Sapun handmade

Cunoasteti mici trucuri usor de realizat, dar care fac diferenta dintre o mancare reusita si una esuata? Prezentati-le aici pentru cei care nu au reusit inca sa le descopere singuri. De asemenea daca aveti nelamuriri privind anumite retete veti primi ajutor din partea membrilor comunitatii.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 16/03/2011 08:48

De unde sa cumpar soda caustica???
:cry: :cry: :cry: ...habar nu am cum ii spune in engleza :( :( ....acuma as fi in stare sa ma apuc de facut un sapun

alina_i
Bucatar Sef

Mesajde alina_i » 16/03/2011 10:27

pupi scrie:De unde sa cumpar soda caustica???
:cry: :cry: :cry: ...habar nu am cum ii spune in engleza :( :( ....acuma as fi in stare sa ma apuc de facut un sapun

Nu stiu cum se numeste in engleza dar poti sa o cauti dupa formula chimica:
NaOH - hidroxid de sodiu :wink:
Raul este un bine prost inteles.

www.pasiunilealinei.blogspot.com

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 16/03/2011 07:01

In Romania se gaseste la raioanele de chimicale. E drept ca se gaseste din ce in ce mai greu-e vorba de cea pura, 98-99%. Ieri am facut un sapun cu galbenele si am folosit soda pura( pe care am primit-o in sfarsit prin bunavointa unei bune prietene, din Bucuresti) Nici nu se compara lucrul cu soda pura cu cel chinuit, cu calcule si procente pe care l-am facut eu pana acum!
Alina, am auzit ca la voi, la Ploiesti mai este ( doar acolo se facea candvaDero, nu?) si ar mai fi prin Valcea ( combinatul de la Govora. In rest, cu putin noroc in Bucuresti la Obor.
Pupi, incearca-ti norocul pe la magazinele de chimicale
Revin dupa o documentare:lye pt NaOH in engleza.

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 16/03/2011 07:18

Alina_i, asa m-am gandit si eu, am mai intrebat prin unele locuri , cam pe unde ma gandeam eu ca s-ar putea sa fie,...se uitau la mine ca la un martian....nu au auzit de asa ceva.....probabil astia aici au inlocuit cu altceva soda si eu nu stiu :? ....mai fac sapaturi....

Miha, eu nu sant in Romania....pe la magazina cu chimicale am cautat si eu si pe la cele de tip agro si pe la craft dar nu am gasit nimic....trebuie sa vad pe internet cum se prepara acasa ( aici) sapunul...poate gasesc info acolo despre ingredientele folosite si pot depista ce anume folosesc astia aici....probabil nu soda :?

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 07/04/2011 04:36

Stiam, Pupi, ca nu traiesti in Romania, dar ma gandeam ca dandu-ti amanunte de aici, prin analogie....cine stie, te descurci...

V-am mai promis niste poze, ca doar n-o sda credeti ca am stat degeaba :)

Sapun racoritor ( ca doar asteptam vara) cxu ceai verde, menta, rozmarin, coaja si aroma de lamaie.
Imagine

Cafeaua "dementa".Este un sapun revigorant, racoritor si cu miros de menta.

Imagine

Sapun cu galbenele-infuzie si petale, miere si pr5opolis, ghee ( unt clarifiat)

Imagine

In curand, alte noutati.

black_sweet_crush
Bucatar

Mesajde black_sweet_crush » 07/04/2011 04:50

Miha, zici ca sunt prajituri :roll: , iti vine sa-ti bagi dintii in ele.
Pupi, eu am cumparat soda de aici, stiu ca exista si-am sa merg in seara asta la super market sa ma uit si-ti zic maine, e tarziu?

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 08/04/2011 02:25

Si daca v-am promis, ma tin de cuvant! :)
Acesta este sapunul cu miere, ceara de albine, propolis, lapte si infuzie de tei. L-am aromat dcu cateva picaturi de ulei esential de portocale,iar in el am inserat bucati de sapun cazute la fasonarea altora: cafea cu menta, care are un miros bun si se imbina cvu cel al mierei si portocalelor si bucati de sapun cu catina, portocale si ciocolata alba. Arew aspect din toate unghiurile,de aceea mi-am permis sa-l pozez ca pe o mare vedeta: fata, spate si profil
Imagine :P
Imagine
Imagine

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 08/04/2011 05:53

Black_sweet_crush, daca ai ocazia sa ajungi pe la un magazin si ai info, astept rabdatoare, nu e nici o graba....eu am cautat pe aici , am gasit cate ceva dar nimic satisfacator....am dat cautare si pe google, dar retete am gasit doar la sapun lichid si asta nu prea imi place....sapunul solid nu are reteta buna sau este facut ce fel de fel de ingrediente care nu prea ma atrag :cry:

Miha, din nou :master: :master: =D> =D> ....dintr-o cutie de soda caustica cam cate sapunuri iti ies??
sau cat poti sa folosesti ??//
Ma intreb daca poate sa imi aduca sotul pe avion si sa treaca peste granita/vama asa ceva...el pleaca acuma in R..... :P :P sper sa nu il prinda si sa il ia pe sus politia aeroportului ca face trafic cu soda caustica :P .... :hug:

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 09/04/2011 03:37

Pupi, sapunul se face in cantitai mici. Eu fac "portii " de 1/2-1kg; depinde si de uleiurille folosite, caci fiecare are alt indice de saponificare; in general pt 1/2 kg ai nevoie cam de 65-75 g de soda. Da o cautare pe google pt soap recipies si vei gasi multe retete. Le mai poti si adapta, schimband un ingredient cu altul, dar atunci recalculezi si cantitaea de soda ( este un site special pt asa ceva-soapcalc, f usor de folosit: acolo iti indica si duritatea sapunuui, si gradul de solidificare, de spumare si curatare, si poti schimba uleiurile si cantitatile pana obtii ceea ce doresti.

Daca sotul tau cumpara soda, sa se uite bine sa aiba concentratia de minim 98%, caci in general pe piata este soda caustica de 70%:nu saponifica bine si este plina de impuritati, nici nu se dizolva toata.Eu primesc soda prin posta, gratie unei prietene vechi din Bucuresti. Se gaseste la Bucur Obor, asta fiind unica locatie din Bucuresti.

Daca incepi sapunaritul, incepe cu o reteta simpla ( am scris eu in prima pagina reteta cu ulei de masline-i se mai spune si Sapunul debutantei :) )

http://www.millersoap.com/soapingred.html aici gasesti si detalii despre soda caustica-sub ce forma se comercializeaza la voi

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 09/04/2011 08:11

Foarte priceputa esti !minunat arata sapunurile =D> =D> =D>

Înapoi la “Sfaturi utile in bucatarie”