A rasarit o stea in Valencia! [Interviu]

In aceasta zona sunt publicate articole realizate de catre membrii clubului editorial, si reprezinta si o modalitate de a sugera teme idei pentru newsletter.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, Moderatori

Noteaza acest articol:

5 - nota maxima
3
75%
4
0
Niciun vot
3
0
Niciun vot
2
0
Niciun vot
1
1
25%

Voturi totale: 4

Sandra Donaghey
Bucatar in devenire

A rasarit o stea in Valencia! [Interviu]

Mesajde Sandra Donaghey » 06/12/2006 05:23

De nu foarte mult timp reteteculinare.ro s-a mai imbogatit cu un membru. Membru care in foarte scurt timp a reusit sa ne impresioneze prin stilul de a povesti , de a prezenta retete noi si apetisante. De a ne face sa ne dorim sa incercam retetele ei cat mai repede. Multumirea ei cea mai mare este aceea de a face pe altii fericiti. Pe noi membrii comunitatii reteteculinare.ro, familia ei si nu in ultimul rand prietenii.Este o buna prietena care iti sta aproape mereu chiar daca momentan suntem doar in lumea virtuala. Sunt absolut sigura ca aceeasi fata frumoasa, desteapta, deschisa la orice e nou care accepta orice provocare veti gasi si in lumea reala.Nu numai ca ne-a castigat inimile dar uite ca Maria si-a imbogatit bucataria cu un polonic nou.Si nu cu unul obisnuit ci cu polonicul de aur. Dar haideti mai bine sa descoperim cine este Maria si ce o face sa fie atat de speciala in inimile noastre.

Rep: Cine este Maria Mihulescu?
Maria: Sunt o femeie absolut normala . O femeie care si-a gasit fericirea si linistea sufleteasca alaturi de un om deosebit , intr-o familie in care sunt respectata si apreciata. Am gasit aici tot ce poate nu am avut vreodata. Dragoste, armonie , sentimentul ca te poti simti implinit si ca tot ceea ce faci pentru persoana iubita iti este rasplatit prin vorbe frumoase , printr-un comportament manierat si afectiune. Dupa mai bine de 20 de ani soarele straluceste cu adevarat si pe strada mea.

Rep: Maria noi iti dorim ca aceasta fericire sa dureze o vesnicie si atat tu , sotul tau si famiile voastre sa va bucurati unii de altii .
Rep: Ai vre-o specialitate de care nu te-ai satura mancand ? Nu conteaza ca face parte din bucataria romaneasca sau cea spaniola.
Maria: Imi place foarte mult ceea ce aici se numeste marisco adica fructe de mare.Imi place sa le gatesc cat si sa le consum . Langusta e preferata mea in mod special. Din bucataria romaneasca sunt atatea care imi plac: puiul la ceaun cu mamaliguta si mujdei de usturoi, cozonacii, mielul de paste , placinta calda cu branza si stafide in foetaj de pe vremea copilariei, abia scoasa din cuptor. In general imi place bucataria romaneasca si cum este foarte diversificata e cam greu de decis la ce sa renunti.Imi plac mult gratarele la iarba verde unde te poti bucura de aer curat si de tot ce iti ofera natura . Uite, in bucataria spaniola am intalnit cateva asemanari cu ce avem noi acasa in Romania. Au si eu mancarea de cartofi ca a noastra , puiul la cuptor cu cartofi , peste marinat. In special bocherones, ceea ce noi numim hamzii .

Rep: Ce nu ai manca niciodata ?
Maria: Nu as manca niciodata ostras. Adica sunt un soi de scoici care se mananca crude in care pui doar lamaie. Iar din bucataria romaneasca nu cred ca as putea sa mananc orezul cu prune uscate si carne afumata pe care il facea fosta mea soacra.

Rep: Am inteles ca voi calatoriti foarte mult. Cu ce impresii va intoarceti din calatoriile voastre?
Maria: Asa este.Noi calatorim destul de des si de fiecare data ne place sa incercam locuri noi cu meniuri de tot soiul. Odata imi aduca aminte ca am fost la un restaurant specializat pe gratare. Ne-a pus in mijlocul mesei un gratar cu carbuni si am facut noi friptura dupa gustul fiecaruia. A fost foarte distractiv si nou in acelasi timp. De aproape fiecare data cand mergem intr-un loc nou eu obisnuiesc sa cer ceea ce au ei specific casei.

Rep: Iti amintesti de vre-o gafa in bucatarie ? Ceva care acum sa-ti starneasca rasul si sa zici: ce vremuri domnule!
Maria: Cu mancarea sunt foarte atenta , mai ales la mesele "simandicoase" . In general, conform zodiei, varsatorii sunt perfectionisti iar eu cred ca ma "intrec" cu gluma in privinta asta . Dar am totusi o patanie de care imi amintesc dar nu stiu daca se poate numi amuzanta. In ajun de Sanziene am fost in padure la cules ciuperci. Plouase mult si am strans o recolta bogata ..cam un sac. Eram la soacra pe vremea aceea si acasa s-a apucat ea sa le aleaga. Eu am facut o ciorba si o tocanita si cum stateam la bucatarie imi cam pierise foamea. Asa ca eu si copiii am mancat doar din tocanita . Ceilalti au mancat si ciorba si dupa numai doua ore a inceput " nebunia". Nu stiam de care sa am grija mai intai.

Rep: Spui ca esti o perfectionista ..stiu ca in tara erai cadru didactic . Cum impaci profesionalismul din clasa de studiu cu cel culinar?
Maria: Am fost educatoare 6 ani la o gradinita cu program normal si 14 ani la o gradinita speciala la un Centru de Recuperare Neuropsihomotorie pentru copii cu handicap fizic. In ultimii 4 ani am fost si director adjunct cu activitati extrascolare din cadrul scolii. De asemeni am gradul I ceea ce inseamna lucrare de studiu, inspectii, adica munca in plus.

Rep: Cum te-ai acomodat in Spania ? Cum ti s-a parut viata de acolo comparativ cu cea petrecuta in tara?
Maria: Am incercat sa gasesc timp pentru toate: mancare, casa, copii, scoala, activitati extrascolare . In Spania m-am acomodat din prima clipa... mi se parea ca am venit acasa, desi nu fusesem niciodata pe aici. M-am simtit ca sunt in lumea mea .O lume care ma accepta si roadele muncii mele sunt rasplatite. Cand am decis sa vin aici copiii mei au ramas pentru o perioada in tara pana am reusit sa ii aduc aici cu mine. Aici in Spania am avut noroc sa intalnesc oameni cu suflet mare si deosebit iar eu nu i-am dezamagit niciodata. Dovada ca sunt si acum cu ei . Suntem o mare familie unde nu au loc certuri niciodata , unde ne respectam si ne ajutam reciproc. Sunt foarte mandra de ei toti si cred ca si ei de mine.

Rep: Ce parere ai de retete culinare? Cum ai gasit siteul?
Maria: Site-ul l-am gasit intamplator, cautand o reteta romaneasca noua, sa o fac aici ca le place bucataria romaneasca.

Rep: Ce parere ai de concurs?
Maria: Imi place ca este o oarecare concurenta si inveti sa-ti perfectionezi bucataria cu retete noi. Si imi place ca aflu retete din mai multe tari pentru ca eu sunt adepta imbinarii noului cu vechiul. Eu in fiecare zi gatesc ceva nou , niciodata nu fac o reteta de doua ori.

Rep: Ce parere ai despre polonicul de aur?
Maria: E frumos si distractiv in acelasi timp. Te pune sa iti dai silinta sa arati ce stii sa faci, sa spui si celorlalti . Personal daca il castig sau nu, nu are importanta . Important este ca cineva invata ceva nou si de la mine iar eu invat la randul meu de la altii. Omul cat traieste invata. Cel mai mult imi place ca se comenteaza ceea ce se afiseaza. Asa invatam ceea ce am facut bine , ceea ce am gresit , sa nu mai repetam greselile, sa imbunatatim o reteta.

Rep: Ce le doresti membrilor siteului retete culinare?
Maria: Sa nu se schimbe niciodata, sa ramana asa cum sunt: o familie unita, sa fie deschisi la nou si sa nu-si uite "radacinile" .

Rep: Maria noi iti dorim numai bine si fie ca fericirea , bunastarea, dragostea si intelegerea sa te urmareasca peste tot in viata.Sa ne incanti cu cat mai multe retete si sa stii ca sfaturile tale sunt foarte pretioase pentru noi. Si fie ca bucataria ta sa straluceasca de colectia de polonice ce o vei castiga si de acum inainte. Fiind in Ajun de sarbatori noi iti uram un an nou fericit cu realizari cat la multe, cu sanatate si implinirea tuturor dorintelor.Sa impartasesti spiritul Sfintelor Sarbatori asa cum se cuvine : in pace si dragoste alaturi de cei dragi.
Maria: Va multumesc si fie ca lumina stelutei lui Cristos sa va lumineze inimile si calea vietii aducand tot ce e mai bun in viata voastra.
Fişiere ataşate
Maria.jpg
O cina alaturi de cei dragi
Maria.jpg (53.66 KiB) Vizualizat de 2172 ori
maria 4.jpg
Momente de neuitat
maria 4.jpg (77.82 KiB) Vizualizat de 2172 ori
maria 5.jpg
Poftiti la masa alaturi de noi!
maria 5.jpg (49.89 KiB) Vizualizat de 2172 ori
kiss for you

Înapoi la “Articole Club Editorial”