Paine alba (reteta lui Paul Hollywood)

Exista o reteta de mancare sau de dulciuri la care nu ati putea renunta niciodata? E atat de buna incat cu greu va puteti opri din mancat? Convingeti si pe altii sa-l incerce descriind-o aici.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 27/09/2012 11:22

DRaga mea, oricand pot s ajut o fac cu multa placere....ma bucur ca ti-am putut fii de ajutor acuma....o zi buna sa ai :hug: :hug: :pup: :pup:

adriana_stefan
Bucatar in devenire

Mesajde adriana_stefan » 27/09/2012 03:16

Ooooau ce bÄąne arata paÄąnÄąca!!! :roll: sÄą eu maÄą fac paÄąnÄąca dÄąn cand Äąn cand,dar acum nu sunt acasa.Vreau sÄą eu o bucatÄąca te rog... :master: :master:
Parca deja Äą-am sÄąmtÄąt mÄąrosul :peace: :peace:
Poti avea tot ce-ti doresti,trebuie doar sa vrei cu adevarat
MICHAEL NEIL

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 27/09/2012 05:13

pupi scrie:DRaga mea, oricand pot s ajut o fac cu multa placere....ma bucur ca ti-am putut fii de ajutor acuma....o zi buna sa ai :hug: :hug: :pup: :pup:

Iti multumesc! :hug: :hug: :hug: Mi-ai fost de ajutor de foarte multe ori. M-ai incurajat de fiecare data in incercarile mele. :hug: :pup: :flower: :flower: :flower:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 27/09/2012 05:33

adriana_stefan scrie:Ooooau ce bÄąne arata paÄąnÄąca!!! :roll: sÄą eu maÄą fac paÄąnÄąca dÄąn cand Äąn cand,dar acum nu sunt acasa.Vreau sÄą eu o bucatÄąca te rog... :master: :master:
Parca deja Äą-am sÄąmtÄąt mÄąrosul :peace: :peace:

Adriana, iti trimit cu mult drag virtual o bucatica de paine calda (tocmai am scos o painica din cuptor).

Ma bucur mult sa stiu ca iti place painica mea. Iti multumesc si iti doresc mult succes in tot ceea ce faci!

:hug: :flower: :flower: :flower:

d_dana_a
Bucatar de talie internationala

Mesajde d_dana_a » 27/09/2012 10:27

Ce painica apetisanta...parca ii simt mirosul apetisant:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
:master: :master: :master: :master: :master: :master: :master:
=D> =D> =D> =D> =D> =D>
Imi place sa gatesc...
Imagine

adriana_stefan
Bucatar in devenire

Mesajde adriana_stefan » 28/09/2012 01:28

:pup: :pup: :pup: :pup: :hug: :hug: :hug: :hug:
Poti avea tot ce-ti doresti,trebuie doar sa vrei cu adevarat

MICHAEL NEIL

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 28/09/2012 04:33

d_dana_a scrie:Ce painica apetisanta...parca ii simt mirosul apetisant:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
:master: :master: :master: :master: :master: :master: :master:
=D> =D> =D> =D> =D> =D>

Iti multumesc Dana! Imi place painica proaspata cu unt (renunt la orice alt aliment pentru o bucatica de unt si o feliuta de paine proaspata).

Te pup si iti multumesc! :hug: :pup: :flower:

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 30/09/2012 04:49

Foarte frumoasa painica Antonia, te-ai pus pe aluaturi vad, oricum e o incantare!

:hug: :pup: :flower:
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 30/09/2012 06:44

yafa scrie:Foarte frumoasa painica Antonia, te-ai pus pe aluaturi vad, oricum e o incantare!

:hug: :pup: :flower:

Dorinta de a framanta a existat cred de cand eram mica. Stateam vara, in vacanta la strabunicii mei la sat si strabunica mea (o gospodina desavarsita) framanta aluaturi de tot felul. :vis: Era deosebit de priceputa (facea paine, placinta, intindea aluatul de taitei ”cu mana”, la fel de subtire cum il intind eu ”astazi”... cu masina :blushing:). Mereu imi spunea: ”invata draga mea sa framanti aluatul” iar eu in afara celor cateva minute in care acordam din politete si respect atentie bucatariei, fugeam intotdeauna la joaca.

Port in suflet pricepera mainilor ei si... macar acum (desi este mult prea tarziu sa ii spun), ma straduiesc sa invat sa framant aluat cat pot de bine.

Te pup si iti multumesc! :hug: :pup: :flower:

cla
Bucatar

Mesajde cla » 31/05/2013 02:52

Asta e reteta de paine pe care o fac eu f des. Aveti dovada mai jos (asta e coapta in tava de chec..., dar uneori o coc la fel ca Antonia). E foarte buna, evident! :)
Fişiere ataşate
painea-antoniei.jpg
painea-antoniei.jpg (76.39 KiB) Vizualizat de 3092 ori

Înapoi la “Retete preferate”