util la prepararea prajiturilor

Cunoasteti mici trucuri usor de realizat, dar care fac diferenta dintre o mancare reusita si una esuata? Prezentati-le aici pentru cei care nu au reusit inca sa le descopere singuri. De asemenea daca aveti nelamuriri privind anumite retete veti primi ajutor din partea membrilor comunitatii.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

iasmina
Bucatar in devenire

util la prepararea prajiturilor

Mesajde iasmina » 20/04/2007 04:21

fac destul de des prajituri, si cum mama mea a fost a fost o super pasticera si bucatareasa, am invatat cate ceva de la ea:
-tavile le ung numai cu ulei, nu folosesc faina , si nu se prind niciodata
-la cremele fierte, de oua, de vanilie,adaug intotdeauna 2-3 plicuri de frisca, batuta cu mai putin lapte decat e necesar, astfel crema va fi mult mai pufoasa, gustoasa si deloc gretoasa,adaug dupa ce a fost amestecata cu margarina, practic la sfarsit
-cand adaug margarina la creme, prima data frec margarina cu putin zahar praf, si cand e spumoasa, adaug crema cu lingura, pe rand
-cand incep sa bat albusele adaug intotdeauna un praf de sare, se vor bate super bine
daca mai doriti cate ceva despre prajituri , intrebati , va raspund cu placere.
sper sa va fie de folos si sa va ajute,.daca imi mai aduc aminte va mai scriu :pup: :flower: :hug:
iasmina

balance882001
Incepator

Intrebare

Mesajde balance882001 » 12/09/2007 06:37

Amintiti din copilarie...paleuri de cofetarie. Cunoaste-ti vreo reteta?

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Re: Intrebare

Mesajde nicoleta64 » 12/09/2007 10:26

balance882001 scrie:Amintiti din copilarie...paleuri de cofetarie. Cunoaste-ti vreo reteta?

Recent ,Lory, ne-a dat o reteta de paleuri...
http://www.reteteculinare.ro/forum/view ... me=paleuri
...bine ai venit balance882001 pe RC! :flower:

Înapoi la “Sfaturi utile in bucatarie”