Traditii Culinare

Cunoasteti retete culinare atat de bune incat va aduc prietenii in casa la fiecare Paste sau Craciun? Sunteti rugati sa gatiti mancaruri speciale pentru aniversarile altora sau alte ocazii? Descrieti aici mancarurile care fac sarbatorile voastre mai speciale decat ale altora.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

miha1950
Bucatar Sef

Traditii Culinare

Mesajde miha1950 » 01/03/2006 04:51

Discutiile purtate pentru alegerea retetei pt. concursul lunii martie m-au determinat sa deschid acest subiect.
Angelique, plecata din Turda si stabilita in Italia de un numar nu tocmai mic de ani nu stie ce sunt mucenicii.Nici nu are de unde sa stie, caci in Ardeal obiceiul este inexistent.Asa cum in Muntenia este inexistenta ziua mortilor de la 1 noiembrie.
Intamplarea m-a determinat sa va invit sa dezvoltam acest subiect.Rezultatul va fi in mod cert util sufletelor noastre.
Sa scriem aici despre traditii culinare romanesti, traditii culinare locale ,rolul interferentei, al coabitarii cu alte etnii(Dobrogea culinara marcata de influente grecesti si turcesti, Banatul-mica noastra Europa, marcat de influente sarbesti, nemtesti si unguresti,Ardealul de Nord amprentat de influentele maghiare, zona Sibiului de cea a sasilor,etc.)
Cum mancam, cum gatim, cum petrecem...toate fac parte din civilizatia spatiului in care traim.
Traditia este asa de puternica incat chiar daca nu ne place gustul unui produs care constituie materia prima pt. o anumita ocazie( pt. unii carnea de miel, de ex.),stapana casei a gasit idei care sa inlocuiasca ,dar sa fie totusi in ton cu traditia.
Scrieti aici despre traditiile tarilor care v-au adoptat.

miha1950
Bucatar Sef

Macenici/Mucenici

Mesajde miha1950 » 01/03/2006 06:45

Stravechi inceput de An agrar.Obiceiurile legte de aceasta zi, formeaza un un scenariu ritual specific Anului Nou:
-prepararea alimentelor rituale(Sfinti, Sfintisori,Bradoshi
-betia rituala atestata de traditia populara care sustine ca e bine sa bei in aceasta zi 40/44 de pahare de vin
-deschiderea Mormintelor si portilor raiului-aprinderea focurilor de Macenici prin curti si gradini;
-purificarea oamenilor si vitelor prin stropirea cu apa sfintita
-observatii si previziuni meteorologice;
-aflarea norocului in noul an prin prepararea turtei de Macenici etc.

Sarbatoarea din calendarul popular corespunde ca data calendaristica, si partial ca semnificatie cu cei 40 de Sfinti Mucenici din calendarul bisericesc , jertfiti pt. credinta lor in cetatea Sevastei.jertfele si sacrificiile umane sunt amintite de formele antropomorfe ale aluatului fiert sau copt in ziua de 9 martie,preparate din aluat sub forma de opt(8) sau cerc,fierte in apa indulcita cu miere si cu adaos de miez de nuca, mancate sacramental la Macenici.
Ca aliment ritual, Macenucii/Mucenicii, sinonimi cu Sfintii sau Bradosii se impart si sunt mancati in fiecare an in ziua de 9 martie(Muntenia, Moldova)

Bibliorafie:Ion Ghinoiu-Obiceiuri populare de peste an-Dictionar

--
Ultima oară modificat 01/03/2006 08:12 de către miha1950, modificat de 3 ori în total.

Nally
Bucatar

Mesajde Nally » 01/03/2006 07:32

Frumos topic Miha! =D>

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 01/03/2006 08:11

Multumesc.

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 01/03/2006 10:04

chiar asa f. frumos...complimente si din partea mea! :pup:
Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 02/03/2006 12:59

Angelique, pregateste un material cu obiceiuri culinare din Italia pentru Paste.

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 02/03/2006 06:09

In Dobrogea exista traditia mucenicilor. Se pare ca folcloristul/etnologul citat a omis sa precizeze, asa cum a omis si alte regiuni. Oricum.., sunt mai multe zone romanesti in care se practica obiceiul decat zone in care nu se practica..
Stiti ce nu pot eu intelege? Desi locuim in aceeasi tara nu "luam"/preluam obiceiurile celor care au aceeasi nationalitate/credintza-confesiune- religioasa ca noi. Nu inteleg cum s-a putut tine Ardealul departe de acest obicei.., dar a preluat instant.. sarbatoarea Sf Valentin(ca si celelalte regiuni romanesti)
Btw: de Dragobete nu a mai amintit nimeni..(lapsus freudian??)
De ce numai Sf Valentin si nu Dragobete? Sau de ce nu ambele..?(daca vrem sa ne imbogatim..spiritual) Ceea ce e specific romanesc e numa bun de aruncat la cos cand se gaseste un substitut????
luati-le ca intrebari un un profund caracter retoric..

Desi mi-a oferit rezidentza permanenta, Germania nu "m-a adoptat"...
Eu am deja o tara(la obiceiurile careia tin foarte mult, fapt pentru care n-am de gand sa practic obiceiuri de imprumut..numai pentru ca iata, locuiesc in alta parte).

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 02/03/2006 06:57

Sunt mai multe de lamurit, Cara, si ma bucur ca putem discuta.In acest scop m-am gandit cand am deschis acest toic.Folcloristul se referea de fapt doar la Muntenia.Vina mea este ca n-am precizat Dobrogea, considerand-o in zona Sudica, deci implicit in Muntenia.Imi cer suze, a fost deja o gindire ardeleneasca:pentru unii ardeleni tot ce-i dincolo de Carpati este "Oltenia".Inca o data scuze.
In legatura cu Dragobetele,asta este una dintre suferintele mele postrevolutionare!Marea vina o are media! Dar privirea generala peste aceste traditii ,rituri etc, dezvaluie mult mai multe despre soarta romanilor..In Ardeal nu este cunoscut nici Dragobetele.Firav a patruns ca informatie, acum, tot biata media...
Dar nu poti generaliza.Atatia ani de ocupatie habsburgica, atatia ani de religie greco-catolica si-au pus amprenta.In 1700 au fost fortati sa treaca la greco-catolici(despre care cei din sudul tarii stiu atat de putin!)In 1948 aceiasi populatie a fost obligata sa treaca la ortodocsi.Oare astea nu lasa rani, urme...?
In legatura cu "adoptia":nici nu vreau sa ma ganesc ca romancele noastre si-ar lasa obiceiurile.Ma refeream la o informare necesara culturii noastre generale:cum este iSarbatorit Pastele, craciunul, etc. In alte tari.Si cele mai bune informatii de la cine le-am putea avea daca nu de la voi?Asa ca terog frumos participa activ la acest topic.Tinerii nostri stiu foarte putin despre traditii.Na gandesc uneori ca Valentne's day a prins datorita fastului, care de fapt este kitche-os rau de tot dupa parerea mea.Dar uite ca am atins un alt punct sensibil care ar trebui sa fie un subiect deschis discutiilor noastre:kitche-ul in viata noastra.Poate dupa masa!

Ioana
Bucatar Sef

Mesajde Ioana » 02/03/2006 11:43

In 1 martie au inceput Babele
La noi in 1 martie fetele isi aleg o baba(adica o zi din 1 pana in 9 martie) si in functie de cum e vremea in ziua aleasa asa ii va merge tot anul.

Ioana
Bucatar Sef

Mesajde Ioana » 02/03/2006 12:09

miha nu numai media ar trebui sa aiba rol in transmiterea traditiilor. profesorii au un rol cred eu mai important. din cate am inteles tu faci asta, dar nu multi sunt la fel.
de exemplu profesorul meu de romana din generala era un om extraordinar si cand avea timp ne povestea despre traditii din alte zone: paparudele, calusarii, dragobetele....el era de undeva din sud.

si ce m-a putut enerva la culme a fost ca a scris o carte despre salaj, cu traditii din salaj dar a trebuit sa bata la usile oamenilor sa caute sponsorizare pentru a fi tiparita, nimeni din ministerul culturii si educatiei nu se ocupa de asa ceva, nu l-a ajutat. pana la urma a reusit sa publice cartea, foarte frumoasa cu cantece, poezii, obiceiuri de pe la noi.

Înapoi la “Retete pentru sarbatori”