Credeti ca vom supravietui integrarii europene?

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Alexandra R.
Incepator

Credeti ca vom supravietui integrarii europene?

Mesajde Alexandra R. » 18/09/2005 11:45

Pana acuma s-a prezentat intrarea in europa ca un lucru incredibil care cere sacrificii. Dar eu una vad ca e din ce in ce mai greu. Platim scump acest lucru prin taxe si alinieri la normele europene intr-un timp foarte scurt. Daca ar reste si salariile ar fi un lucru, sau macar daca ritmul scumpirilor ar fi mai lent. Deocamdata nici nu vreau sa ma gandesc cum trec de iarna asta, nu atat cum, ci cat am sa dau pe asta. In loc sa reusesc sa fac economii si sa reusesc sa fac eu stiu o rata macar la o casa, trebuie sa platesc integrarea intr-o europa care in loc sa ne sprijine ne incovoaie. E drept ca nu asta e ceea ce trebuie sa asteptam, si ca trebuie sa intram pe drept. Dar daca firmele mici si mijlocii care deocamdata se descurca cat de cat chiar si asa vor fi zdrobite de cele europene cu putere financiara si experienta, multa lume va sta pe drumuri.

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 27/09/2005 03:28

Cred ca cel mai usor e sa enumeram avantaje si dezavantaje pentru integrarea in UE. Asa e cel mai usor pentru fiecare sa vada ce este de castigat si ce se pierde eventual :D

Adrian P.
Incepator

Mesajde Adrian P. » 28/09/2005 11:49

Raspunsul la intrebare : NU !!

mira77
Incepator

Mesajde mira77 » 28/09/2005 01:28

:lol: Pai se scot europenii - vor integra o tara fara oameni. Numai buna de investit in ea. Poate devenim o noua America sau Canada :lol:
Mira

andrei
Moderator

Mesajde andrei » 30/09/2005 09:26

Pai si ce credeai ? Credeai ca ne integreaza ca sa ne ajute? Hahahahha. Buna asta... :D
Indiscutabil ca din 2 rele trebuie sa alegi raul cel mai putin rau iar in cazul nostru integrarea era chiar un rau necesar. Dar sa nu ne asteptam sa nu fie tragedii si multe multe drame. Au patit-o tari mai bine dezvoltate si civilizate daramite noi.
Dar ca sa fim optimisti , ne vedem in Canada :)

mira77
Incepator

Mesajde mira77 » 30/09/2005 01:59

Conform Ministerului Integrarii pana si dezavantajele sunt avantaje:

- accesul la o piata care, dupa extinderea de la 1 mai 2004, a ajuns la peste 450 milioane consumatori, iar prin aderarea României si Bulgariei va atinge 480 milioane consumatori. O Piata Unica extinsa si competitiva va fi atât În avantajul companiilor, cât si În beneficiul consumatorilor;

- cresterea nivelelor de productie, ducând la o productivitate mai mare si la economii de scara;

- deplasarea fortei de munca din sectoare cu munca intensiva ĂŽn sectoare cu calificare intensiva, care va duce la cresterea productivitatii;

- cresterea nivelului investitiilor;

- ĂŽmbunatatirea alocarii resurselor si orientarea unei parti importante a acestora catre sectorul de cercetare si dezvoltare;

- Îmbunatatirea mediului de afaceri românesc, care se traduce printr-un cadru legislativ mai stabil si existenta unor practici de afaceri mai transparente;

- cresterea gradului de specializare si ĂŽncurajarea concurentei.
Mira

Înapoi la “Zona libera”