Jurnal de bord :)

In aceasta zona sunt publicate articole realizate de catre membrii clubului editorial, si reprezinta si o modalitate de a sugera teme idei pentru newsletter.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, Moderatori

xanora
Bucatar Sef

Jurnal de bord :)

Mesajde xanora » 25/01/2013 06:57

xanora
"Eu sunt o-mperechere de straniu
Şi comun,
De aiurări de clopot
Şi frământări de clape -
În suflet port tristeţea planetelor ce-apun,
Şi-n cântece, tumultul căderilor de ape..." Ion Minulescu " Ecce homo"

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 25/01/2013 07:43

xanora
Bucatar Sef

Mesajde xanora » 25/01/2013 07:52

xanora

Şi comun,

De aiurări de clopot

Şi frământări de clape -

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 25/01/2013 07:55

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 26/01/2013 02:24

Roxana, am citit povestioara ta si m-am amuzat de una singura... =))

Doar un lucru as vrea sa iti scriu... Daca o parte din ”comorile” Berlinului se renovau... merita sa te intorci... Nu stiu daca o sa iti placa ”Haus am Checkpoint Charlie” pentru ca nu este altceva decat o amintire a unor timpuri triste. Am fost de cateva ori la Berlin insa o singura data am vizitat muzeul, in anul 2002. Atunci la intrare erau bucati din zidul Berlinului, colorate, desenate... Muzeul este interesant (pastreaza obiecte ale celor care si-au legat viata de zidul Berlinului, marturii impresionante, fotografii). Nu am fotografii din muzeu pentru ca pe vremea aceea erau interzise (nu stiu daca acum s-a schimbat ceva din acest punct de vedere).

Revin la ideea cu care am inceput... daca nu ai reusit sa vezi orasul pe indelete, sa te intorci, merita!

:hug:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 26/01/2013 05:09

Roxy, imi place povestioara ta....ma plimb cu tine prin Europa.....abia astept continuarea. Sa vad daca am sa am timp si chef , poate ma apuc si eu sa scriu de vacanta din vara trecuta...Parisul.... cat a fost de fain.

Tu ai poze de prin vacanta ta?? Daca da, pne si cateva poze sa vedem pe unde ai umblat :D :hug:

Asa cum a spus si Antonia, Berlinul e frumos, am fost si eu acolo cu ani in urma. Mi-a placut....am fost in Polonia, la Varsovia si cam atat dintre locurile pri care ai trecut tu :D

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 26/01/2013 10:19

Ce frumoasa povestire Roxi :hug: astept continuarea ..
si cind ai timp si chef poate adaugi si ceva despre locurile vizitate de tine in Spania ( cu poze , peisaje,)

xanora
Bucatar Sef

Mesajde xanora » 26/01/2013 10:33

Antonia ca sa vezi ca ne vom intoarce in Berlin, care mi e una mi s-a parut fantastic si imi pare rau ca am ratat din cauza "miresei" 2 muzee ce erau deschise cand ne-am intors am facut o pusculita pt monedele de 2€ si am lipit o etichetta pe care crie "berlin 2013" :D Nu mi se par triste povestile legate de WW2, parerea mea e ca intelegand ce s-a intamplat atunci si coreland cu istoria noastra putem intelege mai bine cine si ce suntem ca natie.

[/b]Pupi la Paris nu am ajuns, sper sa ajung in viata asta o data :D dar.... din pacate situatia financiara nu imi permite anul asta decat o vacanta in Romania. Multumesc pt aprecieri ! Insa recomand Varsovia din inima!

Crista din Spania nu am cine stie ce poze, doar din Valencia si niste castele sau ruinele castelelor vizitate.Daca te uiti pe pozele de FB acolo sunt albume din incepand de acum 3 ani si fiecare are un nume si pozele mai au unele si explicatii, exceptand cele de petrecareata hihi
xanora

Şi comun,

De aiurări de clopot

Şi frământări de clape -

alejoe
Bucatar de elita

Mesajde alejoe » 26/01/2013 07:13

roxana am citit cu placere povesta :wink: imi place ideea cu masina dar al meu nu vrea numai cu avionul :cry: poate intr-o zi o sa-l conving :D
claudia

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 26/01/2013 08:16

Înapoi la “Articole Club Editorial”