Sapun handmade

Cunoasteti mici trucuri usor de realizat, dar care fac diferenta dintre o mancare reusita si una esuata? Prezentati-le aici pentru cei care nu au reusit inca sa le descopere singuri. De asemenea daca aveti nelamuriri privind anumite retete veti primi ajutor din partea membrilor comunitatii.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 09/04/2011 08:29

Multumesc mult, Thea, ma straduiesc ....
Ultima oară modificat 10/04/2011 12:15 de către miha1950, modificat 1 dată în total.

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 09/04/2011 10:18

Miha, mersi, am gasit si eu pagina asta, am studiat ...este canadiana :cry: ....aici la mine nici poveste de asa ceva...am citit comentarile facute de fete/baieti...au si ei probleme cu procuratul....depozitele de unde isi cumparau s-au inchis sau nu mai distribuie decat on line si strict la comanda...cantitate destul de mare.....aia mai au ceva magazine unde gasesc uneori...la mine nici poveste de asa ceva.....dar mai caut....am dat sfoara in tara , sa vad de unde sare iepurele......imi ard palmile cum asa face si eu sapun.....am gasit ceva aici la noi, la un magazin de craft dar nu imi place ce am gasit, prea e totul praparat in laboratoare , se preteaza mai bina ptr facut lumanari decat ptr sapunuri ....astept, tatonez si am sa mai revin

sabrina
Incepator

Mesajde sabrina » 19/04/2011 04:50

pupi scrie:Miha, mersi, am gasit si eu pagina asta, am studiat ...este canadiana :cry: ....aici la mine nici poveste de asa ceva...

pupi, uite astia http://www.canwax.com/Sodium-Hydroxide-Lye_p_612.html zic ca trimit si in US. Doar ca pt US comanda minima e de $25. Dolaurii sunt cam la fel, canadezu e slightly mai mare. Dar la 25 CAD nu se simte nimic. Inteleg ca se poate plati si prin paypal.
Mi se zbate si mie gandu sa cumpar de la ei daca nu gasesc local. Trebuie sa intreb la Home Hardware si aflu de mai tin asa ceva.
Am cumparat sapun hand made, scump ca necuratu, dar e asa de harsh ca nici nu il pot folosi. Poate reusesc sa il fac in casa.
Intrebare: la dizolvarea NaOH ului se degaja ceva gaze? Hota mea e mai mult de decor, si cu bucatariile astea deschise, si cu un ochi mititel de geam, si ala cu plasa, parca mi-e cam teama. Oricum papagalu l-as muta in dormitor sa nu ramana doar penele din el.

mondav
Incepator

propunere

Mesajde mondav » 03/05/2012 11:10

pupi scrie:De unde sa cumpar soda caustica???
:cry: :cry: :cry: ...habar nu am cum ii spune in engleza :( :( ....acuma as fi in stare sa ma apuc de facut un sapun

sal nu cred ca va fi greu sa gasesti caustic soda de obicei sunt la drogarii dar daca esti in londra si nu ai inceput sa faci sapunuri ne putem uni fortele si sa facem impreuna succes in cautarea produsului

carmenica
Bucatar in devenire

Mesajde carmenica » 03/05/2012 12:41

:shock: Mai frate...astea sunt sapunuri sau prajituri ?
sa merg eu pe langa cosuletele alea si sa nu stiu ce contin,intai trebe' una dupa ceafa si un " nu manca ca mori",altfel sigur imi infig dintii in ele ! :P
felicitari autoarei pentru darnicia de a ne impartasi reteta fabricarii sapunului-prajitura :lol: de casa! =D> :flower:
Imagine

sabrina
Incepator

Mesajde sabrina » 03/05/2012 10:15

Eu am cumparat baza de sapun de aici :
http://www.newdirectionsaromatics.ca/so ... -6_65.html
Se numeste melt and pour, si asa cum ii spune numele, saponificarea e deja realizata, asa ca tu tai din bucata de sapun o bucata, o topesti la microunde sau pe bain marie, ii adaugi ce maglavaisuri vrei si il torni in forme.
La 1/2 kg sapun baza, eu am pus cam 2 linguri de coconut butter si cocoa butter (topite). I-am mai pus si ceva uleiuri esentiale de portocala, tea tree, si cateva picaturi de esenta de pepene pt culoare .
L-am turnat repejor in forme de silicon. Formele nu le-am uns, si nici nu a fost nevoie.
Am pus si intr-o cutie de carton (asta n-a fost prea bine)
A doua zi era tare si l-am scos din forme. Alea din silicoane au iesit demential in forma de floare de trandafir (ca asa erau formele mele de muffinuri). Sapunul din cutia de carton a iesit cu tot cu un strat de hartie dezlipita din carton...si a durat ceva sa il epilez. Asta l-am taiat cu un taietor ondulat (tot pt aluaturi) si au rezultat cateva sapunuri in forme de prisme dragute.
Sapunul e semi transparent, colorat roz-portocaliu. Arata si mirose in asa fel ca iti vine sa il mananci.
D-abia astept sa fac si cealalta jumatate de kg din baza de sapun cumparata!
Intr-o zi cu soare, cand oi gasi 100% lye (NaOH), poate incerc sa il iau de la inceputuri.

kamms
Incepator

Mesajde kamms » 28/05/2012 10:50

sabrina scrie:Eu am cumparat baza de sapun de aici :
http://www.newdirectionsaromatics.ca/so ... -6_65.html
Se numeste melt and pour, si asa cum ii spune numele, saponificarea e deja realizata, asa ca tu tai din bucata de sapun o bucata, o topesti la microunde sau pe bain marie, ii adaugi ce maglavaisuri vrei si il torni in forme.
La 1/2 kg sapun baza, eu am pus cam 2 linguri de coconut butter si cocoa butter (topite). I-am mai pus si ceva uleiuri esentiale de portocala, tea tree, si cateva picaturi de esenta de pepene pt culoare .
L-am turnat repejor in forme de silicon. Formele nu le-am uns, si nici nu a fost nevoie.
Am pus si intr-o cutie de carton (asta n-a fost prea bine)
A doua zi era tare si l-am scos din forme. Alea din silicoane au iesit demential in forma de floare de trandafir (ca asa erau formele mele de muffinuri). Sapunul din cutia de carton a iesit cu tot cu un strat de hartie dezlipita din carton...si a durat ceva sa il epilez. Asta l-am taiat cu un taietor ondulat (tot pt aluaturi) si au rezultat cateva sapunuri in forme de prisme dragute.
Sapunul e semi transparent, colorat roz-portocaliu. Arata si mirose in asa fel ca iti vine sa il mananci.
D-abia astept sa fac si cealalta jumatate de kg din baza de sapun cumparata!
Intr-o zi cu soare, cand oi gasi 100% lye (NaOH), poate incerc sa il iau de la inceputuri.

Înapoi la “Sfaturi utile in bucatarie”