ce ziceti de piftelute la cuptor?

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

marin
Incepator

ce ziceti de piftelute la cuptor?

Mesajde marin » 09/03/2009 03:55

:) salutare eu sunt caty si sunt incantatasa va cunonsc.am sa va dau reteta de piftelute la cuptor.sper sa o incercati ca e foarte comoda si sanatoasa scapam de prajeala. pentru 4persoane.1kg de carne tocata,1ceapa.200g lapte 200g pesmet,usturoi dupa gust delikat,piper,sare dupa gust,3oua. 3cartofi fierti sau piure daca aveti fulgi de cartofi,1leg patrunjel,1leg marar. Cum se face. se pune carnea intrun castron se toaca ceapa marunt ,usturoiul cartofi sau pireul,pesmetul,laptele,ouale,condimentele si verdeata.se amesteca bine se lasa 10sau15minute sa isi ia condimentele. se incalzeste cuptorul le 200grade se pune o tava cu hartie de copt .si se aseaza piftelutele in ea,dupa ca sa incalzit cuptorul se pun si piftelutele.se lasa cam 1ora cu aproximatie.piftelutele se intorc pe o parte dupa ce sau rumenit deasupra.va doresc pofta buna si incercatile astept raspunsurile voastre.CATY

adriana_stefan
Bucatar in devenire

Re: ce ziceti de piftelute la cuptor?sa

Mesajde adriana_stefan » 09/03/2009 05:29

Daca imi aduc eu bine aminte ,ne posta si Rozbombon o reteta asemanatoare,dar fara carne.Sigur si a ta cred ca este delicioasa.
Poti avea tot ce-ti doresti,trebuie doar sa vrei cu adevarat
MICHAEL NEIL

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 09/03/2009 05:51

da, au fost multe retete propuse exact ce aceasta tema (imi amintesc ca era una postata de cris)- difera in schimb unele ingrediente.
caty, cred ca e foarte buna varianta propusa de tine. adevarul e ca ar trebui sa ne mai ferim stomacul de prajeli :) daca ai si poze, poti incerca sa le atasezi retetei
:flower:

deeaandreeadeea
Incepator

Mesajde deeaandreeadeea » 09/03/2009 11:45

Am mai auzit reteta...si ca ne-ai amintito e ff bn. Chiar mia prins bn o data cand am pregatit compozitia de piftele si nu aveam dorinta prea mare sa le parjesc....asa ca le-am pus in cuptor...au fost bune(si cum se zicea si mai sanatoase pt ca mai evitam prajelile).

ionelbonda
Incepator

Re: ce ziceti de piftelute la cuptor?

Mesajde ionelbonda » 13/04/2012 02:33

Ori pesmet ori cartofi. In rest reteta este valabila.

Înapoi la “Zona libera”