Octobrie 2006 - Voteaza Reteta Lunii

In aceasta zona alegem in fiecare luna cea mai bune reteta.

Moderatori: Nally, adi, kia, adinush

Alege Bucatarul Lunii Octombrie 2006:

Chestionarul s-a închis pe data de 02/11/2006 10:00

alexia291101
15
23%
beius47
4
6%
giulia
12
19%
Junior
11
17%
Maria MIHULESCU
5
8%
Nally
12
19%
roxanavmv
5
8%

Voturi totale: 64

admin
RC Admin
RC Admin

Mesajde admin » 28/10/2006 11:47

De acum o sa facem o modificare a chestionarului pentru urmatoarea votare, sa se poata da un singur vot de pe un singur IP si eventual sa punem si o limita de numar de mesaje pentru cei care au dreptul sa voteze.

Dupa parerea mea suntem o comunitate destul de mare ca cel putin la votarea asta sa iasa reteta cea mai apreciata :)

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 28/10/2006 12:31

sonya ,eu pot sa votez odata ca-s fata cu bun simt si nu ma clonez,dar daca s-ar face putina curatenie si clonele ar disparea as fi sigura ca votul meu conteaza ,in acest caz ca-i plin de clone stiu ca e in zadar asa ca eu de data asta nu votez.Mi-a placut mult lintea lui Maria si as fi votat pt ea.
Admini faceti va rog si putina curatenie ca-i plin de clone care cred ca daca nu le stergeti le si acceptati!
Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 28/10/2006 01:49

Cam ciudat torentul de voturi, dar de ce sa nu presupunem ca mare parte din voturi sunt meritate? Reteta lui junior e chiar apetisanta, lasagna propusa de giulia e extrem de tentanta, iar sarmalutele dezbracate propuse de alexia au avut atatea vizionari incat probabil ca din 130 care au deschis, macar 10% au acordat si voturi.
Eu am acordat primul vot (pentru reteta propusa de nally), dar mi-au placut in egala masura reteta lui junior si a giuliei.
Adi si Octavian pot verifica ce voturi au fost acordate de pe acelasi IP si, in extremis, pot anula voturile care par acordate de clone. Insa, e posibil ca nici treaba asta sa nu fie totalmente corecta, pentru ca unii poate ca tasteaza de la net-cafe-uri, sau din birouri in care exista retea.. si asa se explica..unele voturi trimise de pe acelasi IP.
Pe de alta parte, daca unii sunt atat de patetici incat sa se voteze singuri, chiar de mai multe ori :P =)) .., e ..cum sa spun..problema lor personala. Erau niste kinderi..BUG mafia..parca, si-ntr-unul dintre 'hituri' parca..ziceau de cei care au 'o dubla personalitate si si-o dezvolta pe a treia..',...m-a amuzat atunci cand am ascultat versurile, ma amuza si acum..si tind sa cred ca baietii aia aveau dreptate: in peisajul romanesc exista si oameni care traiesc linistiti si multumiti, pe la casele lor..chiar si cu 7 personalitati.
Angelique, protestul tau a fost sigur receptat de sefi, procesat, si cred ca se vor lua masuri. N-are sens sa te sustragi votarii, pentru ca votarea in sine e un _joc_ (nu e prima data cand afirm ca intregul concurs imi pare un joc.., care ar trebui sa ne destinda)..si n-ai voie sa-ti iei papusile si sa pleci. Le datorezi un vot, celor care si-au pierdut vremea in bucatarie.. :) Stii cum e, doar si tu ai trecut prin asta. Daca simti ca cineva merita un vot de la tine, acorda-l. Nu conteaza ca in jurul nostru lumea se naruie, jocul trebuie sa continue =)) :cafea: :peace:

ps: m-am uitat acum la subiectul asta cu chestionarul, are 541 vizualizari, sa zicem ca unii au intrat de mai multe ori.., cred insa ca mai mut de doua treimi din voturi sunt acordate corect, ceea ce e absolut linistitor.

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 28/10/2006 03:04

da,e f. fain versul :au dubla personalitate si si-o dezvolta pe a treia.daca poti sa-mi trimiti cantecul mi-ar face placere

eu poate maine voi vota ,asta asa ca respect pt. fetele care au muncit si pt. ca cum zice cara nici mie nu mi-ar place ,e drept ca e un joc,dar nu imi place cand se joaca murdar...azi insa protestez-ca la ceva tot a fost bun protestul asta!
Ca de obicei retetele au fost f. reusite si sincer sa fiu eu as fi pus si reteta lui cara cu varza si rosii si budinca de cartofi cu spanac a lui maria sau tortelini lui Crista... :buuun:
Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 28/10/2006 07:06

Mama. mama cat ati scris in aproape o zi. Am inteles de ce suntem usor indignate, si stiu ca sunt de acord cu ce au scris Sonya si Angelique, dar ma identific mai mult cu ce a spus Cara. Stim si noi ce inseamna de fapt polonicul asta si care sunt cei care il merita cu prisosinta. Si apoi, si daca nu s-ar fi clonat unii si altii, tot se poate castigatorul lunii sa nu fi fost neaparat cel care a primti votul meu personal. Asa ca eu in fiecare luna am in minte o persoana a carui reteta si performanta o declar "Castigatoare" si cateodata se intampla sa fie una si aceeasi cu reala castigatoare, cateodata nu.
Eu mai degraba ma uit ca sunt retete care luna asta nu au intrat in concurs ( diferite motive, nu se potriveau temei - ca a mea, pe care eu totusi am pus-o acolo, sau voi fetele nu ati vrut sa intrati in concurs cu ele), dar mi-e mi-au plact sarmalutele in foi de vita si varza Carei _ mai de toaman de atat ce sa faci???? si reteta ta Ange, ca sa nu mai vorbesc de Crista, care tot timpul vine cu retete apetisante si atat de usor de facut, incomparabil castigatoare fata de ale mele.
Si inca ceva, mie una mi-e foarte greu de fiecare data sa aleg si nici nu stiu pana la urma ce considerent mai mult sau mai putin subiectiv am sa decid, asa ca de aia mi-a fost si greu sa mai spun cu voce tare cu cine am votat. Pt. ca nu stiu cum, dar de fiecare data am de ales intre 2-3 retete si nu mi se pare corect fata de ceilalti ca nu am fost in stare sa-i votez si pe ei.
Poate putem schimba sistemul de votare ( vechea poveste) sa dam 3 pct. la castigator, 2 la locul 2 si 3 la ultimul, ca sunt convinsa ca nu sunt singura care are dileme.

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 29/10/2006 07:53

Ar trebui ca pe viitor sa se stabileasca un juriu (fix) care sa dea note sau sa acorde puncte . Un juriu format numai din moderatori si premiati(posesori de polonic). :cafea:

ps: mai bine dormeam mai mult decat sa emit asta :cascat: =))
:cafea:

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 29/10/2006 10:43

Sunt de acord cu propunerea ta,Cara. Sa fie un juriu stabilit, sa se puncteze cum a propus Roxana cu puncte: 1, 2, 3, dar membrii juriului nu pot participa la concurs. Altfel nu ar fi echitabil.

alexia291101
Bucatar in devenire

Mesajde alexia291101 » 29/10/2006 07:55

Eu propun ca votul sa fie la vedere si fiecare sa argumenteze acordarea lui.
Iulia Cristina

lili777
Bucatar in devenire

Mesajde lili777 » 29/10/2006 08:15

Eu sunt de acord cu ideea juriului!!!! :clipocit:
liliana

Sandra Donaghey
Bucatar in devenire

Mesajde Sandra Donaghey » 29/10/2006 08:21

Nu ar fi mai bine ca luna de luna Adi sa printeze fotografiile retetelor postate in concurs si sa se duca cu ele la un restaurant unde sunt bucatari profesionisti si fiecare sa-si dea cu parerea? :roll: Asa ar fi cel mai echitabil zic eu .In felul acesta nu ar fi nimeni neglijat.In ceea ce priveste comisia de jurizare formata din cei care au luat polonicele de-a lungul timpului tot asa pot spune si eu ca si altii: dece sa ma judece x-ulescu cand de fapt cine stie daca el / ea e mai bun/a in bucatarie ca mine ?
Nu inseamna ca , daca nu am luat polonicul de aur sunt la coada siteului sau daca l-am luat de 5 ori la rand gata m-am facut bucatar cu diploma virtuala. =))
Imi dau si eu cu parerea ca vad ca s-a facut o ditamai polemica pe aceasta tema a voturilor.Cat despre votul la vedere ce sa zic?Atunci nu ar mai fi vot zic eu.Ce cand va duceti la votare si bagati formularul in urna strigati in gura mare: l-am votat pe cutarica!Sau va apucati sa va justificati votul?Nu cred ca se intampla asa ceva.Fiecare isi sustine parerea in intimitatea lui sau o imparte inafara terenului de vot.
Daca vrem sa nu fie probleme cu clonarea atunci e foarte simplu: sa se poata vota de pe un singur IP.Ca si asa nu cred ca suntem atat de multi si toti in acelasi loc incat sa votam de pe acelasi pc.
"Razboiul clonelor" s-a mai desfasurat si in alte parti si cred ca microbul acesta a cuprins si retete culinare dupa cate se observa.Eu sper ca vom avea liniste si pace pe acest site si ca treburile se vor rezolva elegant si fara multa valva.
:flower:
kiss for you

Înapoi la “Concurs - Reteta Lunii”