cu cuburi de gheata cu menta sau in cupe de coniac cu marginile trase in zahar tos si decorat cu flori de salcam proaspete
Fişiere ataşate
018 sirop concentrat de salcam.jpg
018 sirop concentrat de salcam.jpg (52.9 KiB) Vizualizat de 29367 ori
015  sirop concentrat de salcam.jpg
015 sirop concentrat de salcam.jpg (90.69 KiB) Vizualizat de 29367 ori
011 sirop concentrat de salcam.jpg
011 sirop concentrat de salcam.jpg (56.18 KiB) Vizualizat de 29367 ori
010 sirop concentrat de salcam.jpg
010 sirop concentrat de salcam.jpg (50.39 KiB) Vizualizat de 29367 ori
009 sirop concentrat de salcam.jpg
009 sirop concentrat de salcam.jpg (86.31 KiB) Vizualizat de 29367 ori
008 sirop concentrat de salcam.jpg
008 sirop concentrat de salcam.jpg (50.45 KiB) Vizualizat de 29367 ori
024 sirop concentrat de salcam.jpg
024 sirop concentrat de salcam.jpg (63.29 KiB) Vizualizat de 29367 ori
023 sirop concentrat de salcam.jpg
023 sirop concentrat de salcam.jpg (103.06 KiB) Vizualizat de 29367 ori
022 sirop concentrat de salcam.jpg
022 sirop concentrat de salcam.jpg (60.15 KiB) Vizualizat de 29367 ori
021 sirop concentrat de salcam.jpg
021 sirop concentrat de salcam.jpg (81.28 KiB) Vizualizat de 29367 ori
020 sirop concentrat de salcam.jpg
020 sirop concentrat de salcam.jpg (72.02 KiB) Vizualizat de 29367 ori
018 sirop concentrat de salcam.jpg
018 sirop concentrat de salcam.jpg (80.51 KiB) Vizualizat de 29367 ori
017 sirop concentrat de salcam.jpg
017 sirop concentrat de salcam.jpg (49.82 KiB) Vizualizat de 29367 ori

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 18/06/2011 12:44

WOOOOOOOOW pupi ce chestie :o :o :o :o Eu n-am facut niciodata :!: Dece oare nu am stiut?

Ai mei nu faceau din flori de salcam decat chestia aia care nici macar nu are nume romanesc (ori nu-l stiu eu in romaneste) de se ia ciorchinele intreg intregutz, se trece prin aluat mai groscior de clatite si se prajeste in ulei incins.

Vai, ce-ar mai bea fii-miu asa ceva non stop :( - va gelozesc un pic in pacatele si lenea mea :x - ce bunatati scoti din orice :shock:

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 18/06/2011 04:15

Si eu admiram florile de salcam, parfumul lor...si cam atat !!!
Le-am vazut inflorite acum 2 saptamani si cred ca nu mai sunt :badday: :badday: :badday:

Imi pot doar imagina gustul si aroma siropului :buuun: :buuun: :buuun:

Iti multumesc pentru reteta :!: O pastrez pentru anul viitor, langa cea de papadie :!:

:master: :master: :master:
:flower: :flower: :flower:

PS. Sunt doar in trecere si nu puteam sa nu va salut si sa va :hug: :hug: :hug:
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 19/06/2011 12:49

Vai Iulia, flori de salcam eu nu am mancat gatite, cel putin eu nu imi amintesc....dar ce imi amintesc extraordinar de bine este perioada primaverii , cand la joaca fiind, culegeam flori de salcam si sugeam dulceata din ele....mi-a ramas gustul intiparit....acuma cum am luat prima inghititura de suc indata mi-a aparut in minte imagini din copilarie.....parol, e un sirop tare bun....tot ai bea din el fara oprire :P...stai sa vezi jeleul de salcam ( pelteaua), nu am cuvinte sa descriu bunatatea, aroma, culoarea , limpeziciunea ....pun o sticluta pe posta ?????? :D :hug: :pup: :hug: :pup:.....

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 22/06/2011 08:54

Lucia, pacat ca ai admirat doar florile :wink: ....la anul sa le si culegi :P ....siropul asta are o aroma deosebita :buuun: ....imi place la nebunie.....am facut suc de soc si siropul asta concentrat, am acuma pe o perioada lunga de tip numai bunatati reci pentru stomacelul meu :P ....la anul am sa fac o portie tripla :D ....pupici si cand mai ai timp mai da un semn de viata ....iti ducem lipsa pe aici :hug: :pup:

Înapoi la “Bauturi”